Ma egy EKB üléssel, meg egy Draghi beszéddel leszünk gazdagabbak. Valószínűleg semmi többel. A piac és mi is arra számítunk, hogy sem a kamatok nem változnak, sem az eszközvásárlási programon nem lesz változtatás. Pedig a piac nagyon vár valamiféle iránymutatást ezzel kapcsolatban, sőt, azt gondolja, hogy az eszközvásárlási programot ki kellene terjeszteni.
Evklídisz Cakalotosz görög pénzügyminiszter és a hitelezők Athénban tegnap megkezdték a tárgyalásokat a 86 milliárd eurós segélycsomagért vállalt feltételek teljesítéséről. Elsősorban a jövő évi költségvetés és az azokhoz kapcsolódó jogszabályi háttér lesz a fókuszban. Athén a következő hónap végéig lezárná a tárgyalásokat, hogy év végéig fel tudják tőkésíteni a bankrendszert.
A MOL felvásárolja az Eni-Ente (Agip) töltőállomásait. Ugyan a vételárat nem közölték, de a lépést jónak tartjuk, hiszen az Agip kutak általában magasabb árfekvéssel dolgoznak és jó az elhelyezkedésük. A MOL-nak egyébként már évek óta az a stratégiája, hogy benzinkutakat vásárol a régióban, ami segíti a finomított és más termékek értékesítésében is. Ugyanis a benzinkutak egyre inkább bevásárló helyekké is válnak.
USA
Emelkedéssel indult a kereskedés a tengerentúlon, napközben azonban hirtelen lefordultak az indexek, és mínuszban zárták a napot Az egészségügyi szektor zuhant tegnap a legnagyobbat, miután kiderült, hogy a Valeant Pharma-nál állítólag egy óriási csalás történt (Dow -0,28%, Nasdaq- 0,84%, S&P500 -0,58%).
Közel 7%-ot emelkedtek a Biogen részvényei a gyorsjelentés számaira. A bevételek 2,51 milliárd dollárról 2,78 milliárdra emelkedtek, miközben a piac csak 2,65 milliárdot várt. Az egy részvényre jutó eredmény tekintetében pedig 35 centes felülteljesítést láthattunk a becslésekben szereplő 3,8 dollárhoz képest. A menedzsment bejelentése szerint átalakításokra kerül majd sor a cégnél, ami a munkaerő 11%-os leépítését is tartalmazza.
A Coca-Cola bevételei 4,6%-kal 11,43 milliárd dollárra estek. Ha nem alakultak volna kedvezőtlenül a devizamozgások, akkor 3%-os bővülést ért volna el a cég. A tisztított EPS 50 cent helyett 51 cent lett. A teljes éves EPS növekedés 5% lesz a menedzsment szerint, ami egybeesik az év eleji előrejelzésekben szereplő számmal.
A PayPal leválasztás utáni első eBay gyorsjelentés vártnál kisebb profit esést tartalmazott, amire közel 9%-ot húztak a papírba a befektetők. A bevételek 2,15 milliárdról 2,1 milliárdra estek, a profit pedig 54 centről 45 centre. A tisztított EPS a várt 40 cent helyett 43 cent lett. A honlap aktív felhasználóinak száma az előző negyedévben számolt 157 millió főről 159 millióra bővült.
Az adattárolással foglalkozó Seagate 17%-os osztalékemelést jelentett be tegnap, így az éves osztalék 2,16 dollárról 2,52 dollárra emelkedett. Az osztalékhozam a tegnapi záróár alapján 6,7%-nak felel meg. Az AT&T a ma megjelenő gyorsjelentés előtt arról számolt be, hogy a bevételek a piaci előrejelzések alatt alakulhatnak majd, ami mögött a DirecTV 49 milliárd dolláros akvizíciójának elszámolása állhat.
A Disney 300 embert rúg ki az ESPN részlegről, hogy kordában tartsa a költségeket. A Disney részvénye minimális emelkedéssel reagált a hírre, mivel már korábban 200-300 fős számokról szóltak a pletykák.
Európa
A kezdeti mínuszok után szépen lépkedtek felfelé az európai indexek, azonban a zárás vegyes lett. A FTSE 100 index végül nullában, a CAC 40 index 0,5%-os pluszban, a DAX index pedig 0,9%-os pluszban zárta a napot.
Olaj, arany
A WTI 45,4 dollár volt ma reggel. Az USA nyersolaj készlete a várthoz képest közel kétszeres mértékben, 8,03 millió hordóval nőtt. A finomítói kapacitáskihasználtság 0,4%-kal 86,4%-ra csökkent, mivel a finomítók többsége most áll le éves karbantartásra. A tegnapi OPEC/nem OPEC találkozó nem hozott eredményeket: Venezuela különösen hangos volt. A hírek szerint az ország anyagi tartalékai az év végével kimerülhetnek. A latin-amerikai ország legalább 70 dolláros olajárat szeretne, bár 88 dollár kéne ahhoz, hogy a beruházások ismét nekilendüljenek.
Az arany 1.166 dollárig süllyedt. Az elmúlt hónapban a pénzügyi befektetők visszatértek az aranyhoz: a nemesfémbe fektető alapok 393 millió dolláros beáramlást regisztráltak. Az aranyba befektetők egyre kevésbé tartanak az infláció újraéledésétől: a csökkenő nyersanyagárak miatt az infláció ugyanis nem éled újjá annak ellenére, hogy a bérinfláció beindult a fejlett világban. Az arany az egyik legjobb befektetésnek számít az infláció ellen.
Devizák
Látványosan gyengült tegnap a forint az euróval szemben. Piacmozgató hír nem érkezett, a régióban is hasonló mozgásokat láthattunk a devizáknál. Technikai értelemben pedig egyértelműen fordulatot mutat az EUR/HUF devizapár, a 200 napos mozgóátlagról (308,5) pattant vissza a kurzus még múlt héten, és azóta látványosan gyengül a forint az euróval szemben. Jelenleg 311,5-nél ellenálláshoz érkezett az árfolyam, további emelkedés esetén pedig 316 forint jelenti a következő megállót.
Folytatódik az oldalazás az EUR/USD devizapárban. A ma délutáni kamatdöntő ülésre várnak a befektetők, addig folytatódhat a sávozás 1,135 környékén, de Mario Draghi jegybankelnök szavai megmozgathatják délután az árfolyamot.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,6%-ot, a Hang Seng 0,9%-ot, a Shanghai index 0,4%-ot csökkent. A kínai jegybank a tegnapi piaczárást követően bejelentette, hogy 105,5 milliárd jüan, átszámítva 16,6 milliárd dollár likviditást nyújt 11 pénzügyi intézmény számára középtávú likviditás növelése érdekében.
A kínai új 5 éves tervben kiemelt szerepet fog kapni a tőkepiac, azon belül is a piac liberalizációja. A következő években fokozatosan nyitottabbá válhat a részvénypiachoz való hozzáférés, és a devizapiacon is további reformok képzelhetőek el. Meg nem erősített hírek szerint 2020-ra válna teljesen szabaddá a piac.
Határidős piacok
Az amerikai határidős piacok a pozitív, míg az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.