Megbukott a dohai találkozó, így most mindenki a júliusi OPEC találkozóra figyel, hátha ott tudnak valamiféle megállapodásra jutni. Mindenesetre az olaj nagyot zuhant a hírre, és talán a 35 dolláros szint fogja megtámasztani. A tőzsdék mellett a rubel is negatívan reagált a hírre, 2,5 százalékot esett a forinttal szemben. A hír ugyanis elsősorban az olajtermelő országoknak, így Oroszországnak negatív.
Mivel a Richter árfolyama az elmúlt két hónapban erős korrelációt mutatott az olaj és RUB/HUF árfolyammal is, ezért a mai napon csökkenésre számítunk. Ugyanakkor a Richternek 5.400 forint körül támasza van – hívták fel a figyelmet reggeli elemzésükben az Erste Befektetési Zrt. szakértői.
A DAX esetében folytatódhat a pénteken megindult csökkenés. 9.800 és 9.900 pont között nemcsak rés van, hanem a 20-30 napos mozgóátlagot is ott találjuk. Így ennek a tartománynak meg kellene tartania az árfolyamot, ami azt sugallja, hogy 1,5-2 százaléknál nem kellene, hogy a DAX töbget essen a mai napon. Persze a fékezésben nem fog segíteni a Bayer, amelynek be kellett szüntetni a Stivarga értékesítését Németországban, mert a hatóságok szerint a gyógyszernek nincs hozzáadott értéke a vastagbélrák kezeléséhez a korábbi készítményekkel szemben. Mivel a vizsgálatok már egy ideje folynak, és március idusán volt is már egy elmarasztaló ítélet, ezért 2 százaléknál nagyobb árfolyamhatást nem várunk itt sem. Ez különben azt jelentené, hogy a 20 napos mozgóátlagra esik vissza az árfolyam.
USA
A tengerentúli indexek minimális mínuszban fejezték be a pénteki kereskedést. A Citigroup eredménye kismértékben felülmúlta a várakozásokat, azonban éves bázison a bevétel 12%-kal, az eredmény pedig 27%-kal esett. A romló teljesítmény mögött a kereskedési bevételek és a befektetési banki tevékenységből származó bevételek visszaesése áll. A lakossági üzletág esetében a latin-amerikai portfólió húzta vissza az eredményt, miután a részleg profitja 28%-kal esett.
Az Amazon a Netflix babérjaira tör, miután 1 dollárral olcsóbban nyújt on-line video streaming szolgáltatást. Ma a Morgan Stanley, a Netflix, az IBM és a Hasbro is közzéteszi eredményét.
Európa
A hét utolsó napján minimális mínuszban zártak az európai tőzsdék. Csak csütörtökön lesz az EKB kamatdöntő ülése, de már most találgatnak arról, hogy vajon sor kerül- e újabb körös lazításra, vagy minden marad a régiben. A Bloomberg felmérése szerint 47 elemző több mint 60%-a nem vár lazítást. A felmérés szerint a szeptember 8-i ülés lehet az, amikor újabb bejelentés jöhet, legnagyobb valószínűséggel a QE időbeli kitolásával.
Görögország ügyével kapcsolatban a francia és a német pénzügyminiszter is azt nyilatkozta, hogy csupán a tavalyi megállapodások betartását várják el. Az IMF vezetője is a reformok végrehajtása mellett érvelt, de hozzátette, hogy Európának segítenie kell a görög adósság enyhítésében, amire a németek nem hajlanak.
Olaj, arany
A WTI 38,7 dollárra, közel 5%-kal esett a tegnapi dohai találkozó sikertelensége után. A vezető olajhatalmak ugyanis nem tudtak megegyezni a termelés befagyasztásáról, mivel Szaúd-Arábia Irán támogatása mellett szavazta volna meg csak a termelés befagyasztását. Időközben Kuvaitban sztrájk volt, aminek hatására az olaj termelés napi 2,8 millió hordóról 1,1 millió hordóra esett. Ez várhatóan napokon belül visszaáll a szokásos szintre.
Az arany 1.235 dolláron stagnált ma reggel. A fedezeti alapok továbbra is optimisták az arannyal kapcsolatban: a nettó vételi pozíciók száma 13%-kal, mintegy 184 ezer kontraktusra ugrott a múlt héten, ami a két hónappal ezelőtti érték duplája. A pénzügyi arany eszközökbe is megy a tőke, már a harmadik hete pozitív a beáramlás mértéke. A globális GDP növekedés hiánya a fő oka annak, hogy optimistábbak a befektetők, ami várhatóan csökkenti a jövőbeli kamatemelések esélyét.
Devizák
Az EURUSD lefordult a 20 napos mozgóátlagról, ahonnan 1,129-ig csökkent a devizapár árfolyamjegyzése. Egyre kisebb valószínűséggel árazza a piac az idei kamatemelést, a decemberi kamatemelésnek mindössze 50,4%-os esélyt adnak. A reggeli kommentárok alapján a dollár számára negatív, hogy Dohában nem sikerült megállapodni az olaj kitermelés befagyasztásáról, mert ez veszélyezteti az olajipart.
Nincs jelentős változás a forint árfolyamában. Ma reggel 311,1-en áll az EURHUF jegyzése. Hétvégén az MNB igazgatója, Virág Barnabás, aki nem szavazó tag, arról beszélt, hogy egyre szűkebb tere van a további alapkamat csökkentésnek. Az USDRUB árfolyama nagyot ugrott ma reggel. A rubel gyengülése az olajár csökkenésének az eredménye. Az USDRUB árfolyama a 200 napos mozgóátlag 68-as értékéig emelkedett.
Távol-Kelet
Padlóra küldte az ázsiai tőzsdéket, hogy Dohában nem sikerült megegyezni az olajkitermelés befagyasztásáról. A Nikkei 3%-ot, a Hang Seng 1,3%-ot, a Shanghai index 1,5%-ot csökkent. A csütörtöki után szombaton is erős földrengés rázta meg Japánt. A két földrengés hatására több mint 100 ezer embernek kellett elhagynia otthonát. Az ellátási nehézségek miatt több autógyártó is csökkentette a hétre a termelést, köztük a Toyota is, melynek több gyárát is érintett a földrengés.
A károk elhárítása miatt a japán kormány megnöveli a kormányzati kiadásokat és a várakozások szerint a kormány a tervezett ÁFA emelést is elhalaszthatja, ami fontos része lenne a fiskális reformoknak, de folyamatos csúszásban vannak a megemelésével.
Határidős piacok
Negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.