Közben továbbra is kissé pesszimista a nemzetközi hangulat, ami a „magas” részvényáraknak plusz a görög aggodalomnak, illetve az amerikai kamatemelési félelmek körüli huzavonának köszönhető. Így összességében csökkenésre számítunk a DAX indexben. Közben itthon az MSCI átsúlyozás lehet hatással a piacra. A MOL-nak nagyobb mértékben, míg az OTP-nek és a Richternek kisebb mértékben csökken a súlya az MSCI indexekben. Miközben a hagyományos MSCI követő alapok az elmúlt hetekben már nagy valószínűséggel végrehajtották az átsúlyozást, addig az ETF-ek a mai záró szakaszban fogják ezt megtenni. Így a zárásban komolyabb eladói nyomás lehet a MOL részvényeken, miközben a másik két nagy részvény ezt kevésbé fogja megérezni. Így összességében csökkenésre számítunk a BUX indexben a mai napon.
USA
A kezdeti esést napon belüli fordulat követte a tengerentúlon, ennek ellenére mínuszban zártak a börzék (Dow -0,2%, Nasdaq -0,17%, S&P500 -0,12%). A friss munkanélküli segélykérelmek száma 282 ezerre kúszott fel a múlt héten 274 ezerről, felülmúlva a 270 ezres piaci várakozást. A függőben lévő lakásértékesítések 3,4%-kal emelkedtek áprilisban, ami lényegesen magasabb az elemzők 0,9%-os várakozásánál. John Williams, a San Francisco-i Fed elnöke gyakorlatilag megismételte Janes Yellen múlt pénteki szavait, hogy valamikor az év vége felé számíthatunk az első kamatemelésre.
James Bullard, a St. Louis-i Fed elnök a Bloomberg rádiónak adott interjúban elmondta, hogy a kamatemelés elkezdése előtt szeretné látni a gazdaság megerősödését az elmúlt időszakban látott gyengébb adatok után. Első negyedéves GDP adat érkezik ma a tengerentúlról.
A New York Post értesülései szerint az Intel közel áll ahhoz, hogy megegyezésre jusson az Altera Corp megvételéről. A 15 milliárd dolláros vételár nagyságrendileg 54 dolláros részvényenkénti ajánlatnak felelne meg, ami 15%-os prémiumot jelent a csütörtöki záróárhoz képest. A bejelentésre a következő héten kerülhet sor. A Google és a GoPro bemutattak egy virtuális valóság rendszert (16 kamera és Google szoftver kombinációja). A bejelentésre közel 7%-ot emelkedett a részvény.
Európa
A FTSE100 indexen kívül a DAX és a CAC 40 index sem tudott az eséséből nulla körüli szintig korrigálni. A német index 0,8%-os, míg a francia index 0,9%-os mínuszban zárta a napot. Christine Lagarde, az IMF vezetője szerint elképzelhető, hogy Görögország kilép az euró övezetből. Vítor Constancio az EKB elnöke szerint a kizárás jogilag lehetetlen, viszont az önkéntes távozás lehetősége adott. Az olasz, a görög és a portugál első negyedéves GDP adat mellett májusi olasz inflációs mutató érkezik.
Olaj, arany
A WTI ára 58,2 dollárra erősödött ma reggel, miután tegnap az EIA jelentése szerint 2,8 millió hordóval csökkentek az USA nyersolaj készletek. Az OPEC nem fog vágni június 5-én a kvótákon Líbia és Kuvait szerint sem. Ez pedig az jelenti, hogy a globális túlkínálat, ami most jellemzi a világpiacot, várhatóan nem fog változni.
Az arany 1.188 dollárig süllyedt, ami kéthetes mélypontot jelent. A tegnapi amerikai makrogazdasági adatok ismét előtérbe hozták az idei évi várható kamatemelést. A dollár erősödése továbbra is nyomást helyez az aranyra, így a piacon az a várakozás, hogy további esés lehet a nemesfém árfolyamában.
Devizák
Nem volt nagy mozgás tegnap az EUR/HUF piacán, folytatódott az oldalazás a 200 napos mozgóátlag felett. Ez pedig azt jelenti, hogy stabilizálódik az emelkedő trendcsatornán belül az árfolyam, és hamarosan folytatódhat az emelkedés a 310,5-ös ellenállásig. A dollár korrekciója folytatódott 1,095-ig, de kifulladóban van az emelkedés. Hamarosan újraindulhat az EUR/USD-ben a lejtmenet az 1,05-ös támaszig. Az USD/JPY devizapárt tegnap megállította a 124-es ellenállás, de csak átmeneti megtorpanás valószínű. A szint áttörésével pedig újra nagy erővel folytatódhat az emelkedés.
Távol-Kelet
A tegnapi kínai részvénypiaci vérengzést követően megnyugodott a hangulat, és ma már kismértékű emelkedést láthattunk az ázsiai részvénypiacokon. A Nikkei 0,3%-ot, a Hang Seng 0,4%-ot, a Shanghai index 1,1%-ot emelkedett.
Igazi adatdömping volt ma hajnalban Japánban, azonban egyik mutató tekintetében sem láthattunk igazán nagy meglepetést. A munkanélküliségi ráta 3,3%-ra csökkent a múlt havi 3,4%-ról. Az inflációban jelentős mértékű esést láthattunk amiatt, hogy eltűnt a tavaly áprilisi ÁFA emelés bázishatása. Az áprilisi infláció a várakozásoknak megfelelően 0,6% lett. Az élelmiszer és energiaárakkal tisztított inflációs mutató 0,4%-ra esett vissza, ami enyhén magasabb, mint a 0,3%-os várakozás. Az előzetes áprilisi ipari termelés 0,1%-kal maradt el az egy évvel korábbi értéktől, ami megfelelt a várakozásoknak.
Határidős piacok
Az amerikai határidős piacok a negatív tartományban voltak, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX index pluszban volt.