Kimaradtunk a jóból

A pénteki nemzeti ünnep miatt egy rendkívüli jó hangulatú kereskedésről maradt le a magyar részvénypiac, amit remélhetőleg, ma a hosszú hétvége után igyekszünk majd bepótolni.

Kép: Pixabay

A világ részvénypiaci száguldása nem volt véletlen. Bár csütörtökön Mario Draghi szokásához híven konkrét intézkedések helyett ismét maradt az ígérgetéseknél, azonban most a szokásosnál némileg bőbeszédűbb volt. Egyrészt megígérte, hogy decemberben felülvizsgálják az eszközvásárlási program keretösszegét, másrészt azt is elárulta, hogy a kamatdöntő ülésen felmerült a betéti ráta további csökkentésének a lehetősége. Ezt követően a piac joggal kezdett el abban reménykedni, hogy decemberben akár két intézkedést is hozhat egyszerre az EKB. A többlet likviditás ígéretére a részvénypiacok kilőttek, az euró pedig ismét gyengült.

A kínai jegybank ismét lépett, egyszerre csökkentették az alapkamatot és a kötelező tartalékrátát is, ráadásul további lépésekre tettek utalást. Közben a kínai jüan bekerülhet az IMF tartalékdeviza kosarába, amivel a kínai vezetés nagy álma teljesülne.

Régiónkban a lengyel választások eredménye okozhat ma izgalmakat. Az exitpoll felmérések alapján a PIS abszolút többséget szerzett, ami meglepetésnek számít, hogy önállóan alakíthat kormányt, és nincs szüksége kompromisszumos lépésekre. Elsősorban a lengyel bankszektor teljesítményét lesz érdemes figyelni, hisz korábban a PIS meglehetősen bankellenes politikát hirdetett. Itthon egy emelkedésre számítunk, hiszen kimaradtunk a pénteki részvénypiaci rallyból, melyet ma megpróbálhatunk legalább részben bepótolni.

USA

Jó hangulat uralkodott pénteken a vezető tengerentúli piacokon, kiemelkedően jól teljesítettek a technológiai papírok, aminek köszönhetően a Nasdaq messze lekörözte a többi indexet (Dow 0,9%, Nasdaq 2,3%, S&P500 1,1%). Az Egyesült Államokban csak a hétvégén állnak át a téli időszámításra, így a héten egy órával korábban érkeznek a makroadatok, illetve a tőzsdék fél 4 helyett fél 3-kor nyitnak és egy órával korábban zárnak.

Pénteken nem érkezett fontos makrogazdasági adat, de érdemes megemlíteni a csütörtöki függőben lévő lakásértékesítéseket. Szeptemberben 5,55 millióra emelkedtek, felülmúlva az 5,39 milliós várakozást. Havi alapon 4,7%-kal bővültek az eladások, lényegesen meghaladva az 1,5%-os piaci előrejelzést. Ma új-lakásértékesítéseket publikálnak a tengerentúlról.

A McDonald’s bevételei 5,3%-kal 6,62 milliárd dollárra estek, ugyanakkor a devizahatást kiszűrve már 7%-os növekedést láthattunk volna, a piac 6,41 milliárd dolláros értékkel számolt. Úgy látszik sikeres volt a napi menü bevezetése, ugyanis Amerikában az eladások 0,9%-kal emelkedtek az előző negyedévhez képest, holott az elemzők 0,2%-os csökkenéssel számoltak. Nemzetközi szinten a becslések teteje 3,4%-os növekedést tartalmazott, amihez képest 4,6%-os bővülést láthattunk. A cég EPS-e így bővülni tudott 1,09 dollárról 1,4 dollárra, a várakozás 1,27 dollár volt. A részvény több mint 7%-ot emelkedett a számokra.

Több mint 10%-os pluszba lendült a Microsoft a gyorsjelentés hatására. A bevételek 21,03 milliárd dollár helyett 21,66 milliárd dollárt, míg az EPS 59 cent helyett 67 centet tett ki. A Windows rendszerek értékesítését tartalmazó divízió 17%-kal esett. Az Azure névre keresztelt, felhő alapú szolgáltatásokat tartalmazó egység bevételei megduplázódtak, míg az Office 365 szoftver felhős változatából származó bevétel 70%-kal nőtt.

Az Amazon részvényei 8%-kal kerültek feljebb pénteken. A bevételek 20,6 milliárd dollárról 25,4 milliárd dollárra nőttek, az elemzők 24,9 milliárdot vártak. A felhő alapú részleg itt is jól hasított, ugyanis 1,17 milliárd dollárról 2,09 milliárdra nőtt bevétel szinten, amiből 521 millió dollárnyi profitot sajtoltak ki. Az egy részvényre jutó profitban így markáns felülteljesítést láthattunk, hiszen a 13 centes mínusz helyett 17 centes pluszt mutatott a gyorsjelentés.

Az egykor Google név alatt futó Alphabet gyorsjelentését közel 9%-os plusszal díjazták. Az árbevétel 18,7 milliárd dollár, az EPS 7,35 dollár volt. A piac 18,53 milliárd dolláros bevétellel és 7,21 dolláros egy részvényre jutó eredménnyel kalkulált. A mobil hirdetések látványos növekedése mellett a költségeket is sikerült jól megfognia a menedzsmentnek. Bejelentették továbbá, hogy a 70 milliárd dolláros készpénz állományból 5,1 milliárd dollár értékben „C” típusú részvényeket vesznek a negyedik negyedévben.

Európa

Az európai részvények szárnyaltak pénteken. A FTSE 100 index 1,0%-ot, a CAC 40 index 2,5%-ot, míg a DAX index 2,9%-ot emelkedett. A PiS önállóan alakíthat kormányt Lengyelországban. A 39,1%-os szavazati arány 242 mandátumot ér a 460 fős parlamenti alsóházban. A baloldal veresége után nagy átalakításokba kezdhet a jobboldali párt. Első körben 0,39%-os különadót vetnének ki a bankokra, a jegybankot aktívabb monetáris politikára ösztönöznék, a kisvállalatok adóját csökkentenék, a devizahiteleseknek pedig állami támogatásokat nyújtanának. A régió megítélése szempontjából nem feltétlen jó hír a nacionalista vonalat képviselő párt győzelme.

Az EKB a várakozásoknak megfelelően szinten hagyta az irányadó kamatrátát múlt héten. A sajtótájékoztató ugyanakkor tartogatott meglepetéseket. A tanács megvizsgálta a jegybanki egynapos betét további csökkentésének lehetőségét, decemberben pedig felülvizsgálják az eszközvásárlási program méretét, amit a piac potenciális bővítésként értelmezett. A szokásos lózung sem maradhatott el, miszerint szükség esetén kitolják az eszközvásárlási program futamidejét. A német IFO üzleti bizalmi indexen kívül érdemi makroadat nem érkezik a mai napon.

Olaj, arany

A WTI 44,6 dollárig süllyedt ma reggel. Az amerikai aktív fúróberendezések száma 594 darabra esett, ami 2010 júliusa óta a legalacsonyabb érték. A Baker Hughes olajipari cég által közreadott indikátor az olajtermelés jövőbeli süllyedését mutatja. Úgy tűnik, az OPEC politikája végre eredményt mutat: az USA olajtermelése a tavaly novemberi OPEC üléskori szintjére esett. Az olajra szintén pozitívan kellett volna hatnia a kínai kamatcsökkentésről szóló hírek: Kína 25 bázisponttal vágta irányadó kamatait, és változtattak a tartalékráta mértékén is. Ezen hírek ellenére tovább süllyedt a WTI az elmúlt négy hét legalacsonyabb értékére.

Az arany kurzusa lényegében nem változott: ma reggel 1.164 dollár volt az árfolyam. A hírek szerint a kínai aranykereslet idén csúcsot dönthet. Bár a fizikai aranykeresletnek kisebb a szerepe, mint a pénzügyi befektetők által generáltnak, a mélyben lévő folyamatok is fontos szerepet játszanak a hosszabb távú áralakulásban. Az EKB üzenete, mely szerint jöhet még likviditásbőség, egyelőre nem mozgatta meg a nemesfém kurzusát.

Devizák

Draghi csütörtökön felkavarta az állóvizet a piacokon, a jegybankelnök szavait követően az euró intenzíven gyengülni kezdett. Az EUR/USD árfolyama 1,133-as támasz elesése után gyakorlatilag beszakadt, és a napot 1,11-nél zárta a devizapár. Pénteken tovább süllyedt a kurzus 1,10-ig, a ma reggeli kereskedésben is a támasz felett mozog az árfolyam. A szint törésével pedig 1,08-ig eshet tovább az árfolyam.

A forint sem unatkozott a múlt hét utolsó napjaiban. A csütörtöki forinterősödés után pénteken leszúrt az árfolyam a 308,5-nél húzódó 200 napos mozgóátlagra, ahonnan egy hirtelen fordulat érkezett, és nagy emelkedést követően 312-nél zárta a kereskedést az EUR/HUF devizapár. Rövidtávon van még tere a forint gyengülésének, a következő ellenállás 316-nál húzódik.

Távol-Kelet

A Nikkei 0,7%-ot emelkedett, a Hang Seng 0,3%-ot, a Shanghai index pedig 0,1%-ot csökkent. A kínai jegybank ismét tovább lazított a monetáris kondíciókon. Az alapkamatot 25 bázisponttal csökkentették, így a kereskedelmi bankok 1,5%-on helyezhetnek el betétet a jegybankban, és 4,35%- os kamaton vehetnek fel forrást. Tavaly november óta ez volt a hatodik kamatcsökkentés a kínai jegybank részéről.

A kamatcsökkentésen túl a jegybank csökkentette a kötelező tartalékráta mértékét is, 50 bázisponttal 17,5%-ra vágva azt a nagybankok esetében. A tartalékrátában további csökkentés valószínű a jelenlegi, továbbra is magasnak számító értékről.

Beérni látszanak a kínai reformok, ugyanis meg nem erősített információk szerint az IMF szakmai stábja támogatja azt, hogy a kínai jüan az IMF tartalékdeviza kosarának a része lehessen. A végleges döntés előreláthatóan novemberben fog megszületni. A jüan bekerülése a kosárba egyértelmű célja volt a kínai politikának, a tőkepiaci liberalizáció és a jüan rezsimjének átalakítása is már ezt a célt szolgálta.

Péntek reggel publikálták a kínai ingatlanárak alakulását. Hó/hó alapon a vizsgált 70 városból 39-ben mérték az ingatlanárak növekedését szeptemberben, ami enyhe javulás az augusztusi 35-höz képest. A japán jegybank pénteken tart kamatdöntő ülést, piaci spekulációk szerint további lazításokat jelenthetnek be.

Határidős piacok

Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a negatív tartományban voltak.

 

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo