Ez azt sugallja, hogy egyéb dolog is van a háttérben, valószínűleg a jövő hétre várható egyéb nem konvencionális lépések bejelentéstől fél a piac. Pedig csak annyit tudunk, hogy az MNB a hozamgörbe hosszabb végét szeretné alacsonyabb szinten látni. Erre pedig nem feltétlenül kellene gyengülnie a forintnak. Mindenesetre az EUR/HUF keresztárfolyam közelíti a 318-as ellenállási szintet. Ha ezt netán áttörné, akkor 325 környékéig szabad lenne a pálya. Különben, ha csakugyan a hozamgörbe hosszú végére ható bejelentés jön csak, akkor szerintünk nem valószínű, hogy az árfolyam áttöri a fent felvázolt szintet.
A DAX tegnap betöltötte a rést, és onnan fordult. Ugyan a támaszszint bizonyos értelemben megszűnt, de azt gondoljuk, hogy ennek ellenére ezen a szinten valamiféle fordulat kialakulhat. Jelenleg a legvalószínűbb forgatókönyvnek azt tartjuk, hogy a Fed kamatemelésig oldalazás jöhet, majd a döntést követően inkább emelkedésre számítunk. Mindettől függetlenül nem árt óvatosnak lenni.
USA
Jó hangulat volt tegnap a tengerentúli börzéken, az indexek mérsékelt pluszban zárták a kereskedést (Dow 0,47%, Nasdaq 0,44%, S&P500 0,21%). A friss segélykérelmek száma a várt 270 ezer helyett 282 ezerre emelkedett a múlt héten. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének decemberi előzetes számait publikálják délután. A Ford jövő évben a Focus kisméretű elektromos autójával, a következő négy évben pedig további 13 elektromos modellel léphet a piacra, melynek fejlesztési igénye 4,5 milliárd dollár körül alakulhat. A Focus esetében 100 mérföldes hatótávolsággal számolhatunk, ami jócskán elmarad a 200-300 mérföldes hatótávolságot elérő General Motors és Tesla modellektől.
A Twitter több mint 7%-ot ugrott arra a hírre, hogy különböző márkák által támogatott tweet-eket láthatnak majd a nem regisztrált felhasználók a jövőben az oldalon, akik körülbelül 500 millióan vannak havonta. A regisztrált felhasználók száma 320 millió fő. A GoPro árfolyama 12%-kal pattant meg a zárás utáni kereskedésben arra a hírre, hogy az egyik elemző szerint potenciális felvásárlási célpont lehet az Apple számára.
Warren Buffett 8,02%-os részesedést vásárolt a Seritage Growth Properties ingatlanfejlesztő cégben, amit idén a Sears-ből választottak le. A hírre 16,6%-ot emelkedett a részvény árfolyama, így a megvásárolt pakett értéke körülbelül 70,5 millió dollárt ér.
Európa
Az európai tőzsdék közül a DAX és a CAC 40 index nullában zárt, míg a FTSE 100 index 0,6%-ot esett. A brit jegybank a várakozásoknak megfelelően 0,5%-on hagyta az irányadó kamatrátát és 375 milliárd fonton az eszközvásárlási program keretösszegét. A csökkenő olajárak miatt az infláció visszafogott marad a következő időszakban is a jegybank szerint. A növekedésre pedig negatívan hathatnak a feltörekvő piacokon látott lefelé mutató kockázatok (amerikai kamatemelés miatti tőkekiáramlás). A közgazdászok egy része szerint 2016 közepéig nem fog kamatot emelni a brit jegybank. A mai napon az európai kereskedelmi bankok hosszú távú refinanszírozási igényét (LTRO) figyeljük majd. Legutóbb a 30 milliárd eurós várakozás helyett 15,5 milliárd eurós igénnyel álltak elő.
Olaj, arany
A WTI 36,6 dollárra süllyedt ma reggel, ami azt jelenti, hogy az elmúlt héten az év egyik leggyengébb heti szereplését tudhatja maga mögött a nyersolaj. Az OPEC döntése nyomán a befektetők gyorsan fordulnak el a nyersanyagtól, mivel továbbra is erős a félelem a túlkínálattól, ami a jövő év végéig fennmaradhat. Az OPEC idén novemberben 31,7 millió hordó olajat termelt naponta, ami a legmagasabb érték az elmúlt két évben. Különösen Szaúd-Arábia és Irak növelte részesedését és kitermelését.
Az arany 1.071 dollárra süllyedt, ami azt jelenti, hogy az elmúlt három kereskedési napon alig 10 dolláron belüli ársávon mozgott a kurzus. A piac továbbra is a jövő heti Fed ülés eredményére vár. Úgy tűnik, 2006 óta először a Fed kamatot fog emelni, ami jelentősen befolyásolja az arany megítélését.
Devizák
Tegnap is folytatódott a forint gyengülése az euró ellenében. Az EUR/HUF devizapár már négy kereskedési napja emelkedik egyhuzamban, az árfolyam tegnap áttörte a 316 forintos ellenállást, és délután már közelítette a 318 forintos szintet, zárásra visszakorrigált 317-ig az árfolyam. Továbbra is a régiós szinten rossz a hangulat, nem jelent meg hazai specifikus hír, amely tovább gyengítené a forintot.
Az EUR/USD visszapattant az 1,103-nál húzódó 200 napos mozgóátlagról és 1,09-ig korrigált. A hajnali kereskedésben ismét gyengülni kezdett a dollár, és az elmúlt napokat figyelembe véve továbbra is ez lehet az irány, a 200 napos mozgóátlag felett 1,11-nél található a következő megálló.
Távol-Kelet
Enyhe csökkenés jellemezte az ázsiai piacokat. A Nikkei 1%-ot emelkedett, míg a Hang Seng 0,9%- ot, a Shanghai index pedig 0,6%-ot csökkent. Jelentősebb makroadat ma nem jelent meg Ázsiában, így a befektetőket inkább az óvatosság jellemezte a jövő heti Fed kamatdöntő ülést megelőzően.
Az USDJPY árfolyama a néhány nappal ezelőtti méretes zuhanást követően a 200 napos mozgóátlagról megpattant. Az ismét gyengülő jen hatására az exportorientált vállalatok árfolyamát is visszahúzták a befektetők, támogatva a Nikkei emelkedését.
Határidős piacok
Az amerikai határidős piacok a pozitív, az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.