A Fed kamatemelésére az olaj és az arany is negatívan reagált, az előbbi hatéves, az utóbbi pedig hétéves mélypont közelébe zuhant a tegnapi kereskedésben. Eközben a japán jegybank további monetáris lazítással lepte meg a befektetőket. A hazai börze felemásan teljesített tegnap, a nap vesztese a Magyar Telekom volt, amely a kormány bejelentése után kezdett esni. Az OTP piacán is megjelentek az eladók, a másik két blue-chip azonban tovább rallyzott felfelé.
Az idei év utolsó kereskedési hetéről nem mondható el, hogy unalmasan telik, a jegybanki kamatdöntő ülések és a vállalati hírek is mozgatják a piacokat. Bár a tengerentúlon újra az eladók vannak többségében, az európai börzéken azonban inkább a vevők dominálnak, és a hazai, illetve a német piacon is van tere az emelkedésnek. Az év hátralévő kereskedési napjai hozhatnak még izgalmakat a kereskedőknek.
A Magyar Telekom eladja az Origo Zrt.-ben meglevő 100%-os tulajdoni részesedését a New Wave Media Kft.-nek. A vételár 4,2 milliárd forint. A tranzakció zárására várhatóan 2016 első negyedévében kerül sor. A tranzakció tovább erősíti a Magyar Telekom cash flow termelő képességét, valamint az osztalékfizetéssel kapcsolatos piaci várakozásokat. A piac 15 forintos részvényenkénti osztalékra számít. A hír pozitív.
A kormány utasította a minisztériumokat, hogy mondják fel szerződéseiket a Magyar Telekommal. A lépésre azután került sor, hogy a távközlési szolgáltató felmondta szponzori szerződését Ákossal. A kormányzati felmondás csak a mobilinternet-előfizetésekre vonatkozna, a kormány és a Telekom partnerségi megállapodását nem érinti, így minimális negatív hatása lehet. Az állami szervektől a cég árbevételének kevesebb, mint 10%-a származik, de a szerződések egy része jogi vagy piaci okok miatt nem mondható fel.
USA
A tegnapi kereskedésben már nem volt felhőtlen a hangulat, a nyitás után elindultak lefelé az indexek és látványos mínuszban zárták a kereskedést (Dow -1,43%, Nasdaq -1,34%, S&P500 -1,5%). A szokásos heti friss segélykérelmek száma nem okozott tegnap meglepetést, a múlt hétre vonatkozó adat 271 ezres bővülést mutatott. Az Apple Pay szolgáltatás 2016 elejétől már Kínában is elérhető lesz. A China UnionPay kártyatulajdonosok használhatják majd az amerikai cég rendszerét az iPhone, az Apple Watch és az iPad készülékeiken. A kínai cégnek 5 millió kártyabirtokosa van Kínában és külföldön.
A kaliforniai állam új szabályozásokat vezetne be az önvezető autókra, ami nem nyerte el a Google tetszését. Az állam azt szeretné, ha a kocsiban egy jogosítvánnyal rendelkező vezető is tartózkodna, és 3 évente kellene megújítani a forgalmi engedélyeket. Ha elfogadják, a változások legkorábban 2016 második felében léphetnek életbe.
Tőzsdére menne a Dell biztonságtechnikai cége, a SecureWorks. Az amerikai tőzsdefelügyelethez (SEC) beadott papírok alapján a kibocsátás mértéke 100 millió dollár is lehet. A cég az előző 9 hónapban 57,5 millió dolláros veszteséget termelt, ami duplája az egy évvel korábbinak.
Európa
Az európai piacok továbbra sem ijedtek meg a Fed-től. A FTSE 100 index 0,7%-ot, a CAC 40 index 1,1%-ot, a DAX index pedig 2,6%-ot emelkedett. Az orosz pénzügyminiszter várja az IMF-en keresztül Ukrajna javaslati tervét a 3 milliárd dollár értékű kötvény visszafizetés átstrukturálásától. A kijevi kabinet újfent jelezte, hogy december 20-án nem tudja kifizetni a követelést, és a magánhitelezőkkel kötött adósságcsökkentési megállapodás hatálya alá szeretnék bevonni az összeget (20%-os leírás). Az IMF szerint viszont ez a kötvény nem esik bele az előbb említett körbe, így annak ki nem fizetése esetén a nemzetközi szervezet nem folyósíthatja majd az ukrán mentőcsomag további részleteit a bajba jutott országnak.
A svájci kormány szerint az idei 0,8%-os GDP növekedést jövőre 1,5%-os, két év múlva pedig 1,9%- os bővülés követheti. A 2017-es adatra ezideáig nem volt előrejelzés, a másik két érték közül pedig csak az idei csökkent 0,1%-kal. Az infláció 2016-ban 0,1%, 2017-ben pedig 0,2% lesz.
Olaj, arany
Továbbra is szenved az olaj, a tegnapi kereskedésben újabb 2%-ot csökkent így 35 dollár alá esett a WTI típusú kőolaj árfolyama. Hamarosan új mélypontra eshet a kurzus, amely közel 7 éves minimumot jelentene a kőolajban. A kamatemelést követő dollárerősödés is negatívan hat az olaj árára.
Az aranyat is megrohamozták az eladók, a tegnapi kereskedésben 1.051 dollárig esett az árfolyam. Az arany is hamarosan új minimumra eshet, az 1,046 dolláros mélypont törésével pedig 6 éve nem látott mélységbe kerülhet az árfolyam.
Devizák
A Fed kamatemelését követően a tegnapi kereskedésben már erősödni tudott a dollár az euróval szemben. Az EUR/USD elérte a már korábban is említett 1,081-es támaszát, ahonnan az árfolyam visszapattant, és 1,085-ig korrigált a hajnali kereskedésben. A 20 és a 30 napos mozgóátlag is 1,081 környékén húzódik, vagyis ez egy erős támasz, és a további dollárerősödéshez a szint törése szükséges.
A tegnapi kereskedésben gyengült a forint az euróval szemben. A 315-ös támaszról pattant vissza az árfolyam és 316,5 forintig emelkedett az esti órákig az EUR/HUF. A reggeli órákban már megpróbált erősödni a forint, amely eddig nem tűnik tartósnak. A grafikon alapján pedig számítani lehet arra, hogy a kurzus hamarosan visszakapaszkodik a 318 forintos lokális csúcsig.
Távol-Kelet
A kínai tőzsde minimális, míg a japán Nikkei 225 index 1,9%-os mínuszban fejezte be a ma reggeli kereskedést.
Rákapcsolt a japán jegybank a lazításra. A korábbi kötvényvásárlási program a 10-12 éves államkötvényekre vonatkozott, a mai bejelentés után viszont 7-12 év közötti lejáratokat vásárolnak majd. Ez azt jelenti, hogy az eszközvásárlási program éves mennyisége 80 ezermilliárd jent tesz ki. Továbbá 300 milliárd jen értékben ETF-eket vesznek áprilistól, ami a jelenleg futó éves vásárlási mennyiséget 10%-kal növeli.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a negatív tartományban voltak.