A gazdasági válságot követően mások lettek a vásárlási szokások, mások az ügyféligények, mások a munkatársak elvárásai. Amelyik vállalat nem idomul az új működési környezethez, nem lesz képes hosszú távú, stabil növekedésre. Még inkább igaz ez a tech szektor cégeire, amelyeknek – annak következtében, hogy az iparág rendkívül intenzíven fejlődik, és az élet minden területére behatol – gyorsan változó elvárásoknak kell megfelelniük.
A két évtizedes múltra visszatekintő FreeSoftból 2014 tavaszán úgy lett a cégcsoport a négy “i”, vagyis az international, az innovative, az IT, és az investment megtestesítője, hogy a vállalat változatlanul magyar tulajdonban áll, immáron stabil alapokon nyugszik, magasabb nyereséget termel, és az ágazatban meghatározó szereplő a hazai piacon. Mindez lehetővé tette, hogy az éves közgyűlés osztalékfizetésről döntsön. A cég papírjainak tulajdonosai ebben az évben részvényenként 100 forint osztalékot kapnak. Ez névértékre vetítve 10%-os, az aktuális árfolyam tekintetében pedig 5%-os hozam realizálását jelenti a részvényeseknek. Az elmúlt három évben ez már a második alkalom, amikor ilyen nagyságrendű osztalékfizetés történt.
A 4iG az új kihívásokra innovatív választ adott nemcsak termékszinten, hanem a cégstruktúrában is. A holdingon belül a 4iG Nyrt. szerepe ma már elsősorban az átfogó, a szervezet hosszú távú céljaihoz igazodó stratégia megalkotása és végrehajtása. Az innovatív szervezeti struktúra a közel 400 főt foglalkoztató cégcsoport hatékony működésének egyik feltétele, a másik – legalább ilyen lényeges – viszont az irányító pozíciókat betöltő személyek szakmai felkészültsége és vezetői kvalitása. A csoportszintű átalakulással párhuzamosan új vezetők is érkeztek a szervezetbe.
2015 nemcsak az árbevétel, hanem a foglalkoztatottak létszámának szempontjából is a növekedés éve volt. Tavaly már átlagosan 356-an dolgoztak a cégcsoportnál. A hatékonyság azonban még ennél is gyorsabban javult, hiszen az egy főre jutó árbevétel és az egy főre jutó EBITDA is nőtt. A tavalyi év legfontosabb változása azonban az volt, hogy a cégcsoport valamennyi tagvállalata 100 százalékban a 4iG tulajdonába került, ezáltal az anyacég klasszikus holding struktúrában működhet. A vállalat csoportszintű tevékenységeit racionalizálták, így a cég működése költséghatékonyabbá válhat.
A 4iG Nyrt. részvénycserével akvirálta a Humansoft Kft. menedzsmentjének kisebbségi üzletrészét, vagyis Somlyai Gábor, Tóth Béla és Koppány Tamás nem készpénzre váltotta üzletrészét, hanem értékpapírra. Ez azt jelenti, hogy részvényesként is bíznak a vállalatcsoport jövőjében. Az akvizíció és az osztalékfizetés teljes költsége 448 millió forint, ami a tavalyi EBITDA forrás közel fele. Mindkét tulajdonosi/igazgatósági döntés a jövőt megalapozó és a hosszú távú befektetői bizalmat erősítő lépés volt.
Az eredményekhez 2015-ben a Humansoft Kft. mellett már jelentős mértékben hozzájárult a többi leányvállalat is. Az Axis Rendszerház Kft. 11 millió forintról 175 millió forintra, a Banksoft Kft. 9 millióról 27 millió forintra növelte adózott eredményét.
A cégcsoport árbevételének háromnegyed része üzleti ügyfelektől származik, ebben a szegmensben 2,2 milliárd forinttal nőtt az árbevétel 2014-ről 2015-re. Emellett a 4iG természetesen az új uniós ciklusban is versenybe száll olyan EU transzferből támogatott IT-projektek elnyeréséért, amelyek illeszkednek a profiljába. A jövőre vonatkozóan a vállalat célkitűzése változatlan, így árbevételének többsége továbbra is a versenyszektorban végzett tevékenységekből fog származni.
A vállalatcsoport további növekedésének két alappillére van: a magyar és a nemzetközi piacokon való térhódítás. A 4iG menedzsmentje arra számít, hogy folytatódik a magyar piac konszolidációja. A cégcsoport szerint a hazai terepen is jelentős növekedési potenciál van, ezért 2016 az építkezés éve lesz. A célkitűzések között szerepel a 4iG-csoport eredményességének fenntartása és stabilizálása.