Nem úgy fest, hogy emelkedni fog az olajár

Ma OPEC találkozó lesz a nem OPEC tagállamok képviselőivel Bécsben. Arról fognak beszélgetni, hogyan stabilizálják a kőolaj árfolyamát. Azt már most megmondták az OPEC vezetők, hogy nem vevők semmilyen olyan javaslatra, amely a kitermelésük csökkentését kérné.

Kép: Pixabay

Ugyanis a cél a piaci részesedés visszaszerzése, amely növekedett ugyan az elmúlt egy év során, de még messze van a korább 31 millió hordótól. Különben sem az azeriek, sem a norvégok nem vesznek részt a találkozón, és valószínűleg meglepő eredménye sem lesz a találkozónak. Azaz maradhat az olaj árának lanyhulása, amely ebben az időszakban jellemző.

A csökkenő üzemanyagárak pedig jók az inflációs folyamatok szempontjából, bár egyre inkább meg fog jelenni a maginfláció hatása, hiszen a tavaly kezdődött olajár esés „pozitív” hatása lassan kiárazódik az inflációból, illetve hatása jelentősen csökken. Azaz a „headline”-ban is egyre inkább láthatóak lesznek a valós inflációs folyamatok. Ez pedig a befektetők gondolkodására is kihatással lehet. A DAX esetében oldalazó, a BUX esetében pedig emelkedő árfolyamra számítunk a mai napon.

A várakozásoknak megfelelően nem változtatott az alapkamaton a jegybank tegnapi kamatdöntő ülésén. 310 forint környékén oldalazott tegnap a forint az euróval szemben. A jegybank kamatdöntő ülését követően enyhén gyengült a forint, de látványosabb mozgásról nem beszélhetünk. Az EUR/HUF napokkal ezelőtt rugaszkodott el a 200 napos mozgóátlagról (308,5), egyre inkább körvonalazódik a fordulat a devizapárban.

USA

Oldalazással telt a tegnapi kereskedés a tengerentúlon. Bár a nap elején még felfelé indultak az indexek, de a jó hangulat nem tartott sokáig, záráshoz közeledve átkerültek a negatív oldalra az árfolyamok (Dow -0,08%, Nasdaq -0,5%, S&P500 -0,13%). Lakáspiaci adatok érkeztek tegnap délután. A megkezdett házépítések száma 1,2 millió lett szeptemberben, felülmúlva a piac 1,14 milliós várakozását. Havi alapon 6,5%-os volt a bővülés, ami lényegesen nagyobb, mint az 1,4%-os piaci előrejelzés. A kiadott építési engedélyek száma azonban elmaradt a várakozásoktól.

Továbbra sem tud Marissa Mayer a befektetők kedvében járni a Yahoo-nál, ugyanis a várt 1,26 milliárd dolláros árbevétel és a 17 centes EPS helyett 1,23 milliárd dolláros eladást és 15 centes egy részvényre jutó eredményt közölt a cég. A mobil, video és közösségi hirdetések bevételei már csak 43%-kal nőttek az előző negyedévben látott 60% helyett. A folyó negyedéves kilátások tekintetében a menedzsment 920-960 millió dolláros árbevétellel számol. Mentőövként a cég bejelentette, hogy megállapodást köt a Google-lel, ami szerint a Yahoo részesedést kap a Google hirdetéseiből, ami az ő oldalain jelenik meg.

A Yum Brands le fogja választani a kínai egységét. A döntés öt nappal azután született meg, hogy a Keith Meister hedge fund menedzser részesedése elérte az 5%-ot a cégben. Az úriember nem mellékesen Carl Icahn pártfogoltja, aki szerint a lépés akár 7 milliárd dolláros értéknövekedéssel is járhatna. A Standard & Poor’s háza táján annyira nem örülnek annak, hogy a növekedési faktort veszik ki a cégből, és akár le is minősíthetik a cég adósbesorolását a jelenlegi „BBB”-ről, ami csupán két szinttel van a befektetésre ajánlott kategóriától.

Komoly mínuszt láthattunk a Tesla-tól tegnap, miután a Consumer Reports már nem ajánlja vételre a Tesla Model S-t a vásárlóknak. A részvény végül 6,6%-os mínuszban fejezte be a kereskedést a hírre. A Google 12,5%-os részesedést vásárolt Afrika legnagyobb szélerőmű projektjében, amit a Vestas épít. A vételár egyelőre nem ismert. A 2017-ben elkészülő 310 megawatt teljesítményű park évente 1,4 terawattóra áramot termel, ami Kenya áram igényének közel 15%-át teszi ki.

Európa

Minimális mínuszokat láthattunk az európai börzéken tegnap. A FTSE 100 index 0,1%-ot, a DAX index 0,15%-ot, míg a CAC 40 index 0,65%-ot veszített értékéből.

Olaj, arany

A WTI 46 dollár alá esett. A Bloomberg becslése szerint 3,75 millió hordóval nőttek az USA nyersolaj készletei a múlt héten. A piac leginkább erre a számra figyel ma. Fontos hír továbbá, hogy az OPEC tagállamok képviselői ma Bécsben találkoznak. Nem várható, hogy a vélemények közelednének egymáshoz: bár néhány OPEC tagállam kibocsátás csökkentést szeretne, Szaúdi-Arábia továbbra is ellenzi a lépést. Venezuela szerint legalább 88 dolláros olajár lenne szükséges ahhoz, hogy a beruházások visszatérjenek korábbi értékeikhez és a termelés fenntartható legyen.

Az arany 1.174 dollárra emelkedett. A piac a jövő heti Fed ülésre vár: elméletileg itt szó eshet arról, hogy a Fed mikorra várja a kamatok emelését. A piac mindenesetre 32%-os esélyt ad egy idei decemberi kamatemelésnek. Az aranyba befektető pénzügyi eszközök összes aranyállománya a múlt héten 7.5 tonnával 1.544,9 tonnára emelkedett, amire már régóta nem volt példa.

Devizák

Eseménytelen napja volt tegnap az EUR/USD devizapárnak, napok óta az 1,13-as támasz felett oldalazik az árfolyam, és a holnapi EKB döntés előtt már nem is számítunk nagyobb elmozdulásra. A japán jen napok óta látványosan gyengül a dollárral szemben. Az árfolyam múlt héten pattant vissza a 118,3-as támaszról, ötödik kereskedési napja kapaszkodik felfelé, és jelenleg már 120 környékén jár a kurzus. A következő ellenállást a 121-nél húzódó 200 napos mozgóátlag jelenti.

Távol-Kelet

Kínát leszámítva pozitív hangulat jellemezte az ázsiai kereskedést. A Nikkei 2,1%-ot emelkedett, miközben a Hang Seng 0,4%-ot, a Shanghai index pedig 1,4%-ot csökkent. Szeptemberben a japán export mindössze 0,6%-kal bővült az előző év azonos időszakához képest, míg a várakozás 3,8% volt. Az import viszont minimálisan kisebb mértékékben csökkent, 11,1% volt a visszaesés mértéke.

A japán export az elmúlt 1 év leggyengébb adata volt, így ismét felerősödtek a monetáris lazítással kapcsolatos spekulációk. Sokan a GDP adat mellett az exportot tartják meghatározónak a japán jegybank politikája szempontjából. A piac reménykedik abban, hogy a következő, október 30-i ülésen lép a jegybank, azonban Kuroda jegybankelnök szavai nem ebbe az irányba mutatnak.

Lehűtötte a kedélyeket az ausztrál jegybank. Jelentősen csökkent egy újabb kamatvágás lehetősége miután a jegybank meglehetősen optimistán nyilatkozott a növekedési kilátásokat illetően. A novemberi kamatvágásra már csak 29%-os esélyt áraz a piac, míg hétfőn még 46%-os esélyt adtak neki. A kínai részvénypiac esetében 8 hetes csúcsról egy korrekció indult meg, mely elsősorban a kis kapitalizációjú részvényeket érintette.

Határidős piacok

Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.

 

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo