Eljött ez is! Ma kinyit az athéni tőzsde. Az USA-ban kereskedett ETF-ek alapján 17 százalékos zuhanás várható, de az a gyanúnk, hogy ez csak az induló érték lesz.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
A banktúlsúlyos index várhatóan jelentős eladói nyomás hatására fog leértékelődni. A szabályozói környezet úgy változott, hogy heves mozgások esetén sokkal könnyebb felfüggeszteni az egyedi részvényekkel a kereskedést, és a belföldi szereplőkre is vonatkoznak megszorítások - áll az Erste elemzésében.
A DAX esetében a Commerzbank tette ma közzé az eredményét, nettó profitja több mint 10 százalékkal meghaladta a várakozásokat. Így a részvény 2,4 százalékkal készül magasabban nyitni. Ugyanakkor a súlya az indexben csak 1,4 százalékra rúg, így a DAX mozgásába nem igazán fog beleszólni. A gyenge ázsiai teljesítmény tükrében így nem is meglepő, hogy arra számítunk, hogy enyhe csökkenést mutathat ma a DAX index. Különben pont a 20-30 napos mozgóátlagon zárt pénteken az index, ahonnan a mai napon lefordulhat az árfolyam.
A BUX valószínűleg oldalazni fog, hiszen már „messze” van a Richter jó negyedéves eredménye, miközben a MOL és a Magyar Telekom számaira várhatunk szerdáig. Az előbbi esetében erős profitot vár a piac, míg a második esetében nem zárható ki egy enyhe pozitív meglepetés.
Nemzetközi hírek
USA
- Oldalazással telt a pénteki kereskedés a tengerentúlon, a nap második felében már az eladók uralták a börzéket, amelynek köszönhetően mérsékelt mínuszban zártak az indexek (Dow -0,32%, Nasdaq
- 0,02%, S&P500 -0,22%).
- A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének júliusi végleges értéke 93,1 pontra süllyedt, alulmúlva az elemzők 94 pontos várakozását. A Chicagói beszerzési menedzser index az 50,8 pontos várakozásnál lényegesen jobb, 54,7 pont lett.
- Az Exxon Mobil nyeresége 52%-kal csökkent a második negyedévben az alacsony olajár miatt. Igaz, a finomítói szegmens eredménye megduplázódott 1,51 milliárd dollárra, de a kitermelési üzletág profitja 74%-kal 2,03 milliárd dollárra esett. Mindent egybevéve az EPS 1 dollár lett a tavalyi 2,05 dollár után, miközben az elemzők 1,11 dollárra számítottak.
- A Chevron esetében is hasonló folyamatokat láthattunk. A bevételek 30%-kal estek, míg a profit lefeleződött. A tisztított egy részvényre jutó eredmény a várt 1,16 dollár helyett csupán 97 cent lett.
- A Phillips 66 név alatt futó amerikai finomító cég eredményei 17%-kal növekedtek részvényenként 1,84 dollárra. Ez az érték 3 centtel jobb, mint amire a piac számított.
- A Yahoo megveszi a Polyvore start-up design céget. A tranzakcióval kapcsolatban egyéb részletet egyelőre nem hoztak nyilvánosságra.
Európa
- A kezdeti mínuszok után fokozatosan kúsztak felfelé az indexek pénteken, és a vezető európai börzék nagyságrendileg 0,5%-os pluszban zártak.
- Görög lapértesülések szerint Görögország a tárgyalások alatt álló 86 milliárd eurós harmadik mentőcsomagból mielőbb szeretne megkapni 20-25 milliárd eurót. A megállapodás elméleti határideje augusztus 10, ami után következhetne az euróövezeti pénzügyminiszterek és a görög parlament jóváhagyása. A görög gazdasági miniszter azt várja a tárgyalásoktól, hogy a 30 éves hiteleket sikerül átütemezniük.
- Kinyithat ma a görög tőzsde, piaci szereplők szerint 15-20%-os mínuszban. A kormányhoz közel álló források szerint Alekszis Ciprasz 10 milliárd euróval szeretné feltőkésíteni a bankokat, így nem meglepő, hogy ezek a papírok lehetnek a lejtmenet vezetői.
Olaj, arany
- A WTI 46,6 dollárig süllyedt ma reggel, miután a hétvégén megjelent hírek szerint Irán a szankciók feloldása után azonnal napi félmillió hordó, 1 hónappal később pedig napi 1 millió hordó olajat tud a piacra dobni. Ez a hír felerősítette a félelmeket, hogy a túlkínálatos piac sokáig fennmaradhat, főleg ha valóban a piacra lépés mellett dönt Irán.
- Az arany 1.096 dolláron stabilizálódott. Bár a piac továbbra is pesszimista az arannyal kapcsolatban, a spekulánsok egy része csökkentette rövid pozícióját, ami korrekciót okozott. A legfontosabb fejlemény továbbra is a Fed kamatlépése lesz, a piacon továbbra is várják az év vége előtti kamatemelést.
Devizák
- Nagyot erősödött a forint pénteken az euróval szemben. A 307,5-ös nyitást követően 306,9-ig süllyedt az árfolyam a nap végére, közel kerülve a kéthavi mélyponthoz. A forint az egész hetet nézve jól teljesített, egyrészt a 200 napos mozgóátlag is elesett, másrészt a 306,8-as szint törésével már a 305- ös szintet is elérheti a devizakereszt. A dollárral szemben már sikerült 3 hetes csúcsot ütnie a forintnak.
- Péntek délután hirtelen dollárgyengülés kezdődött, de pár órával később ugyanolyan tempóban sikerült a tengerentúli devizának visszaerősödnie a nyitó szintre az euró ellenében. Ezzel a devizapár maradt a csökkenő trendcsatornában, és ismét megpróbálhatja célba venni az 1,08-as lokális minimumot.
Távol-Kelet
- A Nikkei 0,1%-ot, a Hang Seng 1%-ot, a Shanghai index 2,6%-ot esett a hét első kereskedési napján.
- A kínai statisztikai hivatal közleménye alapján a PMI index értéke 50,0 pontra esett vissza a júniusi 50,2 pontról.
- A HSBC már nem szponzorálja tovább a piaci alapú kínai PMI mérését, ami így mostantól az új szponzor miatt Caixin PMI néven jelenik meg. Az index júliusi végleges értéke 47,8 pont lett, ami csökkenést jelent az előzetes 48,3 ponthoz és a júniusi 48,2 ponthoz képest is. Az index értéke 2 éves mélypontot jelent.
- A várttól elmaradó és egyben csökkenést jelző kínai beszerzési menedzser index adatok hatására ismét előtérbe kerültek a növekedési félelmek, melyek hatására 3 hetes mélypontra esett a kínai részvényindex. Ezzel párhuzamosan a margin számlák egyenlege 4 hónapos mélypontra esett, így tovább folytatódott a tőkeáttétel leépülése.
Határidős piacok
- Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) mínuszban voltak.
Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”