A francia elnökkel való tárgyalások sikeresek voltak az oroszok szerint, ugyanis megállapodtak az Iszlám Államra mért csapások összehangolásáról. Más országok egyelőre nem csatlakoztak a kezdeményezéshez, de az orosz elnök szóvivője szerint nyitva tartják a kapukat, hogy bármilyen formában együttműködjenek, ha a partnerek készen állnak rá.
Japánban a kiskereskedelem a vártnál nagyobb mértékben növekedett, miközben az ipari termelés a vártnál nagyobb mértékben csökkent. A vegyes adatok nem kedveztek a tőzsdeindexnek, és csökkenő pályára küldték a Nikkei indexet. Itthon jön az MSCI index átsúlyozása zárásban. Az Amerikában kereskedett kínai részvények miatt a feltörekvő piaci indexekben levő részvények súlya mintegy 4 százalékkal csökken, amely számításaink szerint az átlagos napi forgalom egynegyedére rúgó eladásokat indukálhat a záró szakaszban.
A pénteki bolti értékesítés (Black Friday) rosszabb lett a vártnál, a tavalyi 11,6 milliárd dollárral szemben csak 10,4 milliárd dollárt költöttek az amerikai vásárlók. Ugyanakkor az online eladások 14 százalékkal 2,72 milliárd dollárra emelkedtek, amelynek 57 százaléka mobiltelefonon keresztül valósult meg. Most arra számítanak a kereskedők, hogy a mai „Cyber Monday’ megmenti a vásárlási szezon indulását.
USA
Rövidített kereskedés volt a tengerentúlon pénteken, alacsony forgalom mellett oldalaztak a börzék (Dow Jones -0,09%, Nasdaq 0,23%, S&P500 0,05%). Pénteken nem érkeztek makrogazdasági adatok, ma délután azonban függőben lévő lakásértékesítések illetve chicagói beszerzési menedzser index érkezik.
Az előzetes adatok alapján a Shopper Trak azt állítja, hogy a Hálaadás és a Black Friday során 12,1 milliárd dollárért vásároltak az amerikaiak, míg tavaly ez az érték 12,3 milliárd volt. Az online vásárlások az előző értékből 4,47 milliárd dollárt tettek ki, ami éves szinten 18%-os növekedésnek felel meg. A vásárlók közül 103 millióan az online, 102 millióan pedig a megszokott bolti vásárlást választották.
A Visa és a Swatch olyan projektet indít, melynek keretében a Visa kártyatulajdonosok az USA-ban, Svájcban és Brazíliában fizethetnek a Swatch Bellamy órával 2016 elejétől.
Európa
Nap végére elfáradtak az európai tőzsdék, és 0,2-0,3%-os mínuszban fejezték be a napot. Az EKB stressz tesztjének eredménye alapján az Európai Bizottság engedélyezte a görög Piraeus Bank feltőkésítését. A 4,93 milliárd eurós tőkeigényből 1,94 milliárd eurót privát befektetőktől sikerült összeszedni, a fennmaradó 2,72 milliárd eurót pedig most az ESM forrásból kapják meg. A német novemberi inflációs adattól éves alapon 0,4%-os bővülést várnak az elemzők a mai napon.
Olaj, arany
A WTI 41,6 dollárra süllyedt ma reggel. A WTI árfolyamára negatívan hatott az OPEC pénteki ülésével kapcsolatos várakozás. Ezek szerint a szaúdiak nem változtatnak stratégiájukon, hogy megkönnyítsék Irán piacra lépését, és továbbra is a teljes kapacitás mellett termelnek. Ez azt is jelenti, hogy a jövő év közepéig biztosan marad a túlkínálat a piacon és a nyomás a kőolaj árára.
Az arany vesszőfutása folytatódott: ma reggel 1.055 dollár volt az árfolyam és piaci szereplők szerint már elérhető közelségbe került az 1.000 dolláros lélektani határ. A heti munkanélküliségi adatok az Egyesült Államokból valószínűleg megerősítik, hogy kamatemelés lesz a december közepén lévő Fed ülésen. Az erős dollár szintén hozzájárult az arany árának csökkenéséhez. A múlt héten a zöldhasú ismét erősödni tudott a főbb világpiaci devizákhoz képest.
Devizák
Múlt héten kis lépésekkel erősödött a dollár az euró ellenében. Az EUR/USD árfolyama 1,06-ról 1,058-ig esett a hét végére, és az 1,05-ös támaszig folytatódhat tovább az árfolyam csökkenése. A héten érkezik a Bézs könyv és Janet Yellen is beszéni fog, pénteken pedig érkeznek a munkaerő- piaci adatok, vagyis számos esemény lesz, amely mozgást okozhat az EUR/USD devizapárban.
Múlt hétfőn látványos gyengüléssel indította a kereskedést a forint az euróval szemben. A következő napokban azonban szűk egy forintos sávban oldalazott az árfolyam 312 környékén, így a hét második fele nem volt túl izgalmas az EUR/HUF devizapárban. A héten az EKB tart kamatdöntő ülést, amely ismét felélénkítheti az árfolyamot. Izgalmasabb volt az USD/HUF devizapár, a dollár gyengülésének köszönhetően az árfolyam 295 forintig emelkedett, amely 15 éves csúcspontot jelent.
Távol-Kelet
Vegyes teljesítménnyel kezdték a hetet az ázsiai részvénypiacok. A Nikkei 0,7%-ot csökkent, a Shanghai index 0,1%-ot, a Hang Seng index pedig 0,4%-ot emelkedett. Az IMF ma fog dönteni arról, hogy a kínai jüan bekerül-e az IMF tartalékdeviza kosarába. A korábbi nyilatkozatok és a spekulációk alapján igen, a kérdés sokkal inkább az, hogy mekkora súlyt fog kapni. Hasonló felülvizsgálatot az IMF legközelebb csak több év múlva fog tartani, így Kína és a jüan szempontjából is egy jelentős horderejű döntésről van szó.
Vegyesek lettek a ma reggel megjelent októberi makroadatok Japánban. Az ipari termelés év/év alapon 1,4%-kal esett vissza, miközben az elemzők csak 0,9%-os csökkenésre számítottak. Ugyanakkor a kiskereskedelmi forgalom pozitív meglepetéssel szolgált, az 1,8%-os bővülés duplája volt a várakozásnak.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel.