Annak ellenére, hogy erősödik az euró a dollárral szemben, emelkedésre számítunk a DAX index esetében, de ez visszafogott lehet, akárcsak a Nikkei esetében látjuk, ahol a japán jen mindent szétzúzva erősödik. Ennek ellenére a Nikkei is moderált erősödést tudott felmutatni. A BUX index esetében oldalázást, enyhe emelkedést várunk, de ne feledjük, hogy az index most valójában túlvett. A pozitív hangulatot pedig a rakéta üzemmódba kapcsoló olajnak köszönhetjük, hiszen az amerikai készletadatok jelentős csökkenést mutatnak. Csak csendben jegyezzük meg, hogy ez is inkább az amerikai gazdaság melletti érv, és ezért is fura ez a dollárgyengülés.
USA
Emelkedéssel zárta a napot a tengerentúl. A Dow Jones index 0,6%-ot, az S&P 500 index 1,0%-ot, a Nasdaq index pedig 1,6%-ot emelkedett. A Fed jegyzőkönyve szerint a kamatemelés lehetőségéről tárgyaltak a jegybankárok, de a globális gazdasági lassulásból fakadó kockázatok miatt elvetették azt. Ez konzisztens azzal, mint amit az elnökasszony mondott legutóbb, hogy egy pozitív meglepetésre könnyebb reagálni annál, minthogy korán lépjenek, ami után visszafelé kell korrigálni. A mai napon érkeznek amerikai munkaerőpiaci adatok, és késő este a Fed elnöke is beszélni fog New Yorkban.
Európa
Az európai indexek közül a DAX 0,6%-os, a CAC 40 index 0,8%-os, a FTSE 100 pedig 1,2%-os pluszban zárt. Angela Merkel német kancellár feje nem csak a görögök miatt főhet, hanem a koalíciós partnerrel odahaza folytatott beszélgetés miatt, ugyanis a Keresztényszocialista Unió vezetője erőteljesebb fellépést szeretne a menekültpolitikában, hogy megállítsa a választói támogatottság további esését. A legfrissebb felmérések szerint a tavaly nyári 40%-ról 32-36%-ra esett a mutató értéke.
A Glencore megállapodott Kanada legnagyobb nyugdíjalapjával, hogy mezőgazdasági üzletágának 40%-át 2,5 milliárd dollárért eladja, ezzel igyekezve csökkenteni a 26 milliárd dolláros nettó adósságát. A szabályozói jóváhagyás után az év második felében zárulhat le az ügylet. Az EKB legutóbbi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvére, valamint Mario Draghi gazdasági helyzetértékelésére figyeljünk ma.
Olaj, arany
A WTI 38 dollár fölé emelkedett, miután tegnap a nyersolaj készletadatok 4,9 millió hordó csökkenést mutattak az Egyesült Államokban. A finomítói kapacitáskihasználtság is nőtt, de közben a kereslet is meglehetősen robosztus és a piaci várakozások felett van. Az USA olajtermelése tovább esett 14 ezer hordó/nap mértékben. Az olajimport viszont kéthavi mélypontra esett, ami segítette a készletek csökkenését.
Az arany 1.227 dollárra nőtt. A dollár gyengesége segített az aranyon, miközben fontos fundamentális hír nem látott napvilágot. A piac továbbra is a Fed politikájára kíváncsi: egyre több jel mutatja, hogy a Fed nem siet a kamatemeléssel, és idén 1-2 emelésnél több nehezen elképzelhető. Az aranyat a tartósan alacsony kamatok segítik.
Devizák
Nagy Márton, a jegybank alelnöke azt nyilatkozta, hogy egy gyengébb forint segíthetne a kívánt infláció elérésében az importált termékek áremelkedésén keresztül. Vagyis bár nem kimondott célja a jegybanknak a forint gyengítése, azonban jól tolerálnák, ha ez bekövetkezne. Ezzel is alátámasztva, hogy további lazító jegybanki lépésekre érdemes felkészülni. A kijelentés ellenére a forint nem gyengült, sőt ma reggel már 312 alatt is jegyezték. Ma reggel az EURHUF kurzusa nekiment a 200 napos mozgóátlagnak, melynek akár letörésével is megpróbálkozhat ma.
Ismét nagy volatilitást okozott a dollár piacán a Fed. Jelentős napon belüli kilengést követően a dollár gyengülni kezdett az euróval szemben. Az EURUSD jegyzése 1,1415-ig emelkedett ma reggel. A monetáris tanács legutóbbi döntéséről szóló jegyzőkönyv hatalmas újdonságokat nem tartalmazott. Összességében ismételten azt sugallta, hogy a Fed aggódik a globális gazdaság miatt, ami miatt nagyon lassú és mindenképpen adatfüggő lesz a kamatemelés. Az áprilisi kamatemelés lehetőségét tárgyalták, azonban ezt végül elvetették, ez azonban megfelelt a piaci várakozásoknak.
Tovább tart a japán jen erősödése a dollárral szemben. A 110-es szintnek lélektani jelentőséget tulajdonított a piac, azonban ennek nem sikerült megállítania a jen erősödését. A következő jelentősebb technikai támaszszint csak 105-ös árfolyam környékén látható.
Távol-Kelet
Vegyes kereskedés jellemezte az ázsiai részvénypiacokat. A Nikkei 0,1%-ot, a Shanghai index 0,9%- ot csökkent. A többi ázsiai tőzsdét is bizonytalan mozgás, oldalazás jellemezte. A Fitch véleménye szerint valószínűtlen a kínai hard landing (kemény landolás) bekövetkezte, mivel megvannak a szükséges erőforrások ennek elkerülésére. Az elemzőház szerint idén és jövőre is 6- 6,5% körül alakulhat a kínai gazdasági növekedés. Ennek ellenére a Fitch aggódik Kína sérülékenysége miatt, amit elsősorban a megnövekedett adósságállomány okoz. A Fitch kiigazított számítási modellje szerint a teljes adósságtömeg (állami és privátszféra együtt) a GDP 250%-át súrolhatta, míg 2008 végén csak 130% volt a mutató értéke.
A Samsung eredménye felülteljesítette a várakozásokat az első negyedévben. Ez elsősorban a Samsung S7 jelű okostelefonjának köszönhető, melynek időzítése beelőzte a versenytársakat. A korai megjelenésnek köszönhetően jelentősen sikerült faragni a marketingkiadásokat, ami szintén hozzájárult az eredmény növekedéséhez. Az operatív profit 6600 milliárd won, (5,7 milliárd dollár) lett, miközben a várakozás mindössze 5530 milliárd won volt.
Kínában ma fogják publikálni a devizatartalékra vonatkozó adatot, amiből a tőkekiáramlás mértékére lehet majd következtetni. A várakozás, hogy minimális mértékben, de tovább csökkenhet a kínai devizatartalék.
Határidős piacok
Az amerikai határidős piacok a negatív, míg az európaiak a pozitív tartományban voltak ma reggel.