Pénteken rövidített kereskedés jön és a „Black Friday”, ami befolyásolja a piacokat. Persze az utóbbiról inkább csak jövő hét elején láthatunk majd adatokat, és nyújt majd segítséget a karácsonyi szezonnal kapcsolatban, amely jó hőmérője az amerikai gazdaság állapotának. Itthon az MNB felől olyan hírek érkeztek, amelyek a forint gyengülésének irányába mutatnak. Ugyanis az inflációs cél még várhatóan 2017-ben sem teljesül, így további intézkedések jönnek, amelyek elsősorban a hozamgörbe hosszabb végét próbálnák lenyomni. Sőt, az inflációs cél eléréséhez gyengébb forint kellene. (importált infláció + magasabb gazdasági növekedés, hiszen az export húzza a magyar gazdaságot) Ráadásul az EKB-tól is további monetáris lazítást vár a piac. Jöhet a kettős kamat rendszer, amely ott is a hitelezés élénkítésének szándékát mutatja, hiszen az alkalmazott kamat a bankok hitelezési aktivitásától függene olvasatunkban. (negatív, vagy még nagyobb negatív kamat) A mai napion mind a BUX, mind a DAX indexben oldalazást várunk.
USA
Emelkedéssel kezdték a tegnapi kereskedést a vezető tengerentúli indexek, de a nap végére elromlott a hangulat és az S&P500 már enyhe mínuszban zárta a napot (Dow Jones 0%, Nasdaq 026%, S&P500 -0,01%).
A személyi jövedelmek a vártnak megfelelően 0,4%-kal bővültek, a kiadások azonban csak 0,1%-kal emelkedtek, miközben a piac 0,3%-ot várt. A friss segélykérelmek száma 260 ezer volt a múlt héten, ez 10 ezerrel jobb a piaci előrejelzésnél.
A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe novemberben 91,3 pontra süllyedt, 2 ponttal alulmúlva a várakozásokat. Ma Hálaadás miatt nem lesz kereskedés az USA-ban.
Európa
Újra megtalálták a vételi gombot a befektetők tegnap az európai tőzsdéken. A FTSE 100 1,0%-ot, a CAC 40 index 1,5%-ot, míg a DAX index 2,0%-ot emelkedett. A francia elnök ma Moszkvában tárgyal Vlagyimir Putyinnal az Iszlám állam elleni harcról. A diplomaták szerint igen nehéz lesz meggyőzni Oroszországot arról, hogy ne katonai, hanem politikai úton rendezze a konfliktust.
Az EBRD 250 millió eurónyi tőkével járul hozzá a négy legnagyobb görög bank feltőkésítéséhez, cserébe részvényessé válik bennük. A Pireus Bank 70 millió eurót, az Alpha és az Eurobank 65-65 millió eurót, a National Bank of Greece pedig 50 millió eurót kap. Az EKB stabilitási jelentése szerint a kínai gazdasági növekedés 1 százalékpontos lassulása 2-3 éves átfutást követően 0,1-0,15%-os negatív hatást gyakorol az eurózónára. A jegybank emellett a devizaárfolyamok ingadozását is jelentős kockázatként értékelte.
A spanyol harmadik negyedéves GDP adat mellett a brit pénzügyi stabilitási jelentésre és a német fogyasztói bizalmi index értékére lesz érdemes odafigyelnünk.
A Reutersnek nyilatkozó források szerint az EKB mérlegeli annak lehetőségét, hogy következő, december 3-i ülésén új jegybanki eszközt vezetnének be, mégpedig a negatív betéti rátát kétszintűvé tennék, vagyis a mostani -20 bázispontos betéti ráta alatt létrehoznának egy újabb rátát is. A bankokra vonatkozó betéti ráta pedig az EKB-nál tartott tartalék nagyságától függne, és a nagyobb tartalékot elhelyező bankokat büntetnék. Az EKB-nál állítólag felmerült az újracsomagolt nem teljesítő hitelek vásárlása is, ezt azonban elvetették, valószínűleg túlságosan kockázatosnak ítélték meg.
Olaj, arany
A WTI 43 dollár volt ma reggel, ami némi emelkedést jelent az előző naphoz képest. Az amerikai fúróberendezések száma 555-re süllyedt, ami 2010 óta a legalacsonyabb szám, ami azt jelzi a piac számára, hogy az USA kínálata tovább fog süllyedni. A készletek egyelőre csúcson vannak: az IEA jelentése szerint a globális készlet mértéke 3 milliárd hordó, ami szintén sokéves csúcsot jelent.
Az arany 1.072 dolláron stagnált. Az arany ára az elmúlt öt héten csökkent, köszönhetően a kimagaslóan erős USA gazdasági adatoknak, ami kihat a december közepén esedékes Fed döntésre. A piac egyre biztosabb a kamatok emelésében. A tegnapi kisebb jelentőségű USA gazdasági adatok (friss munkanélküli-segély kérelmek száma, tartós cikkek rendelésállománya) is a gazdasági aktivitás élénkségéről adtak tanúbizonyságot.
Devizák
Tegnap sem volt mozgalmas napja a forintnak, az árfolyam továbbra is 312 környékén, a 20 és 30 napos mozgóátlagok felett mozog. A mai kereskedésben azonban megélénkülhet az EUR/HUF árfolyama, miután tegnap Virág Barnabás, a jegybank ügyvezető igazgatója azt mondta, van tér a további intézkedésekre, azonban a nem konvencionális eszközök kerülhetnek előtérbe már a decemberi ülésen. A jegybank igazgatója azt is kiemelte, hogy a korábban jelzett 2017 második felénél csak később érheti el az infláció a jegybank 3%-os célját. Virág Barnabás azt elmondta, hogy „olyan forintárfolyamra van szükségünk, amellyel elérhető a 3 %-os inflációs cél az előrejelzési horizonton.” Ezek a szavak pedig azt sugallják, hogy a jelenleginél gyengébb árfolyamot képzel el a jegybank.
Nagy kilengések mellett minimális erősödéssel zárt tegnap a dollár az eurórval szemben. A nap elején felszúrt az árfolyam 1,069-ig, ahonnan délutánra 1,056-ig esett a kurzus, végül zárásra 1,062-ig korrigált vissza az EUR/USD.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,5%-ot, a Hang Seng 0,2%-ot emelkedett, a Shanghai index viszont 0,2%-ot csökkent. A jen gyengülésével párhuzamosan emelkedett a Nikkei részvényindex is, mely átlépte a 2000 pontos értéket. Elsősorban az exportszektor volt, mely profitálni tudott az emelkedésből. A Nikkei utoljára augusztusban járt ilyen magas értéken.
Kína a nyersanyagpiaci short ügyletek kivizsgálását kezdeményezte, melynek hatására csökkent a short ügyletek aránya, és ennek eredményeként felpattanás volt tapasztalható a nyersanyagárakban. A Nikkel például csaknem 4%-ot emelkedett.
Kína a kötvénypiacon is aktív szabályozást szeretne elérni, ennek keretében mérlegelik annak lehetőségét, hogy a kötvények mögötti fedezeti követelményt szigorítsák, és ezzel hűtsék a kötvénypiacot. Hasonló tőkeáttételi szigorításokat idén már több alkalommal is láttunk a kínai részvénypiac esetében.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a Dow, az S&P, a Nasdaq és a DAX is a pozitív tartományban voltak.