Maradnak a szankciók Oroszország ellen

Jean-Claude Juncker kijelentette, hogy Oroszország elleni EU-s szankciók meghosszabbításra kerülnek júliusban az Ukrajnával szembeni magatartás miatt. Az orosz elnök szóvivője ennek ellenére nagy reményeket fűz Juncker szentpétervári látogatásához.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Közben adatdömping volt Japánban: miközben a munkanélküliség az utoljára a 90-es évek közepén látott (és Magyarországon szinte elképzelhetetlen) 3,2 százalékon maradt, az ipari termelés a várt 5 százalékkal szemben 3,5 százalékkal csökkent áprilisban a márciusi 0,2 százalékos bővülést követően. Ugyan az adat jobb a várakozásoknál, de egy újabb érv, hogy a tervezett ÁFA emelést elhalassza a miniszterelnök. Ami pozitív meglepetés volt, az a megkezdett lakásépítések száma, ami a várt 4,1 százalék helyett 9,0 százalékkal emelkedett. Hasonlóan jó számokat láthattunk az USA-ban nem is olyan rég. Úgy tűnik, hogy előkerül a régi-új csodaszer, a lakásépítés, mint gazdasági aktivitást felpörgető erő. Emlékezzünk! Itthon is ez a csodafegyver, legalábbis a CSOK bevezetése ezt a tervet támasztja alá. Budapesten mintegy 10.000 új lakás építését készítik elő, miközben az elmúlt években ez alatt volt az országos szintű új lakásépítések száma.

Egy szó, mint száz, megvették Ázsiát, amiben a japán adatok mellett az is szerepet játszott, hogy a Goldman szerint már 70 százalék az esélye, hogy az MSCI indexbe bekerülnek a kínai A részvények (cirka 1 év leforgása alatt). Így továbbra is jó a hangulat. Annak ellenére, hogy a DAX-ban és a BUX indexben is technikai korrekció zajlik, oldalazást (kis emelkedéssel) várunk mindkét indexben. A ma esedékes MSCI átsúlyozásnak (negyedéves felülvizsgálat) számításaink szerint nem kellene, hogy jelentős hatása legyen a mai záróárakra – vélekedetek az Erste befektetési Zrt. szakértői reggeli közleményükben.

USA

Memorial Day miatt zárva tartottak tegnap a tengerentúli börzék. Ma számos makrogazdasági adat érkezik: S&P/Case-Shiller házárindex, Chicagói beszerzési menedzser index és Conference Board fogyasztói bizalmi index.

Európa

Az európai indexek közül a brit index nem mozdult el bankszünnap miatt, míg a CAC 40 index 0,3%- ot, a DAX index pedig 0,5%-ot emelkedett. A csütörtöki EKB ülés előtt az UBS elemzői már azt találgatják, hogy az emelkedő olajár okán vajon felfelé módosítja-e az EKB inflációs várakozásait vagy sem. A kommunikációban a javuló makrogazdasági adatokat biztosan megemlítik, de ennek nem szabad túl héjának lennie, mert az megijesztheti a piacokat.

A görög kormány szerint néhány reform (bankok rossz hitelei és nyugdíjreform) megvalósítása nehézségekbe ütközhet. A Reuters forrásai megerősítették a híreszteléseket, és kiemelték, hogy az idő sürget, mert júniusban az IMF, júliusban pedig az EKB felé kell törlesztenie Görögországnak.

Az áprilisi német kiskereskedelemi adat 1,9%-os növekedés helyett 2,3%-os bővülést tartalmazott év/év alapon. A nap folyamán még érkezik eurózónás munkanélküliségi ráta és májusi inflációs adat is, utóbbi esetén 0,1%-os visszaesést várnak az elemzők.

Olaj, arany

A WTI 49,7 dollár volt ma reggel, miután a piac árazza a nigériai és a kanadai termeléskiesést és a soron következő heti OPEC ülés esetleges forgatókönyveit. A piac nem vár változást az OPEC kínálatában és várhatóan ismét sikertelen lesz a megállapodás a termelés befagyasztásáról. A kereslet a május-júniusi időszakban a legerősebb, ami szintén hozzájárul az olajár emelkedéséhez.

Az arany ára 1.212 dollárra tudott emelkedni. A piac 10 nap csökkenés után fordult meg, mivel a szereplők aggódnak a júniusi lehetséges Fed kamatemelés miatt, amire már 30%-os esélyt adnak. A héten a pénteki munkanélküliségi adatok mellett más konjunktúra adatok is napvilágot látnak, amelyek meghatározó szereppel bírhatnak a Fed döntésre. Az USA kamatok alakulása lehet idén a legfontosabb befolyásoló tényező.

Devizák

A tengerentúli börzék zárva tartottak, ezért nem volt tegnap nagy mozgás a dollárban. Az EUR/USD árfolyama a támaszt jelentő 1,11-nél húzódó 200 napos mozgóátlagról pattant vissza, és 1,113-ig emelkedett. Ma reggel azonban ismét elindult lefelé az árfolyam, a 200 napos mozgóátlag törése esetén erősödhetne újra komolyabban a dollár.

A forint a 313,4-nél található 30 napos mozgóátlagról kezdett korrigálni. A múlt héten látott intenzív forinterősödés után a ma reggeli kereskedésben 314 közelébe emelkedett a kurzus, de a forint gyengülése várhatóan nem lesz tartós.

Távol-Kelet

Remek hangulatban zajlott az ázsiai kereskedés. A Shanghai index 2,8%-ot, a Hang Seng 1,4%-ot, a Nikkei pedig 0,8%-ot emelkedett. A kínai részvényindexet főleg az MSCI indexbe való bekerüléssel kapcsolatos spekulációk segítették. A Goldman Sachs a korábbi 50%-ról 70%-ra emelte annak az esélyét, hogy a kínai A sorozatú részvények bekerülnek az MSCI feltörekvő piaci indexcsaládba. Becslések szerint akár 16 milliárd dollár értékű befektetés is megindulhat a kínai részvénypiac irányába. Az országok új besorolását, Kína lehetséges újrakategorizálásával együtt június 14-én teszi közzé az MSCI.

A vártnak megfelelően 3,2%-on stagnált áprilisban a japán munkanélküliségi ráta. A szintén áprilisi előzetes japán ipari termelés ugyanakkor pozitív meglepetést okozott. A várt 5,0%- os év/év csökkenéshez képest „csak” 3,5% volt a visszaesés mértéke. A csökkenő ipai termelés az erősebb japán jenre vezethető vissza.

Határidős piacok

Alapvetően pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo