Így nem meglepő, hogy a piac azonnal átárazta a kamatemelést, és most már április jön ki a piaci árazásokból a korábbi március helyett. Így nem meglepő, hogy az euró-dollár kereszt árfolyam 1,15 közelébe ugrott. Egyre tolódnak a kamatemelés várakozások világszerte.
Közben az erős dollár a Wal-Mart-ot is helyre rakta. Jövőre 12 százalékkal csökkenhet az egy részvényre jutó eredmény emiatt. Az sem segített, hogy 10 százalék körüli részvény visszavásárlást is bejelentett a negatív hírhez. Így is 10 százalékot zuhant az árfolyam. Közben a Netflix-et is szétzúzták, annak köszönhetően, hogy a következő negyedévre vonatkozóan csak feleakkora eredményt vár, mint a piac.
A tovább tolódó kamatemelési várakozások viszont örömöt hoztak a piacokra, de ez csak moderált öröm, ha nem tartozik hozzá a cégek profitbővülése. Így továbbra is árgus szemekkel figyeljük a gyorsjelentéseket, amelyek jó mérési pontok a jövőre nézve. Addig is, a DAX és a BUX esetében is emelkedést várunk a mai napon.
USA
Rossz hangulatban telt a tegnapi kereskedés a tengerentúlon, az indexek eséssel zárták a kereskedést (Dow -0,92%, Nasdaq -0,28%, S&P500 -0,48%). A tegnap publikált Fed Bézs Könyv szerint a 12 körzetből kettőben (Richmond és Chicago) a gazdasági növekedés lassulása látható, Kansas környékéről pedig a gazdasági aktivitás visszaeséséről adtak számot. Az erős dollár fékezte a gazdasági aktivitást, különösen a feldolgozóipar, a turizmus, és az energiaipar területén. A Bézs Könyv pedig az idei kamatemelés elhalasztásával kapcsolatos vélekedéseket erősíti.
Szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom 0,1%-kal bővült a várt 0,2%-helyett havi alapon. Számos makrogazdasági adat ékezik ma délután a tengerentúlról. A gyorsjelentések mellett inflációs adatok, New-Yorki feldolgozóipari beszerzési menedzser index, friss munkanélküli segélykérelmek és Philadelphiai Fed index is érkezik.
A Bank of America vártnál jobb számokkal rukkolt elő. A bevételek 20,5 milliárd dollár helyett 20,6 milliárd dollárra rúgtak, az EPS pedig 33 cent helyett 37 cent lett. A hitelezési számok terén nem igazán láttunk bővülést, a befektetési banki üzletág azonban a Merrill Lynch felvásárlása óta a második legjobb negyedévet produkálta.
A Wells Fargo hajszálnyival jobb eredményekkel rukkolt elő tegnap gyorsjelentésében. A hitelportfólió 7,7%-kal 903,23 milliárd dollárra emelkedett, de a kamatmarzs 30,6%-ról 2,96%-ra esett. A bank eredményességét nagyban segítheti a következő negyedévekben a GE pénzügyi üzletágának napokban bejelentett akvizíciója.
A Delta Airlines dollárra pontosan hozta a 11,1 milliárd dolláros elemzői konszenzust, míg az EPS 2 centtel lett jobb a várt 1,72 dolláros értéknél. Az üzemanyag költség jelentősen esett, hiszen a tavalyi hordónkénti 2,9 dollár helyett 1,8 dollár lett. A menedzsment szerint a folyó negyedévben ez az érték 1,75-1,8 dollár között alakulhat. A fedezeti szint pedig a 16-18%-os sávban alakulhat.
1988 óta nem látott napon belüli esést szenvedett el a Wal-Mart tegnap, miután a menedzsment közölte, hogy a magasabb bérek és az alacsonyabb árak miatt 12%-kal csökken az egy részvényre jutó eredmény jövőre. A megnyugtatási célzattal bejelentett, két évre szóló 20 milliárd dolláros saját részvény visszavásárlási program sem sokat ér a 10%-os mínuszt látva.
Vegyes hírek érkeztek a Netflix-től tegnap. A harmadik negyedévben az amerikai előfizetői létszám a várt 1,15 millió helyett csupán 0,88 millióval nőtt. A külföldi piacok viszont tovább dübörögnek, ugyanis itt 2,4 millió helyett 2,74 millió fő volt bővülés. Az 1,74 milliárd dolláros eredmény és a 7 centes profit megfelelt a várakozásoknak, azonban a folyó negyedévre kiadott 2 centes előrejelzés pont a fele a piaci előrejelzéseknek. Ráadásul a külföldi piaci veszteségek tovább emelkedhetnek, és 2016-ig nem lesz nullszaldós a külföldi egység, amit előfizetői díj emeléssel próbál meg ellensúlyozni a cég. A részvény 14%-ot esett a hírekre.
Európa
A FTSE 100 és a DAX index kéz a kézben estek 1,15%-ot tegnap, míg a CAC 40 index megúszta 0,75%-os mínusszal. Oroszország véglegesítette azt a dokumentumot Amerikával, ami meghatározza az alapvető légi biztonsági eljárásokat Szíria légterében.
Tovább javult a brit munkanélküliségi ráta értéke. A piac által várt 5,5% helyett 5,4%-os értéket mutatott az augusztusi statisztika. Ez messze jobb, mint az EU 9,5%-os átlagos értéke. A jegybank jelezte, hogy továbbra is kiemelt figyelemmel követi a bérek növekedését a kamatemelés miatt.
Olaj, arany
A WTI 46,4 dollárig süllyedt ma reggel. A csökkenéshez hozzájárult az API jelentése, mely szerint a múlt héten 9,3 millió hordóval nőtt az USA nyersolaj készlete. Az elemzők becslése a mai EIA adatra csak 2,93 millió hordó. Mindkét adat szerint tehát tovább nőhettek a készletek, mivel az USA finomítói kapacitáskihasználtsága 0,6%-kal 86,9%-ra csökkent. Az őszi szezon hagyományosan a finomítói karbantartások időszaka, ami magyarázza az adatot. A piac továbbra is a túlkínálatra figyel, amit az adatok alátámasztanak.
Az arany 1.185 dollárra emelkedett. A növekedés hátterében a kamatvárakozások állnak, bár a megkérdezett elemzők fele inkább esést vár a nemesfémtől. A kiadott Bézs Könyv szerint már jelentkeznek strukturális feszültségek az USA gazdaságában, ami indokolná a kamatok emelését, viszont a nemzetközi helyzet egyelőre fékezi a Fed-et.
Devizák
Dollárgyengüléssel indult a tegnapi kereskedés, az EUR/USD árfolyama áttörte az 1,143-as ellenállást, így augusztus vége óta nem látott magasságba kapaszkodott a kurzus. A Bézs Könyv megjelenése újabb lökést adott az árfolyamnak, és 1,147-nél zárta a devizapár az kereskedést. A következő ellenállás 1,171-nél található.
Erősödéssel zárta a forint a tegnapi kereskedést, az EUR/HUF árfolyama 309,8-ig esett. A reggeli órákban tovább erősödik a hazai fizetőeszköz, a következő támasz a 308,6-nál található 200 napos mozgóátlag.
Távol-Kelet
Jó hangulatú kereskedés jellemezte Ázsiát. A Nikkei 0,8%-ot, a Hang Seng 1,9%-ot, a Shanghai index 1,7%-ot emelkedett a mai kereskedésben. A Hang Seng index 8 hetes csúcsra emelkedett. Az ázsiai piacok egyrészt annak örültek, hogy az idei Fed kamatemelés valószínűsége új mélypontra esett, ami pozitív a részvénypiacok számára.
A kínai kormány bejelentette, hogy átszervezik a telekommunikációs szektort, ami már önmagában is pozitív fejlemény, ráadásul az első jele lehet annak, hogy komolyabb átalakítás jöhet a többi szektor esetében is az állami vállalatoknál. Jövő hétfőn fog megjelenni a kínai III. negyedéves GDP adat, ami a várakozások szerint 6,8%-os bővülést fog mutatni elmaradva a kormányzat hivatalos 7,0%-os céljától.
A koreai jegybank a várakozásoknak megfelelően 1,5%-on tartotta az alapkamatot, viszont az idei évre vonatkozó GDP és inflációs előrejelzést is lefelé módosították, így most 2,7%-os növekedést és 0,7%-os inflációt várnak. A végleges adatok alapján augusztusban az ipari termelés év/év alapon 0,4%-kal esett vissza Japánban, míg az előzetes adatok még 0,2%-os bővülést mutattak.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban voltak.