Hatalmas esésen vagyunk túl

A nemzetközi piacok hatalmasat estek pénteken. A DAX esetében eltört a támaszszint 10.500-10.600 pontnál. Nagyon látványosan gyengült múlt héten a forint is az euróval szemben.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

A nemzetközi piacok hatalmasat estek pénteken. A DAX esetében eltört a támaszszint 10.500-10.600 pontnál. Pedig nem kellett volna. Így a következő szint 10.000 pont környékén van. Különben ma kismértékű árfolyam emelkedést várunk a német indexben. Mindeközben a BUX is korrigál. Pénteken átesett a 20 napos mozgóátlagon, és most jöhet a 30 napos mozgóátlag tesztje 23.002 pontnál.

Nagyon látványosan gyengült múlt héten a forint az euróval szemben. Péntekre már közel 5 forinttal került feljebb az árfolyam, és a devizapár megérintette a 318 forintnál található ellenállást. Hétfőn hajnalban erről a szintről pattant vissza az árfolyam, és korrekció indult. Első körben a 316 forintos támaszt tesztelheti vissza a kurzus.

5 százalékra csökken az új lakás ÁFÁ-ja. Ez kis lépés a költségvetésnek (hiszen „ceteris paribus” ez csak mintegy 25-30 milliárd forint, azaz 0,1 százalék GDP arányos kiesés a költségvetésnek), de nagy lépés az ingatlanfejlesztőknek. Ugyanis ez mintegy három millió forintos csökkenést jelenthet egy új lakás árában (ha 17 milliós átlagárral számolunk).  Piaci pletykák szerint ráadásul a CSOK-ot is duplájára emelné a kormány. Ez pedig azt is jelentené, hogy szinte minimális önerővel lehetne új lakáshoz jutni, ami nemcsak az új lakások építését, de a lakáshitelezést is jelentősen megdobná. Ráadásul egyes számítások szerint jelenleg egy eladott új lakás árának cirka a fele a költségvetést illeti. Így az ÁFA csökkentést követően akár még növekedhet is a költségvetés bevétele. Ugyanakkor nem kérdés, hogy szükség van több új lakásra, hiszen egyes becslések szerint a lakásállomány természetes megújításához emlékeink szerint évi 40 ezer új ingatlanra lenne szükség a most épülő cirka 9 ezerrel szemben. Egy szó mint száz, a lépés üdvözlendő, mind a lakáskeresők, mind a költségvetés, mind a gazdasági növekedés mind pedig a bankok részéről, hiszen ez mindenkinek jó lehet.

USA

Augusztus óta a leggyengébb héten vannak túl a tengerentúli börzék. A pénteki kereskedés különösen gyengén sikerült, az indexek nyitás után lefelé vették az irányt. A Dow Jones index például több mint 300 pont mínuszban zárta a napot (Dow Jones -1,76%, Nasdaq -2,22%, S&P500 -1,96%). A novemberi kiskereskedelmi forgalom gyengébben sikerült a várakozásoknál. A piac 0,3%-os bővülésre számított, a közölt adat azonban ennél 1 százalékponttal gyengébb lett.

A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének decemberre vonatkozó előzetes értéke 91,8 pont lett, amely megegyezik az elemzők által várt számmal. Daniel Loeb aktivista befektető a nem megfelelő stratégia és a jelentős költekezés miatt eltávolíttatná a Dow Chemical éléről Andrew Liveris vezérigazgatót.

Warren Buffett a borús iparági kilátások miatt a korábbi 9,7%-ról 4,6%-ra csökkentette a Munich Re biztosítóban meglévő részesedését.

Európa

Az európai tőzsdék pirosba borultak pénteken. A CAC 40 index 1,8%-ot, a FTSE 100 index 2,2%-ot, a DAX index pedig 2,4%-ot esett.

A második fordulós franciaországi választásokon egyetlen régióban sem tudott győzni a Nemzeti Front. Múlt vasárnap az első fordulóban aratott győzelem után ez igencsak hátrányosan érintheti Marine Le Pennt.

Újra indul a kereskedés a National Bank of Greece részvényeivel a mai napon. A görög kormány benyújtotta a szanálási kérdésekkel kapcsolatos jogszabályokat a parlamentnek. Az eurózónás októberi ipari termelésre és Mario Draghi beszédére lesz érdemes figyelni. Utóbbi esetében érdemes foglalkozni a Bloomberg legfrissebb felmérésével, mely szerint a megkérdezett 48 közgazdász 60%-a szerint nincs szükség újabb stimulusra. A kisebbség 40%-a szerint már márciusban jöhet az újabb körös lazítás (33% az eszközvásárlási program megemelésére, 37% a betéti ráta vágására gondol ez alatt).

Olaj, arany

35,4 dollárig zuhant a WTI típusú kőolaj árfolyama, ami 7 éves mélypontot jelent, ugyanis utoljára 2009 februárjában járt ilyen alacsonyan az árfolyam. Az OPEC megemelt kitermelésén túl Irán ismételt megjelenése is nyomasztja a piacot, hiszen január első hetében várhatóan feloldják az Irán elleni szankciókat, így ismét megjelenhet a világpiacon. Az arany árfolyamában továbbra is oldalazás a jellemző, 1073 dollárt kell adni egy uncia nemesfémért. A kivárás valószínűleg tovább folytatódik a Fed kamatdöntő ülését megelőzően.

Devizák

A dollár az 1,103-nál húzódó 200 napos mozgóátlagig gyengült az euróval szemben, ahonnan 1,09-ig korrigált a kurzus. Ha ismét elindulna felfelé a devizapár, akkor áttörheti a 200 napos mozgóátlagot, amely felett 1,11-nél húzódik a következő ellenállás.

Távol-Kelet

Nagyot ment a Shanghai index, míg a többi ázsiai részvényindex tovább folytatta a gyengélkedést. A Shanghai index 2,5%-os emelkedéssel indította a hetet, a Nikkei 1,8%-ot csökkent, a Hang Seng pedig 0,6%-ot esett.

A kínai jüan 4 éves mélypontra esett a jegybank nyilatkozatát követően. A jegybank ugyanis kijelentette, hogy a jüan árfolyamát nem szabad csak a dollárral szemben nézni, hanem más devizákhoz is hasonlítani kell. Ezt az üzenetet a piac úgy interpretálta, hogy további leértékelések jöhetnek. A jüan árfolyamát mostantól egy 13 devizából álló kosárhoz fogják viszonyítani, melyben a külkereskedelmi kapcsolatok miatt több ázsiai deviza is helyet kapott.

Nem okoztak különösebb meglepetést a hétvégén megjelent kínai makroadatok. Novemberben a kiskereskedelmi forgalom 11,2%-kal bővült, ami megfelelt a várakozásnak (11,1%). Az ipari termelés 6,2%-os növekedése pedig enyhén felülmúlta az 5,7%-os elemzői konszenzust.

A Kínába beáramló működő tőke (FDI) 1,9%-kal emelkedett novemberben, meghaladva a 0,2%-os várakozást, azonban maga az adat meglehetősen volatilis. A kínai részvénypiacon elsősorban a bányatársaságok szerepeltek jól, miután kapacitáscsökkentésről szóló hírek jelentek meg, ez pedig emelhetné a nyersanyagárakat.

Határidős piacok

Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban voltak.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo