Ez azért tűnik első ránézésre kellemetlennek, mert a Monsato alapvetően jól árazott, azaz fair érték körül forog; illetve a Bayer a BASF-fel versenyezhet a cégért. A hírre a Bayer a korábbi 1,5 százalék körüli emelkedésből 5 százalék körüli esésébe váltott át, ez a DAX esésének mintegy feléért volt felelős. Ma a DAX index újra megpróbálhat észak felé kapaszkodni a csúnya hullócsillag formáció ellenére (Bayer). A BUX esetében valamiféle csökkenés lehet a 20 napos mozgóátlagról.
Ma jelentett az OTP. Az eredmény a várakozások szerint jó lett. A nettó és az operatív soron enyhén jobb, mint amit a piac várt. Két nagy eltérés van a várakozásokhoz képest, amelyek gyakorlatilag kioltják egymást: az alacsonyabb céltartalék képzés 7,3 milliárd forinttal, amivel szemben áll a magasabb vállalati adó (7.2 milliárd forint). Egyértelműen lassult a kétes kintlévőség emelkedése, de tovább csökken a nettó kamatmarzs, miközben már jelei vannak a hitelállomány növekedésének. Más oldalról megfogva a dolgot, az összes leánycég újra nyereséges. Esősorban az ukrán, a bolgár és az orosz javulásnak köszönhető a jó eredmény. Összességében jó eredményt láthattunk nagyobb meglepetések nélkül. Így valószínűleg jelentősebb árfolyamhatás sem lesz látható – vélekedtek az Erste Befektetési Zrt. szakértői reggeli elemzésükben.
Az MSCI indexben gyakorlatilag nincs olyan változás, ami komolyabban érintené a magyar részvényeket. Ugyanakkor a kínai A részvények tekintetében a döntésre még várni kell június 14-én este 11 óráig, ugyanis akkor fogják a bekerülésről vagy éppen a be nem kerülésről szóló döntésüket közzétenni. A hosszú átmenet miatt valószínűleg nem lesz hatása.
USA
Hullámvasútra kerültek tegnap a tengerentúli börzék. A nap eleji mélyrepülést emelkedés követte, de a záráshoz közeledve újra az eladók vették át az irányítást, így vegyesen zártak a piacok (Dow Jones 0,05%, S&P500 -0,02%, Nasdaq -0,49%).
Esther George, a kansasi Fed elnök tegnap arról beszélt, hogy a döntéshozók figyelik az európai történéseket, és „nagyon szkeptikusak a negatív kamatokkal kapcsolatban”. Esther George szerint nem látszik egyértelműen ennek a politikának az előnye, és a negatív kamat lehetőségét még mérlegelni sem fogják a tengerentúlon. Eric Rosengren bostoni Fed elnök tegnapi előadásában azt mondta, hogy a Fed-nek készen kell állnia, hogy fokozatosan normalizálja a kamatokat.
Janet Yellen azonban nem zárja ki a negatív kamatok lehetőségét egy újabb krízis esetén, de a jegybankelnök azt is hangsúlyozta, hogy ez lenne a legvégső megoldás. Fontos makrogazdasági adatok érkeznek a hét utolsó kereskedési napján, áprilisi kiskereskedelmi forgalmat és májusi előzetes Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexet publikálnak.
Az Apple 1 milliárd dollárt invesztálhat a „kínai Uber” versenytársába, a Didi Chuxing Technology-ba. A cég értékét 25 milliárd dollárra teszik, amivel az egyik legértékesebb start-up Kínában. A céghez köthető másik hír, hogy a Nikkei Asian Review cikke szerint az iPhone chipek megrendelései a tavalyi évi számok alatt alakulhatnak. A Nomura szerint a beszállítók adatai alapján az Apple növekedési sztorija elveszni látszik.
Európa
Az európai indexek közül a CAC40 index 0,5%-ot, a FTSE 100 index 1,0%-ot, a DAX index pedig 1,1%-ot esett. A brit kamatdöntő ülésen a vártnak megfelelően nem változott az alapkamat és az eszközvásárlási program keretösszege sem. A Bank of England az idei évben 2,2% helyett csupán 2,0%-os gazdasági növekedést, 2017-re és 2018-ra pedig 2,3%-ot vár (korábbi előrejelzés 2,4% és 2,5% volt). A kockázatokat sem szabad elfelejteni a népszavazás miatt, hiszen ha a kilépés mellett döntenek a britek, akkor az előbbi számok azonnal köddé válnak. Carney szerint, ha erre sor kerül, akkor a jegybank új lazító lépéseket jelenthet be. Az inflációs folyamatok terén 2017 második negyedévére 1,5%-ot várnak, ami nem éri el a 2,0%-os célt, így az alapkamat eddig biztosan a jelenlegi szinteken maradhat.
A ma reggeli német GDP adat a vártnál minimálisan jobb lett, míg az inflációs mutató a vártnak megfelelően alakult. A nap folyamán számos GDP adat érkezik még Európából.
Olaj, arany
A WTI 46,2 dollárra esett vissza a tegnapi 47 dollár feletti szintekről. A piacot továbbra is a nigériai termelés csökkentés és a kanadai termelés növekedés tartja izgalomban: az utóbbi folyamatosan emelkedik annak köszönhetően, hogy megfékezték az erdőtüzeket, míg Nigériával kapcsolatban a becslés napi 600 ezer hordó termelés csökkentés. Fontos hír, hogy áprilisban Irán jelentősen növelte kihozatalát. Az IEA elemzésében kisebb többletet becsült az első negyedévre, ami az idei harmadik negyedévben mindössze napi 200 ezer hordóra csökkent.
Az arany kurzusa 1.273 dollárra emelkedett. Az USA-ban az új munkanélküliek száma egy éves csúcsra emelkedett, ami növelheti az arany iránti keresletet, mivel a gazdaság lassulását vetíti előre. A dollár is gyengült a héten, ami javítja az arany megítélését, mivel jellemzően inverz árfolyam alakulás van a dollár és az arany között. Az arany idén 19%-ot emelkedett és ezzel az egyik legjobban teljesítő eszközosztály lett.
Devizák
A szerdai dollárgyengülést a tegnapi eső gyertya teljesen semlegesítette az EUR/USD devizapárban. Az 1,136-nál húzódó 20 és 30 napos mozgóátlagra esett vissza az árfolyam, és a ma reggeli kereskedésben a szint alá zuhant a kurzus. Ez pedig azt jelenti, hogy rövidtávon tovább erősödhet a dollár, az 1,122-es mélypontig már nem látható támasz. A forint a tegnapi kereskedésben 315,7 alatt oldalazott egy szűk tartományban. Az átmeneti pihenő után folytatódhat a forint gyengülése, a következő ellenállás 318-nál húzódik.
Távol-Kelet
Alapvetően negatív hangulat jellemezte az ázsiai kereskedést. A Nikkei 1%-ot, a Hang Seng 1,1%-ot, a Shanghai index pedig 0,4%-ot csökkent. Továbbra is gyenge gyorsjelentések jelentek meg Ázsiában, ami eladói nyomás alá helyezte a részvényeket. A japán jegybank elnöke ma is megerősítette, hogy az erős jen kockázatokat jelent a japán gazdaságra, ezért további monetáris lazítást helyezett kilátásba. Ez azonban nem gyakorolt hatást az USDJPY devizapárra, melynek emelkedése egyelőre elakadt a rövidtávú mozgóátlagokban. Az MSCI a negyedéves felülvizsgálattal egy időben nem döntött a kínai piac újra besorolásáról. Ezt majd június közepén fogja publikálni az indexszolgáltató.
Határidős piacok
Negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.