Olcsóbb benzint hozhat a karácsony

Az olaj piacának ez a statisztika a pénteki nem várt OPEC döntés mellett biztosan nem kedvezett. A WTI már 37,7 dollárnál jár, ami után már csak a 2008-as válság során látott 32,4 dolláros mélypont található fogózkodóként.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Ha a forint nem gyengül vissza a dollárral szemben, és az olaj sem kapaszkodik vissza 40 dollár fölé az előttünk álló hetekben, akkor az autósoknak olcsóbb benzint hozhat a karácsony. Az OPEC a hírek szerint nem tudott megegyezni a kvótákról, ami azt jelenti, hogy a tagállamok tulajdonképpen annyit termelnek, amennyit elfogadhatónak látnak. A piaci becslés 31,5 millió hordó feletti termelés naponta, sőt ez akár a 32 millió hordót is elérheti. Jövő év elején Irán és Líbia is visszatérhet a piacra, 1-1,5 millió hordóval tovább növelve a kibocsátást.

Nem indult túlságosan jól a nap Ázsiában, hiszen a kínai export-import adat páros teljesítménye vegyes lett. Az export a várt 5,0% helyett 6,8%-kal esett, míg az import 11,9% helyett „csupán” 8,7%-kal zsugorodott év/év alapon. Ha valami pozitívumot szeretnénk belelátni az adatokba, akkor azt mondhatjuk, hogy a belső kereslet némileg stabilizálódni látszik.

Hazai fronton a novemberi inflációs adatról érdemes pár szót ejtenünk. A várt 0,7%-os emelkedés helyett 0,5%-os növekményt láthattunk az adatközlés során. A bázisból folyamatosan kiárazódó rezsicsökkentés és a növekvő élelmiszerárak lökték meg a mutató értékét. Ezen felül az októberi ipari termelési adatnak is örülhetünk, hiszen a várakozásokban szereplő 8,7% helyett 12,7%-ot ért el.

A blue chipek tekintetében pedig a Richterre érdemes ma figyelnünk, miután az Európai Gyógyszerügynökség befogadta a Richter által kifejlesztett pegfilgrastim törzskönyvezési kérelmét, melyet daganatos betegek kezelése során jelentkező mellékhatásokra használhatnak majd Európa szerte. A hír limitált pozitív árfolyamhatással járhat.

USA

A pénteki rallyt követően tegnap korrekció indult a tengerentúli börzéken. Az olaj további zuhanása borzolta a kedélyeket, amelynek köszönhetően az olajszektor papírjai zártak a legnagyobb veszteségben. (S&P500 -0,7%, Dow Jones -0,66%, Nasdaq -0,79%). Az Atlantai Fed elnöke, Dennis Lockhart tegnap megerősítette, hogy jövő héten kamatot emelhet a jegybank.

A Verizon pénzügyi igazgatója elismerte, hogy érdeklődnek a Yahoo internetes üzletága iránt. A Yahoo részéről nem érkezett kommentár az ügyel kapcsolatban. A botrányba keveredett Valeant a hírek szerint vevőt keres a speciális kontaktlencse gyártó részlegére.

Európa

Vegyes teljesítményeket láthattunk az európai tőzsdéken tegnap. A FTSE 100 index 0,2%-os mínuszával szemben a CAC 40 index 0,9%-ot, a DAX index 1,2%-ot tudott emelkedni. Ukrajna és az Európai Társulási Tanács a gazdasági reformok eredményeiről, illetve a januárban bevezetni kívánt szabadkereskedelmi egyezményről tanácskoztak tegnap. Utóbbi esete azért érdekes, mert Oroszország korábban jelezte, ha erre sor kerül, akkor megtorló intézkedéseket vezet be Ukrajna ellen. Makro fronton a legfontosabb történés az eurózónás harmadik negyedéves GDP statisztika lesz, amitől 1,6%-os növekedést várnak.

Arany

Az arany 1.073 dolláron ragadt be. A befektetők a jövő heti Fed üléstől a kamatok emelését várják, ugyanakkor a zuhanó kőolajárak alacsony inflációt okozhatnak, ami fékezheti a Fed további kamatemeléseit. Az aranyat sokan 1.000 dollár alá várják. A jövő heti Fed ülés és az azt követő kommentárok meghatározóak lehetnek a következő hónapokra nézve.

Devizák

Erősödéssel kezdte a forint a hétfői kereskedést az euróval szemben, az árfolyam 311,4-ig szúrt le, ahol hirtelen megfordult és 313-at közelítette meg a devizapár zárásra, majd a hajnali órákban is folytatódott a forint gyengülése. Mostanában megnőtt a volatilitás a forint piacán, de egyértelmű irány nem látszik a devizapárban. Továbbra is 309-316 között sávozik az árfolyam.

Nem volt sok izgalom tegnap az EUR/USD piacán, tegnap 1,085 környékén oldalazott a kurzus. Továbbra is a csütörtöki nagy dollárgyengülés árnyékában mozog a devizapár. A következő napokban nagyobb a valószínűsége a dollár újbóli erősödésének, bár egyelőre nincsen határozott irány a devizapárban.

Távol-Kelet

A gyenge kínai export hatására csökkenés jellemezte az ázsiai kereskedést. A Nikkei 1%-ot, a Hang Seng 1,9%-ot, a Shanghai index 1,4%-ot esett. Negatív meglepetéssel szolgált a kínai külkereskedelmi adat. Az export 6,8%-kal esett vissza a tavalyi év azonos időszakához képest, miközben a várakozás csak 5%-os visszaesés volt. Az import némi vigaszt nyújtott, hiszen a várt 11,9%-os visszaesés helyett mindössze 8,7% volt a csökkenés mértéke. Az adatokból azt vonhatjuk le, hogy a belső kereslet némileg stabilizálódni látszik, miközben export tekintetében továbbra is negatív tendencia látható. Az export esetében 5 hónapja csökkenés tapasztalható.

A harmadik negyedéves végleges adatok alapján Japánnak sikerült elkerülnie a deflációt. Negyedév/negyedév alapon 0,3% volt a bővülés mértéke, amit elsősorban a tőkeberuházások bővülése húzott felfelé. Az előzetes adatok még stagnálást mutattak, így a végleges adat jelentősen jobbnak számít.

A Capital Economics becslése szerint novemberben új csúcsot érhetett el a tőkekiáramlás mértéke Kínában. A múlt hónapra 113 milliárd dolláros kiáramlást becsültek.

Határidős piacok

Az amerikai határidős indexek a negatív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX index pluszban volt.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo