Így gyakorlatilag mostanra lezárult egy korszak, a devizahitel probléma korszaka. Sőt, itthon az első negyedévben az NPL állományból kikerült 29 milliárd forintnyi nem fizető adós is visszakerült, egy projekt hitellel egyetemben. Ennek köszönhető, hogy itthon újra emelkedett az NPL ráta 13,8 százalékra, de ha az egyszeri tételektől eltekintünk, akkor csökkenő pályát láthatunk a kétes kintlévőségek képződésében. Ugyanakkor úgy tűnik, hogy itthon 3,7 százalék körül stabilizálódik a kamatmarzs. Szerintünk összességében nem egy rossz eredményt láthattunk, de az egyszeri negatív meglepetés miatt a negatív árfolyamhatás indokolt, amelynek szerintünk 100 forintnál kisebbnek kellene lennie.
A mai napon az OTP lefelé húzza a BUX indexet, és a DAX esetében sem számítunk feltámadásra. 10.730 pont környékén van egy kisebb támasz, ha ez eltörik, akkor további 270 forintos csökkenés is jöhet.
USA
Gyengén teljesítettek a tegnapi kereskedésben a vezető tengerentúli mutatók. A Dow Jones index vezette az esést, a napot 250 pont feletti mínuszban zárta. Piacmozgató makrogazdasági adatok nem érkeztek, a jegybankárok nyilatkozatai kavarták fel a hangulatot a börzén (Dow -1,44%, Nasdaq- 1,22%, S&P500 -1,4%). A New Yorki Fed elnök, William Dudley pozitívan nyilatkozott a decemberi kamatemeléssel kapcsolatban, de a beérkező adatoktól is függ, hogy lesz-e emelés a következő hónapban. Mindenesetre az októberi foglalkoztatottsági adatok bizakodásra adnak okot.
Charles Evans, a chicagói Fed elnöke azonban lehűtötte a kamatemelési várakozásokat, szerinte meg kellene várni, mire az infláció eléggé felgyorsul ahhoz, hogy indokolt legyen a kamatemelés. A túl korai emelésnek komoly költségei lennének. Evans egyébként decemberben szavazhat utoljára a nyíltpiaci bizottságban (FOMC).
Az alapvetően héja hangvételű James Bullard St. Louis-i Fed elnök is kiállt a kamatemelés mellett, de a monetáris politika újragondolásáról és nem konvencionális eszközök szükségességéről is beszélt. Makrogazdasági adatok is érkeztek, múlt héten 271 ezerrel bővült a friss munkanélküli segélykérelmek száma, miközben a várakozás 180 ezer volt. Az októberi kiskereskedelmi forgalom és a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének novemberi előzetes számai érkeznek ma a tengerentúlról.
A Cisco vártnál jobb számokkal rukkolt elő harmadik negyedéves gyorsjelentésében, azonban a kilátások a várakozásoknál rosszabbak. A bevételek 12,25 milliárdról 12,68 milliárd dollárra emelkedtek (várakozás 12,65 milliárd volt). A tisztított egy részvényre jutó eredmény 56 cent helyett 59 cent lett. A folyó negyedévre 0-2% közötti bevétel növekedést és 53-55 centes eredményt vár a menedzsment. Az elemzők ezzel szemben 5%-os bevételbővüléssel és 56 centes profittal számoltak.
A Yum Brands kínai egységének eladásai októberben 5%-kal emelkedtek, ami 1%-kal kisebb a szeptemberi adatnál. Az egység eladásainak alakulása fontos, ugyanis cégszinten közel 50%-os részesedéssel bír.
Európa
Az európai piacok pirosba borultak tegnap. A DAX index 1,1%-kal, a CAC 40 és a FTSE 100 index 1,9%-kal került lejjebb.
A francia harmadik negyedéves GDP 0,3%-kal bővült negyedéves alapon, ami megegyezik a piaci várakozásokkal. A háztartások fogyasztása és a beruházások alakulása pozitív, az export számok viszont csalódást jelentenek. A német GDP is ugyanekkora értéket ért el. A délelőtt folyamán érkezik még a görög, a portugál, az olasz és az eurózónás GDP is.
Olaj, arany
Tovább folytatódik a nyersanyagok árzuhanása. A WTI ma 41,7 dollárra esett, ami kéthavi mélypont. Ez főleg annak köszönhető, hogy 4,22 millió hordóval nőtt az USA nyersolaj készlete, felette a piac által várt 1,3 millió hordónak. Az USA továbbra is erősen túlkínálatos, a szakadó árak pedig arra késztetik az OPEC tagállamokat, hogy továbbra is a kvóták felett termeljenek.
Az arany ára is ötéves mélypontra, 1.082 dollárra zuhant, mivel a pénzügyi befektetők egyre biztosabbra veszik a Fed decemberi kamatemelését, ami negatívan hat az arany megítélésére. A legnagyobb ETF-ben, az SPDR Gold-ban tartott arany mennyisége 1.507 metrikus tonnára esett, ami tizedik napja mutat csökkenést. Az arany technikai ábrája további árcsökkenést jósol a nemesfém kurzusában.
Devizák
Mario Draghi tegnap délelőtti szavai után az euró gyengülni kezdett, de 1,069-ről megfordult az EUR/USD árfolyama. Délután nagyot emelkedett a kurzus, és az 1,081-es támaszig emelkedett a devizapár. A hajnali kereskedésben azonban ismét minimális dollárerősödés látható.
Az EUR/HUF devizapár visszapattant tegnap a 20 és a 30 napos mozgóátlagról, és 311,5-ről közel 1 forintot emelkedett zárásig az árfolyam. Ez pedig azt jelenti, hogy újra gyengül a hazai fizetőeszköz, és az árfolyam célba veheti a 315-ös ellenállást.
Távol-Kelet
Ázsiára is átragadt a globális negatív hangulat. A Nikkei 0,5%-ot, a Hang Seng 2,2%-ot, a Shanghai index pedig 1,1%-ot csökkent. Az MSCI féléves felülvizsgálata során úgy döntött, hogy az Amerikában listázott kínai cégek bekerülhetnek a feltörekvő piaci indexcsaládba. Ennek eredményeként 14 kínai tech válallat vált indexkomponensé, olyan jól ismert nevek, mint az Alibaba vagy a Baidu. Fontos hangsúlyozni, hogy ez még nem a hónapok óta várt változtatás, mellyel a kínai „A” sorozatú részvények kerültek volna be az indexcsaládba.
A japán jegybankárok véleménye szerint a jövő heti GDP adat sem fogja megváltoztatni a javuló inflációs trendről alkotott elképzelésüket.
Határidős piacok
A Dow és az S&P kivételével a negatív tartományban voltak a határidős piacok ma reggel.