Nyilván fontos tényező lesz a kamatdöntést követően, hogy a Fed kormányzói hogyan látják a kamatpályát. Ha ez megemelkedne, az a feltörekvő piacok devizáira, így a forintra is negatívan hatna. Ugyanakkor a mai kamatemelés már különösebb hatással nem kellene, hogy legyen sem a deviza-, sem a részvényárfolyamokra, hiszen a piac majdnem 100 százalékos bizonyosságot ad a lépésnek. A kamatemelés egyébként bizonyos cégeket (nagyon eladósodott, gyenge cash flow-val rendelkező cégek) nehéz helyzetbe hozhat annak ellenére, hogy a lépés régóta tudott. Így egyesek a megnövekvő pénzügyi terhek miatt csődhullám kialakulását sem tartják lehetetlennek. Nyilván nem feltétlenül a 25 bázispontos emelés, de esetleg egy gyorsabban emelkedő kamatpálya már tényleg komoly veszélyeket hordozhat magában.
Itthon a BÉT közgyűlésére figyelhetünk, ahol az MNB átveszi a hatalmat. A hírek szerint Nagy Márton alelnök veszi át az elnöki pozíciót a BÉT-en, míg a vezérigazgatói posztra Végh Richárd, az MNB igazgatója az esélyes jelölt. A közgyűlés utáni sajtótájékoztatón remélhetőleg lényeges információkat is megtudhatunk az új tulajdonos terveivel kapcsolatban.
A DAX és a BUX esetén is oldalazásra számítunk a mai napon, a Fed kommunikációs bizonytalanságával kapcsolatos óvatosság miatt. A DAX esetében a negyedórás grafikonon jól látszik, hogy egy fordított váll-fej alakzat van kialakulóban, amely ha beteljesedik, akkor a közeljövőben (a mai nap végén, de valószínűleg inkább holnap) a DAX célba veszi a 10.850 pont körüli szinteket.
USA
Ma van a nagy nap, a Fed döntésére koncentrál a világ. A befektetők arra számítanak, hogy hét év után először kamatot fog emelni az amerikai jegybank a 0-0,25%-os szintről. A piacok határozottan jól teljesítettek a tegnapi kereskedésben. A jó hangulatot az olaj árfolyamának emelkedése is segítette (Dow Jones 0,9%, Nasdaq 0,86%, S&P500 1,04%).
A kamatdöntésen túl a jegybanki kommunikációt is érdemes lesz figyelni, hiszen talán még a kamatdöntésnél is fontosabb, hogy milyen nyilatkozatot tesz a Fed a jövőbeli kamatpályát illetően. A piac arra számít, hogy a jegybankárok várakozását bemutató dot plot-ban jelentősebb, lefelé történő elmozdulások lehetnek, a jegybankárok immáron a piaci várakozásokhoz hasonlóan laposabb kamatpályára számíthatnak.
A másik fontos kérdés az eszközvásárlási program hozamainak újrabefektetése lehet. Ezzel kapcsolatban az utóbbi időben a jegybank nem folytatott aktív kommunikációt, így valószínűbbnek tűnik, hogy egyelőre még fenntartják a programot.
Bár a Fed valószínűleg szigorítani fog a jegybanki politikáján, de ezzel párhuzamosan új átmeneti jegybanki eszközök is jöhetnek. Főleg a likviditás érdekében valószínű a rövidtávú repo ügyletek kiszélesítése. Hosszú tárgyalások eredményeként csütörtökön megszülethet a 2016 szeptemberéig szóló megállapodás az amerikai költségvetési plafonról.
Tegnap érkeztek meg az előző havi inflációs adatok. A maginfláció a várt 2%-ra emelkedett az októberi 1,9%-ról, így elérte a jegybank célját. Ez egy újabb érv lehet a monetáris tanácsnak a kamatemelési ciklus elkezdéséhez. A tisztítatlan infláció esetében októberhez képest stagnálást láttunk, az előző évhez képest pedig 0,2%-ról 0,5%-ra emelkedett a fogyasztói árindex.
A Ford 2016-ban már önvezető autót szeretne tesztelni Kaliforniában. A Baker Hughes és a Halliburton üzlete, melynek során a Halliburton 35 milliárd dollárt fizetne a Baker Hughes-ért április 30-ra tolódik ki a versenyhatósági aggályok miatt.
A Qualcomm-nál a vállalati stratégia fél éve tartó felülvizsgálata után mégsem fogják szétválasztani a chipgyártó és a technológiai licenc részleget. Az Amgen 27%-kal 1 dollárra emelte meg a negyedéves osztalék mértékét, amit március 8-án fizetnek majd ki.
Európa
Tegnap nagy rally-ba kezdtek az európai indexek. A FTSE 100 index 2,5%-ot, a DAX index 3,0%-ot, míg a CAC 40 index 3,2%-ot emelkedett. Mark Carney, a brit jegybank elnöke szerint még nem jött el az idő a kamatemeléshez. Ez a mondat szöges ellentéte az év eleji-közepi kommentároknak, amikor a kamatemelés mellett törtek lándzsát. A növekedési számok megállnák a helyüket, de a novemberi 0,1%-os inflációs adat nagyon messze van a 2%-os céltól, és a bérek növekedése az elmúlt 3 hónapban 2,3%-kal esett. A mai napon eurózónás beszerzési menedzser index és novemberi inflációs adat is érkezik a brit munkaerőpiaci adatok mellett.
Olaj, arany
Nagy megpattanást követően egészen 40 dollárig ugrott a WTI típusú kőolaj árfolyama. A gyors felpattanás hátterében valószínűleg az áll, hogy korábban jelentős short pozíciók épültek fel az olajjal szemben, melyek zárása vételeket generált a piacon.
Amerikában ismét felmerült, hogy feloldanák a 40 éve létező olaj kiviteli tilalmat. Mivel az USA továbbra is nettó importőr, ez a lépés valószínűleg elsősorban a különböző olajfajták közötti spreadet befolyásolhatná, lenyomva a WTI-Brent különbözetet.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség hivatalosan is lezárta az Iránnal kapcsolatos vizsgálatokat. A vizsgálat lezárása és kedvező vélemény kiadása feltétele volt az Irán elleni szankciók megszüntetésének, így ismét egy kis lépéssel közelebb kerültünk ahhoz, hogy Irán ismét megjelenjen a világpiacon. A vizsgálat lezárásától függetlenül továbbra is felügyeli az országban zajló tevékenységeket. A Fed kamatdöntő ülését megelőzően az arany árfolyama minimális elmozdulást követően 1.064 dollárra emelkedett.
Devizák
Erősödni tudott tegnap a forint az euróval szemben. Az árfolyam a 318 forintos ellenállásról pattant le, és egészen késő délutánig tartott a jó hangulat a hazai fizetőeszköz piacán, de estére kifulladt a forinterősödés, és a 315 forintos minimumról 316 forintig korrigált zárásra az EUR/HUF devizapár. Az MNB tegnapi kamatdöntő ülésről azt érdemes kiemelni, hogy a jegybank egyelőre elhalasztotta a korábban beharangozott nem-konvencionális lazító intézkedéseket. Az MNB azonban azt is hozzátette, hogy aktívan vizsgálja ennek lehetőségét. Ezek a szavak is segítették a forint tegnapi jó teljesítményét. Az alapkamatot pedig a vártnak megfelelően 1,35%-on hagyta a monetáris tanács. Nagy Márton jegybankelnök nyilatkozata szerint az inflációs cél elérése még későbbre, 2018 elejére tolódhat ki, míg korábban 2017 második felét tartotta reális célnak a jegybank.
A dollár piacán tegnap jókedv uralkodott. Az árfolyam lepattant az 1,103-nál húzódó 200 napos mozgóátlagról és 1,094-ig esett a kurzus az euró ellenében. A kedvező inflációs adat is segítette a jó hangulatot. Bár az EUR/USD grafikonja alapján további dollárerősödés várható, a következő támasz 1,081-nél található, de nem árt az óvatosság, mert ma este fogjuk megtudni a Fed kamatdöntő ülésének a végeredményét. A piac arra számít, hogy a jegybank elkezdi a monetáris szigorítást, de azért lehetnek még meglepetések, amelyek komolyabb mozgást hozhatnak a devizapiacra.
Távol-Kelet
A Nikkei a héten először tudott emelkedést felmutatni, de rögtön 2,6%-ot emelkedett. A Hang Seng 1,9%-ot, a Shanghai index pedig 0,1%-ot emelkedett a kedvező nemzetközi hangulatban.
A kínai kormányzati tervekben számszerűen nem szerepel a jövő évi GDP növekedési várakozások, a bejelentés szerint ésszerű növekedést szeretnének elérni. Ez is arra utal, ami korábban már többször megjelent, hogy elfogadják a növekedés lassulását. Várakozások szerint 2016-ban is tovább folytatódik a lassulás és 6,6-6,8% között lehet a növekedési ütem.
A kínai jüan leértékelő trendje ma gyorsan irányt váltott. A mai erősödés mögött többen is a kínai jegybank intervencióját gyanítják.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon pozitív hangulat uralkodott ma reggel.