Persze ez bizonyos értelemben technikai jellegű eredmény, és amint az uniós kifizetések újra indulnak, az egyenleg újra gyengében fog alakulni. Mivel az ipari termelésünk is „szárnyalt” a német ipari termelés hátán, ezért nem meglepő, hogy a forint is erősödött, amit a régiós devizák mozgása is támogatott. Ezzel az EUR/HUF ráta megérkezett a kritikus tartományba, ahonnan általában újra északnak veszi az irányt. A mai napon amúgy a hazai inflációval (-0,2%) és a kereskedelmi egyenleggel (959 millió euró) lehettünk gazdagabbak.
Kijött a japán GDP végső becslése, amely a várakozásoknak megfelelően 1,9 százalék lett, 0,2 százalékkal magasabb, mint az első becslés az első negyedévben. Az ok a lakossági fogyasztás és a beruházások várakozásoknál jobb teljesítménye. Így azon spekulálnak a befektetetők, hogy nem is olyan sürgős a további jegybanki lazítás és / vagy kormányzati élénkítés meglépése a júliusi 10-i felsőházi választások előtt. Ez persze pozitívan hatott a jenre, de mivel a piac már korábban beárazta a pozitív elmozdulást a GDP adatban, ezért ez a mozgás limitált volt.
Mindeközben az USA-ban a termelékenység a várt 1 százalék helyett (első olvasat) csak 0,6 százalékkal csökkent az első negyedévben, a munkaerő költsége viszont 4,65 százalékkal növekedett az előzetes 4,1 százalékkal szemben. Nagyon várunk már egy erőteljesebb javulást a termelékenységben, hiszen gyakorlatilag 2010-2011 óta gyengélkedik. Az OECD a hónap vége felé teszi közzé legújabb előrejelzését, amelyet kíváncsian várunk, azok után, hogy a decemberben jósolt javulás elmaradt az idei első félévben.
USA
A kereskedés első felében mérsékelt pluszban mozogtak az indexek, majd zárásra elromlott a hangulat és nulla közelébe estek vissza a piacok (Dow Jones 0,1%, S&P500 0,13%, Nasdaq -0,14%). Tovább csökkentette az idei évre vonatkozó előrejelzését a Valeant, amire 15%-ot esett a papír. Az egyszeri tételektől tisztított eredmény 1,27 dollár lett, míg a bevételek 2,37 milliárd dollárt tettek ki, ami megfelelt a várakozásoknak. Az idei évre a vezetőség 6,6-7,0 dolláros eredménnyel kalkulál, holott márciusban még 8,5-9,5 dollárt mondtak a befektetőknek.
A Yahoo megkezdte szabadalmainak értékesítését, amiből több mint 1 milliárd dolláros bevételt remél. Az Amazon 3 milliárd dollár értékben tervez befektetni Indiában, amiről az indiai miniszterelnökkel egyeztetett Washingtonban.
Európa
Az európai piacok közül a FTSE 100 csupán 0,2%-ot tudott emelkedni, miközben a CAC40 index 1,2%-ot, a DAX index pedig 1,65%-ot. Az eurózóna első negyedéves GDP adata éves alapon a várt 1,5% helyett 1,7%-kal bővült a háztartások fogyasztásának és a magánszektor beruházási aktivitásának köszönhetően.
A Világbank legfrissebb előrejelzései szerint a globális gazdaság idén 2,9% helyett 2,4%-kal növekedhet a visszafogott kereslet és a csökkenő tőkeáramlás miatt. Az eurózónára vonatkozó prognózis 1,6%-os értéket tartalmaz, ami minimálisan kisebb a januári előirányzathoz képest.
Olaj, arany
A WTI 50,5 dolláron állt ma reggel, ami az elmúlt 10 hónap legmagasabb ára, miután a tegnapi iparági adatok azt mutatták, hogy a készletek csökkentek az Egyesült Államokban. Az olaj tavaly július óta először zárt 50 dollár felett, miután az EIA jelentés szerint 3,57 millió hordóval csökkentek az USA nyersolaj készletei. A csökkenés főleg a magas keresletnek és az egyszeri termelés kieséseknek tudható be. Az USA benzinkereslete napi 9,5 millió hordót ér el a második és harmadik negyedévben, ami sokévi csúcsot jelent.
Az arany 1.250 dolláron állt ma reggel. A piac két fontos tényezőre figyel jelenleg: egyrészt Kína 11 hónap után felfüggesztheti az arany vásárlását, ami negatívan hathat az árfolyamra. Másrészt egyre kisebb esélyt ad a piac a Fed idei kamatemelésének, miután a múlt heti munkanélküliségi adatok sokkal kisebb gazdasági aktivitásról adtak számot, mint amire számítani lehetett. Ez a Fed politikájának átgondolását eredményezheti. A piac a jövő heti Fed üléstől nem vár egyáltalán kamatemelést, míg korábban az ezt jelző indikátor 24%-os esélyt adott erre.
Devizák
A dollár piacán változatlan a helyzet, az árfolyam továbbra is a pénteki záróár közelében mozog. Gyakorlatilag három napja stabilizálódik az árfolyam, amely a dollár további gyengülésének irányába mutat. Az EUR/USD a jelenlegi 1,135-ös szintekről rövidtávon az 1,15-ös ellenállást célozhatja meg.
A forintnak a tegnapi kereskedésben is sikerült tovább erősödnie az euróval szemben, így a hazai fizetőeszköz már a hetedik napja értékelődik fel, bár a 310,4 forintos nem túl erős támaszon tegnap megtorpant az árfolyam. A szint alatt már a 308,5-ös támaszig nyílna tere a forinterősödésnek.
Távol-Kelet
A japán Nikkei 225 index 0,8%-os pluszba lendült ma hajnalban, míg a Shanghai Composite index 0,1%-ot esett. A májusi kínai export 4,1%-kal esett az áprilisi 1,8%-os csökkenés után, a piac 3,6%-os visszaesést várt. Az import esetében viszont a 6,0%-os várt csökkenés helyett 0,4%-os visszaesést láthattunk. A kínai jegybank 6,8%-on hagyta a GDP prognózist, és 2 a korábbi 1,7%-ról 4%-ra emelte meg a teljes éves inflációra vonatkozó prognózisát. A japán első negyedéves GDP pozitív meglepetést okozott, ugyanis a miniszterelnöki hivatal által várt 1,7% helyett 1,9%-kal bővült évesített alapon, ami egybeesett a piaci várakozásokkal.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A Dow pluszban, míg az S&P, a Nasdaq és a DAX mínuszban volt.