Az amerikai kamatdöntési várakozások eltolódtak szeptemberről március-áprilisra, és Európában is inkább a további monetáris lazításról beszélnek. Különben a rövid hozamok (3 hónap) mind Németországban, mind itthon is emelkednek a szeptemberi mélypont után, így a kamatkülönbözet is növekszik. A 69 bázispontos minimum szeptember közepi értéke óta már cirka 20 bázispontot emelkedett, amely nyilván forint erősítő tényező. Ráadásul várhatóan tovább emelkedik a kamatkülönbözet, hiszen a bankok egyre kevésbé veszik a három hónapos papírokat, mivel a likviditás fenntartásához szükséges papírokat már megvették, és valószínűleg amúgy is hosszabb papírokat vásárolnak most már.
Ugyanakkor a múltbeli adatok alapján úgy tűnik, hogy egyelőre „nem kell aggódni” a forint erősítő hatáson, de érdemes figyelni ezeket az eseményeket, pláne olyan környezetben, ahol a további lazítás vagy elmaradó kamatemelés van napirenden. Így egyelőre továbbra is a 309-315-ös sávban látjuk az EUR/HUF keresztet, amelyben éppen most indul 315-felé. A részvénypiac tekintetében a BUX index esetében a nap végére emelkedést várunk, míg a DAX index a nap végére inkább dél felé veheti az irányt (a pontosan ellentétes irányú kezdéseket követően).
USA
Oldalazással kezdték a hét első kereskedési napját a vezető tengerentúli indexek, záráshoz közeledve azonban magukra találtak a piacok, így sikerült mérsékelt emelkedéssel zárniuk a kereskedést (Dow 0,09%, Nasdaq 0,37%, S&P500 0,04%). Nyugodt volt a tegnapi kereskedési nap, mert piacbefolyásoló makrogazdasági adat nem érkezett. Délután lakáspiaci adatokat (megkezdett lakásépítések, építési engedélyek száma) várunk a tengerentúlról.
A SanDisk árfolyama tovább emelkedik, ugyanis az ügyhöz közelálló források szerint már a héten pont kerül a Western Digital-lal folytatott felvásárlási ügyre. Apple új zeneszolgáltatást 6,5 millióan használják Tim Cook szerint. Ez az érték lényegesen kisebb a debütálás után összeszámolt 15 milliós felhasználói számnál.
Közel 5%-ot esett a Morgan Stanley, miután a 64 centes egy részvényre jutó várt nettó eredmény helyett 34 centes eredményt ért el a bank. A 7,37 milliárd dolláros bevétel 15%-kal múlta alul a becsléseket, elsősorban a kötvény- és nyersanyag kereskedéséből származó bevételek jelentős esése miatt.
A Hasbro 7% feletti mínuszban zárt, miután a cég bevételei a harmadik negyedévben pusztán a várt 1,47 milliárd dolláros értéket hozták. Észak-Amerikában az értékesítések 5%-kal 803,8 millió dollárra emelkedtek, a nemzetközi szegmens azonban 6%-ot esett a devizahatást is figyelembe véve. A Star Wars termékek piacra dobása a december 18-i film előtt jól muzsikált, hiszen 24%-kal 593,1 millió dollárra emelkedett a fiús játékok bevétele. Az egy részvényre jutó eredmény a tavalyi 1,46 dollárról 1,58 dollárra emelkedett, miközben az elemzők 1,52 dolláros értékkel számoltak.
Az IBM-nek sem volt jó napja, miután a bevételek kismértékben elmaradtak a várt 19,62 milliárd dolláros értéktől. Az erős dollár és a hardware eladások visszaesése okozta a problémát. A nettó profit részvényenként 3,34 dollár lett a várt 3,3 dollár helyett. A cég teljes éves EPS előrejelzése a korábbi 15,75-16,5 dolláros sávból 14,75-15,75 dolláros sávra módosult.
Európa
Vegyes teljesítményt könyveltek el az európai tőzsdék. A FTSE 100 index 0,4%-ot esett, a CAC 40 index nullában zárt, míg a DAX index 0,6%-ot emelkedett. A csütörtöki EKB kamatdöntő ülés előtt sorra érkeznek a dollár erősödésre fogadó elemzések. A BNP Paribas Paribas szerint nem lesz változás a jegybank politikájában, mégis azt gondolják, hogy az EUR/USD árfolyama 1,145-ös szintről 1,090-ig esik majd. Az Unicredit elemzői 2016 elejére várják a program kibővítésének bejelentését, ami miatt az EUR/USD kereszt shortolását ajánlják.
Olaj, arany
A WTI 46 dollárig süllyedt tegnap. Az árfolyamra elsősorban a várható készletadat hatott: az EIA holnap jelenti, hogy mennyivel változik az USA nyersolaj készlete. A piac 3,5 millió hordó növekedésre vár. Az USA finomítói most állnak le karbantartás miatt, így a kereslet kisebb lehet. Szintén fontos esemény Irán lehetséges piacra lépése, az ország heteken belül napi 1 millió hordóval növelheti kínálatát.
Az arany 1.171 dolláron stagnált. A napokban ismét erősödtek a kamatemelési várakozások. Tegnap a Financial Times cikkezett arról, hogy a Fed már decemberben kamatot emelhet, míg a tegnapi rekord újházépítési adat is azt mutatja, hogy élénk az amerikai konjunktúra. Ez tovább növeli a Fed lépésének esélyét.
Devizák
A tegnapi kereskedés eseménytelenül telt az EUR/HUF devizapárban. Az árfolyam visszapattant a 200 napos mozgóátlagról, és a 308,9-es napi mélypontról 310,5-ig kapaszkodott, végül 309,9-nél zárta a kereskedést. Az MNB mai kamatdöntő ülése hozhat némi élénkülést a devizapárban.
A dollár minimálisan, de tovább erősödött az euróval szemben. Az 1,135-ös nyitáshoz képest 1,132-ig esett az EUR/USD devizapár estére, egyre közelebb kerül az árfolyam az 1,127-nél található támaszt jelentő 20 és 30 napos mozgóátlagokhoz. A csütörtöki EKB döntés előtt már nem számítunk nagyobb mozgásra a devizapárban.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,5%-ot a Shanghai index pedig 0,3%-ot a emelkedett, miközben a Hang Seng index 0,6%- ot csökkent. Vegyes kereskedés jellemezte az ázsiai részvénypiacokat. Az olaj jelentős esését követően az energiaszektorba tartozó cégek teljesítettek a leggyengébben. Ugyanakkor a szolgáltató szektorhoz tartozó kínai részvények jellemzően emelkedést tudtak felmutatni, melyben még a tegnapi GDP adat játszott szerepet, ugyanis a szolgáltató szektor 8,4%-kal növekedett a harmadik negyedévben.
Határidős piacok
Mínuszban voltak a határidős piacok ma reggel.