Ez nem túl jó hír a folytatást tekintve, pláne annak fényében, hogy a november első felében elkezdődött korrekció (legalább bizonyos indikátorok szerint) lassan a végéhez kellene, hogy közeledjen. Úgy tűnik, hogy egyre növekszik a félelem a jövő heti amerikai kamatemelés kapcsán.
Valószínűleg ez küldte gyengülő pályára a forintot is, amely a régiós devizákkal együtt gyengült. Az ok szerintünk az, hogy a gyengébb piaci hangulatban megnövekedett az elvárt kockázati prémium (várható amerikai kamatemelés), miközben a valós prémium nem változott. Így a régiós devizák és a forint is gyengüléssel tudta csak feloldani a megváltozott környezetből adódó feszültséget. A DAX-nak a mai napon valamiféle fordulatot illene már mutatnia, miközben a BUX index a 20 napos mozgóátlagon araszol.
USA
Emelkedéssel indult a kereskedés a tengerentúlon, de az indexek hamar irányt váltottak és elindultak dél felé. A záráshoz közeledve némileg enyhült a hangulat a piacon, de még így is látványos mínuszban fejezték be a napot az indexek (Dow -0,43%, Nasdaq -1,48%, S&P500 -0,76%). A szokásos heti friss munkaerőpiaci adatok érkeznek ma délután a tengerentúlról.
A botrányba keveredő árupiaci cég, a Glencore immáron nem 20 milliárd dollárra, hanem 18-19 milliárd dollárra kívánja csökkenteni a nettó adósságát 2016-ra a jelenlegi 30 milliárdról. Továbbá a beruházásokra költött összegeken is farag, hiszen jövőre 5 milliárd dollár helyett csupán 3,8 milliárdot költ majd.
A Citigroup szerint a részvény és kötvénykereskedésből származó bevételük 15-20%-kal eshet a folyó negyedévben az előző negyedévben látott 3,57 milliárd dollárról. Hasonló folyamatokat láthatunk majd a Bank of America-tól is a nyilatkozatok szerint.
Több mint 7%-ot esett a napelemeket gyártó First Solar árfolyama, miután a menedzsment közölte a 2016-os előrejelzéseit. A bevételek 3,9-4,1 milliárd dolláros, az EPS pedig 4-4,5 dolláros sávba eshetnek, míg a költségek meghaladhatják az idei értéket. Az elemzői EPS konszenzus átlaga 4,09 dollár volt.
Európa
A kezdeti lendület délutánra elfogyott az európai tőzsdéken és a FTSE 100 0,1%-ot, a CAC 40 index 1,0%-ot, míg a DAX index 0,8%-ot esett. A pénzügyminiszter tájékoztatása szerint a német költségvetés hiánya jövőre kisebb lehet, mint azt korábban várták, de pontos adatot nem árult el. A végleges számot majd a menekültekre költött összegek fogják meghatározni, ami akár 8 milliárd euró is lehet.
Ewald Nowotny, az EKB kormányzótanácsának tagja szerint a jegybank jelenlegi monetáris politikája megfelelő, és picivel a 2%-os inflációs cél alatt maradhatnak. A piac által várt nagyobb mértékű lazítás után úgy látszik, hogy még inkább próbálják a kommunikációval hűteni a kedélyeket. A svájci és a brit jegybank kamatdöntő ülésére lesz érdemes ma figyelni. Azonban a várakozás mindkét esetben az, hogy nem lesz változtatás a monetáris kondíciókban.
Olaj, arany
A WTI 37,4 dollárra süllyedt ma reggel annak ellenére, hogy az USA nyersolaj készletei 3,57 millió hordóval estek a múlt héten. A piac továbbra is a túlkínálat miatt aggódik, és a gyengébb adatok ellenére látszik, hogy a globális készletek tovább nőnek. Az OPEC nem tudott megegyezésre jutni a múlt héten, így várhatóan tovább nő a kínálat. A piac már elkezdett reagálni az alacsonyabb árakra: a hírek szerint a Chevron negyedével vágja a beruházásokat.
Az arany 1.077 dolláron stagnált. A piac 78%-os esélyt ad a jövő heti Fed kamatemelésre, ami lényegében napok óta változatlan. Az arany ennek megfelelően beragadt a mostani szinteken és egyelőre nem látszik, hogy mi mozdíthatná ki. A piac csak lassú kamatemelésre számít, egyetértésben a Fed-del.
Devizák
Nagyot gyengült tegnap a forint az euróval szemben a régió többi devizájával karöltve, bár a török líra a forintnál is látványosabb gyengülést mutatott be. Az EUR/HUF devizapár kitört felfelé a hónapok óta formálódó háromszög alakzatból, és elérte az árfolyam a 316 forintos ellenállást. Rövidtávon folytatódhat a gyengülés, a következő ellenállások 318 és 320 forintnál találhatóak.
A dollárt sem kímélték tegnap a befektetők, a tengerentúli deviza látványosan gyengült az euróval szemben, pedig nem érkeztek piacmozgató makrogazdasági adatok. Az EUR/USD lendületet kapott és 1,09-ről egészen a 200 napos mozgóátlagig, 1,103-ig emelkedett az árfolyam. Bár a reggeli kereskedésben enyhe korrekció látható, de az emelkedés bármikor folytatódhat, a következő ellenállás 1,11-nél található.
Távol-Kelet
A japán részvénypiactól eltekintve oldalazás jellemezte az ázsiai kereskedést. A Nikkei 1,3%-ot csökkent, a Hang Seng és a Shanghai index egyaránt 0,1%-ot csökkent. A koreai jegybank a várakozásoknak megfelelően 1,5%-on tartotta az alapkamatot. A tartás tényén túl a jegybanki kommentárt is semlegesnek ítélte meg a piac. Novemberben 24%-kal növekedtek a kínai új autó eladások, ami kétéves csúcsnak felel meg. A növekedést jelentősen támogatta, hogy a kis autókra fizetendő adót a kormányzat lefelezte, és ezzel 10%-ra csökkentette. Az értékesített autók 70%-a az alacsonyabb adózási kategóriába esett.
Kisebb csodát produkált az ausztrál foglalkoztatottság. Októberben összesen 71.400 fővel bővült a foglalkoztatottak köre, miközben a piac 10 ezer fős csökkenésre számított. A fő tényező továbbra is a hónapról hónapra javuló építőipar. A jen árfolyam hirtelen erősödésének következtében az exportvállalatok teljesítettek gyengén és húzták le az index teljesítményét.
Határidős piacok
Az amerikai határidős piacok a pozitív, míg az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.