Szerintük ilyen például az MNB monetáris politikai eszköztára, amely már messze van a hagyományosnak mondhatótól. Így várnunk kell továbbra is. A 2017-es költségvetést májusban nyújtja be az NGM. Ez pedig már jó alap lehet arra, hogy az év második felében bekövetkezzenek a várva-várt felminősítések. Persze ehhez kell egy jó költségvetés, aminek amúgy nagy a valószínűsége.
A másik esemény a CECE átsúlyozás volt. Mától élnek az új súlyok, amelyek favorizálják az OTP-t és a MOL- t (Richter-t). Az elmúlt 2-3 hét során ez komoly vételi erőt jelentett ezen részvények piacán. Valószínűleg sok spekuláns is ráugrott erre a lehetőségre. Ugyan a spekulatív pozíciók egy része záródhatott pénteken, ennek ellenére a pénteken megindult korrekció folytatódására számítunk az elkövetkező napokban.
USA
Ismét jó hetet zártak a tengerentúli börzék. Öt hete tart az emelkedés a tengerentúlon, és az indexnek sikerült ledolgozniuk az éves veszteséget (Dow 0,69%, S&P500 0,44%, Nasdaq 0,43%).
A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének márciusi előzetes számai érkeztek pénteken. A 92,2 pont helyett 90 pontra esett vissza a mutató. Ma délután a függőben lévő lakásértékesítések februári számait teszik közzé.
James Bullard, a St. Louisi Fed elnöke beszélt pénteken egy frankfurti konferencián. Szerinte a munkaerőpiac közelíti a normális szintjét, és az infláció is közelíti a célt, ha nem számítjuk az olajárzuhanás negatív hatását. A kiszámítható jegybanki politikának arra kell törekednie, hogy a jegybanki alapkamat és mérlegfőösszeg közeledjen a normális szinthez. A mai napon érkezhet a legújabb Apple iPhone olcsósított verziója (450 dolláros árat emlegetnek), egy kis kijelzős (9,7 colos) iPad Pro és új Apple Watch is a hírek szerint.
Európa
A DAX és a CAC 40 index 0,5% körüli pluszban, míg a FTSE 100 index 0,2%-os mínuszban zárta a pénteki napot. A német pénzügyminiszter szerint az első három hónapban tapasztalt gazdasági teljesítmény bizakodásra ad okot. A kommentárból az olvasható ki, hogy több mint 0,3%-kal növekedhetett negyedév alapon a GDP a tavalyi év utolsó negyedévében. Eredménytelenül zárult vasárnap este a Görögország és a hitelezők közötti megbeszélés. A folytatásra április 2-án kerül sor.
Olaj, arany
A WTI 39 dollár alá esett, mivel a piac aggódik, hogy a magasabb árak miatt a kínálati oldal reagálni fog. A Baker Hughes adatai szerint a fúróberendezések száma 1-gyel nőtt a múlt héthez képest, ami az első emelkedést jelenti a múlt év óta. A nettó vételi pozíciók száma is jelentősen megugrott, ami általában a bika piac végét jelzi, mivel a szereplők már megvették az olajat.
Az arany 1.242 dollárig esett, miután a dollárnak sikerült stabilizálódnia a múlt heti Fed döntést követő gyengülés után. A piac elsősorban erre figyel, a mostani várakozások szerint idén két emelés lehet a Fed részéről. Az ETF-ekbe történő tőkebeáramlás továbbra is erős, a múlt héten 24,1 tonna aranyat vásároltak ezek az alapok.
Devizák
Minimális erősödés után 310,8-nál zárta a hetet a forint az euróval szemben. A 20 és 30 napos mozgóátlagon tartózkodik a devizapár, de a grafikonon kirajzolódott háromszög alakzat alsó éle is a pénteki záróár közelében húzódik. Hamarosan nagyobb elmozdulás jöhet a devizapárban, talán a holnapi MNB kamatdöntő ülés hozhat nagyobb elmozdulást.
Az 1,333-as ellenállás állította meg pénteken az EUR/USD árfolyamát. A délutáni órákban megérkezett a fordulat, és 1,125-ig zuhant vissza az árfolyam. Ha folytatódik a korrekció, akkor az 1,12-es támaszt tesztelheti vissza az árfolyam.
Távol-Kelet
A Shanghai index 1,9%-ot emelkedett, a Hang Seng index étéke stabil maradt. A japán részvénypiac nemzeti ünnep miatt ma zárva tartott. Kínában az állami ügynökség újra fog likviditást biztosítani a brókercégeknek 7 és 182 napos futamidő közötti időtávra. Ráadásul ezt a korábban alkalmazottnál alacsonyabb kamatok mellett teszik meg. A tőkeáttételes ügyletek értéke jelentősen zuhant Kínában az elmúlt hónapokban. A csúcson 2000 milliárd jüan értékű hitelügylet kapcsolódott a részvényekhez, ami mostanra 850 milliárd jüanra csökkent. Az enyhülő szabályozás a teljes kínai részvénypiac számára pozitív, de elsősorban a brókercégek árfolyama profitált belőle.
Határidős piacok
Az amerikai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX mínuszban volt.