Könnyebben léphetnek tőzsdére a kkv-k

A tőkepiaci törvény módosításának egyik legfontosabb elemeként mostantól nagyobb eséllyel léphetnek tőzsdére a kkv-k, ami a kkv-k tőkebevonását és láthatóságuk növelését is elősegítheti, a banki hitelek mellett pedig fontos finanszírozási alternatívája lehet az uniós pályázatoknak is 2020 után.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Flickr

A tőkepiaci törvény módosításának egyik legfontosabb hozadéka a kis- és középvállalkozások számára, hogy lényegesen megkönnyíti a tőzsdére lépésüket, ami pedig hozzájárulhat ahhoz, hogy a vállalkozások 2020 után is forráshoz jussanak. Jelenleg ugyanis az uniós forrásoknak köszönhetően könnyű finanszírozási forrást találniuk a kkv-szektor szereplőinek, de várhatóan 2020 után jelentősen csökkenni fognak az uniós pályázati lehetőségek. A vállalkozóknak tehát fel kell készülniük arra, hogy a jövőben piaci forrásból finanszírozzák magukat, amiben a banki hitelek mellett a tőzsdére lépés is segítséget nyújthat. A vállalkozások a tőkebevonás lehetősége mellett a tőzsde értékmérő szerepe miatt is választhatják ezt a lehetőséget, a tőzsdei jelenlét ugyanis erősödő pénzügyi fegyelemmel és növekvő "láthatósággal" is együtt jár - írta a vallalkozokhitele.hu.

Felrázná a kkv-kat a BÉT
Nagy Márton BÉT elnök szerint a tőzsde új stratégiával igyekszik fejleszteni a hazai tőkepiacot. A cél az, hogy a magyar vállalatok ne csak kifejezetten a banki hitelekből, hanem tőzsdei forrásbevonásokkal is tudjanak növekedni.
Milyen kritériumoknak kell megfelelni a tőzsdére lépéshez?

Magyarországon a tipikus tőzsdeképes középvállalat nem sokban különbözik a többi kkv-tól: átlagéletkora 17 év, árbevétele valamivel meghaladja a 2 milliárd forintot, munkavállalóinak száma nem éri el a százat, azonban jelentős éves növekedést képesek felmutatni – az árbevétel tekintetében akár 25 százalékosat is. Jelenleg a tőzsdeképes vállalatok 44 százaléka Közép-Magyarországon működik, többségük a feldolgozóiparban tevékenykedik, kisebb részük az építőiparban és a kommunikációs szektorban.

A legtöbb kis- és középvállalkozó eddig a magas elvárások miatt nem lépett tőzsdére, a legfontosabb feltételnek, az átlátható működés szabályának viszont ma már egyre több vállalkozás megfelel. Habára bevezetés szabályait mindig az adott tőzsde határozza meg, általánosságban elmondható, hogy a szabályok közé tartozik a bevezetés költségeinek kifizetése, ami magába foglal egy egyszeri bevezetési díjat és egy éves forgalomban tartási díjat. Elvárás továbbá a kiegyensúlyozott gazdálkodás, a stabil pénzügyi helyzet, valamint az állandó információnyújtási kötelezettségnek való elégtétel is.

A kis cégeknek is lenne helye a tőzsdén
A legtöbb kisvállalkozás vezetője nem gondolkodik a tőzsdére lépésben, részben mert visszariasztják őket a magas elvárások, részben mert úgy gondolják, hogy nyílt forgalomban csak a nagyvállalatoknak érdemes próbálkozniuk. Tóth Attila a BÉT korábbi vezérigazgató-helyettese ezzel szemben úgy nyilatkozott a Piac & Profitnak, hogy a tőzsdére lépés sok kkv-nak lehetne reális forrásszerzési lehetőség.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo