Valahogy a görögök mindig így, míg az EU és az IMF mindig másképp látja a dolgokat. Közben azonban rohamléptekkel közeledik a pénteki határidő, amikor valamivel több, mint 300 millió eurót ki kell fizetni az IMF-nek, ráadásul a június amúgy is nagyon rázós hónap lesz, hiszen jó pár milliárd euró kifizetési kötelezettséget kell abszolválni. Csak az IMF felé összesen mintegy 1,6 milliárd eurót. Így mintegy 1 százalékponttal emelkedett a görög CDS felár. A német tőzsdei szereplők már pénteken borítékolták a görög megegyezés elmaradását.
Így ma emelkedhet a német index, de egyre inkább el akar törni a tavaly október óta tartó emelkedő trend. Ha ez bekövetkezik, akkor a hónap vége felé akár a 10.500 pontos támaszszintet is megnézheti az index. Kíváncsian tekintünk ennek elébe. Nyilván a görögökön is fog múlni az, hogy a trendcsatorna alsó éle törik-e, vagy sem. A BUX esetében is emelkedésre számítunk ma, hiszen pénteken a záró szakaszban egy technikai eladói nyomás jött, ami az MSCI index átsúlyozásának volt köszönhető. Ezt a mai napon visszakorrigálhatja az árfolyam. Plusz az OTP-re érkező pozitív hír a Moody’s részéről szintén pozitív lehet a piacra nézve, így emelkedést várunk a BUX indexben.
USA
Hullámvasútra kerültek pénteken a vezető tengerentúli börzék, és végül a negatív oldalon fejezték be a kereskedést (Dow -0,64%, Nasdaq -0,55%, S&P500 -0,65%). Az első negyedéves GDP második felülvizsgálatát publikálták pénteken. A negyedéves alapú adat 0,7%-ra esett vissza, amely némileg még mindig kedvezőbb, mint a -0,9%-os várakozás.
A chicagói beszerzési menedzser index 46,2 pontra esett vissza, amely lényegesen alulmúlja az 53 pontos várakozást. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének májusi végleges 90,7 pontos értéke viszont jobb, mint a 89,5 pontos várakozás.
Az Intel ma jelentheti be, hogy 17 milliárd dollárért megveszi az Altera Corp névre keresztelt céget. Az első pletykákra már csütörtökön megrántották a papírt, így újabb érdemi elmozdulásra már nem kell számítanunk.
Európa
Rátenyereltek a sell gombra a befektetők pénteken, mivel a FTSE 100 index 0,8%-ot, a DAX index 2,26%-ot, a CAC 40 index pedig 2,53%-ot veszített értékéből. A görög belügyminiszter szerint egy héten belül megoldást kell találniuk a kialakult helyzetre. A kompromisszumkészség növekedését jelzi, hogy a kormány a megszorítás-ellenes program egyes részeit hajlandó elhalasztani. Nikosz Vucisz azt nyilatkozta, hogy bizonyos kérdésekben sikerült a hitelezőkkel megállapodni, de a lényegi kérdésekben, mint az ÁFA és a munkaerő-piaci reformok, továbbra is nagy a szakadék a felek között. Pénteken az IMF számára közel 300 millió eurót kellene átutalniuk a görögöknek.
Az eurózónás feldolgozóipari beszerzési menedzser index mellett német inflációs adat érkezik.
Olaj, arany
Az arany 1.191 dolláron, lényegében változatlan szinten maradt. A vártnál némileg kedvezőbb első negyedéves GDP adat tovább növelte az esélyét, hogy a Fed még az idén emelje kamatait. A gazdasági hangulat továbbra is inkább kedvező, mint negatív, ami lassú nyomást gyakorolhat az arany árfolyamára.
A WTI 60 dollár alá süllyedt, miután a hírek szerint a szaúdiak májusban rekordmennyiségű, napi 10,25 millió hordó olajat hoztak a felszínre. A rekordmennyiség jelzés a piac számára, hogy a pénteki OPEC taggyűlésen nem fognak dönteni a kitermelés csökkentéséről. Az OPEC összesen napi 31,6 millió hordó olajat termel, ami meghaladja a napi 30 millió hordós kvótát. A piac szerint a túlkínálat előbb-utóbb zuhanó olajárakhoz vezet, bár néhány fedezeti alap éppen a termelés lehetséges csökkentése miatt emelkedésre játszik.
Devizák
A forint egy rendkívül szűk sávba szorult múlt hét második felében, az árfolyam 308-309,5 pont között sávozik. Hamarosan az emelkedő trendcsatorna alját fogja érinteni az árfolyam, ahol ismét forintgyengülésre lehet számítani. A múlt heti korrekció után a dollár ismét erősödni kezdett a reggeli kereskedésben. Az EUR/USD árfolyama a héten ismét elindulhat lefelé, a következő támasz 1,087-nél található.
Az USD/JPY tovább kapaszkodik felfelé, gyakorlatilag korrekció nélkül emelkedik hetedik napja az árfolyam. A reggeli kereskedésben már 124 felett mozog az árfolyam, ez pedig egy fontos szint, mert felette egy jó darabig nincsen ellenállás.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,1%-kal, a Hang Seng 0,9%-kal, a Shanghai index 3,4%-kal emelkedett a hét első kereskedési napján. A kínai kormány azt tervezi, hogy az önkormányzati kötvényvásárlási program nagyságát megduplázná, és az eddigi 500 milliárd jüan helyett 1000 milliárd jüan értékben vásárolna önkormányzati kötvényeket. A különbség 81 milliárd dollár lenne.
A májusi adatok alapján a kínai PMI indexekben csak enyhe javulás következett be. A HSBC által publikált index a végleges adatok alapján 49,2 pontra emelkedett az áprilisi 49,1 pontról, de az érték megfelelt a várakozásoknak. A statisztikai hivatal által közölt PMI index értéke 50,2 pontra emelkedett a várt 50,1 pontról, de így is elmaradt a várt 50,3 ponttól.
Májusban is esett a dél-koreai export értéke. Májusban 10,9% volt a visszaesés, míg áprilisban például csak 8%. A sorozatosan gyenge export adat monetáris illetve fiskális reformokat indukálhat.
Határidős piacok
Az amerikai határidős indexek a pozitív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak.