Mindeközben a tegnapi adatok alapján az amerikai ingatlanpiac is kissé megbicsaklani látszik. Így talán nem is meglepő, hogy az általános „kamatszinten tartós / csökkentős” hangulatban az olaj ára tovább szánkázik lefelé, és a mai napon el is érte az első komolyabb támaszszintet 43,5 dollár hordónkénti árfolyamnál. Ha a szintet áttöri, további 4-5 dolláros csökkenés jöhet, a 38 dollár körüli szintig. Ami az indexeket illeti, a DAX megállt a nagy száguldás után, és ma egy kismértékű csökkenés is jöhet. A BUX meg még nem állt meg, így tovább „száguldhat” a 22.400 pont irányába.
USA
Oldalazással telt a hét első kereskedési napja a tengerentúlon, egyedül a Nasdaq indexnek sikerült minimális pluszban zárnia a kereskedést (Dow -0,13%, Nasdaq 0,06%, S&P500 -0,2%). A tegnap délután érkezett újlakás-értékesítési adatok gyengén sikerültek, 549 ezer darab helyett 468 ezerre süllyedtek az eladások szeptemberben. Havi alapon 11,5%-os a visszaesés, szemben a várt- 0,6%-kal.
Az amerikai szabályozó hatóság jóváhagyta, hogy a Wal-Mart tesztelje a drónokkal való kiszállítást. Ezzel a lépéssel az Amazon után eredhet a cég, akinek minden újítás jól jön, ugyanis nemrég közölték, hogy az emelkedő bérek és az árverseny miatt a következő évben csökkenni fog a profitja. A mai napon nyitás előtt érkezik az Alibaba, a Merck & Co, a Pfizer és az UPS gyorsjelentése, zárás után pedig az Apple, a Twitter és a Gilead rántja le a leplet legfrissebb számairól.
Európa
A napközbeni emelkedést lecsorgás követte az európai piacokon. A DAX index ennek ellenére nullában zárt, míg a FTSE 100 index 0,4%-os, a CAC 40 index 0,5%-os mínuszban fejezte be a napot. Egy vezető európai uniós tisztviselő szerint a görög mentőcsomaggal kapcsolatos tárgyalások haladnak, de még mindig van mit tenni. Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke ugyanakkor azt nyilatkozta, hogy a két fél nem ért egyet a szükséges jogi változtatásokban. Amíg ez ügyben nincs előrelépés, addig a következő 3 milliárd eurós folyósítás nem fog megtörténni Athén felé.
A brit gazdaság veszíthet lendületéből a harmadik negyedévben. Az előzetes GDP adatokra vonatkozó becslés 0,6%-os értéke 0,1%-kal alacsonyabb az előző negyedéves értéknél. Számos adat ebbe az irányba mutatott az elmúlt időszakban, gondoljunk csak arra, hogy Kína hatodik legnagyobb export partnere Nagy-Britannia.
Olaj, arany
A WTI 43,5 dollárra süllyedt, mivel a piac továbbra is aggódik a nyersolaj túlkínálata miatt. A piac 3,1 millió hordó bővülést vár a készletekben. Fontos hír, hogy Algéria is támogatja a venezuelai javaslatot, mely szerint az OPEC-nek jelentősen csökkentenie kellene kínálatát. A piac szereplők körében egyre nagyobb a szkepticizmus, mivel az októberi emelkedés rövid életű volt, ami mutatja, hogy az OPEC nem tudja befolyásolni az árakat.
Az arany 1.172 dollárra tudott visszaerősödni. A piac egyre bizonytalanabb a Fed kamatemelés időpontjával kapcsolatban, sőt, egyre több vélemény lát napvilágot, hogy a külpiaci bizonytalanságok miatt a Fed egyáltalán nem fog a közeljövőben kamatot emelni. Az aranyra emiatt egyre optimistábbak a befektetők, sőt, a nyersanyagárak csökkenésével az infláció sem fog felpörögni, így a belpiaci okai is csökkennek a kamatok emelésének.
Devizák
Erősödéssel indította a tegnapi kereskedést a forint az euróval szemben. Az árfolyam 311,5-ről leszúrt 310-ig, ahonnan zárásra visszakapaszkodott 311 fölé. A devizapár trendje továbbra is a gyengülés irányába mutat, a következő ellenállás 316-nál húzódik.
Visszapattant tegnap a 1,10-es támaszról az EUR/USD, és zárásig 1,105-ig korrigált a devizapár. Az 1,11-es ellenállást még visszatesztelheti az árfolyam mielőtt a dollár újra az erősödés irányába indulna.
Az Egyesült Királyságból délelőtt érkező harmadik negyedéves GDP adat miatt az EUR/GBP devizapár mozgása lehet érdekes a mai kereskedés során. Az árfolyam a 0,72-es támasz környékén mocorog, a szint törésével további jelentős tere nyílna az esésnek.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,9%-ot, a Hang Seng 0,1%-ot csökkent, a Shanghai index pedig minimális, 0,1%-os emelkedést mutatott fel.
Teljesen megosztottak az elemzői várakozások a pénteki japán kamatdöntést megelőzően. A Bloomberg által megkérdezett 36 elemző közül 16 várja a pénteki ülésen az eszközvásárlási program kibővítését, 8 elemző várja, hogy bővíteni fognak ugyan a programon, de még nem most, a maradék 12 elemző pedig nem számít az eszközvásárlási program megváltoztatására. A kínai ipari vállalatok profitja szeptemberben 0,1%-kal csökkent, ami némi megnyugvást jelent az augusztusi 8,8%-os zuhanást követően. A kínai jegybank újabb likviditást nyújtott 7 napos repo keretében a pénzügyi intézmények számára.
Határidős piacok
A negatív tartományban voltak a határidős piacok ma reggel.