Túl a Brexiten, de választások előtt

Az utolsó negyedévben az amerikai elnökválasztás és a Fed kamatemelése hozhat nagyobb izgalmakat a piacok számára. A politikai bizonytalanságok miatt az árfolyam-ingadozások fokozatosan növekedhetnek, ami részvénypiaci korrekciót hozhat. A részvényekkel ezért átmenetileg érdemes óvatosan bánni, a jegybankok piacélénkítésének köszönhetően azonban tartós kilengés nem várható - tanácsolják a K&H Alapkezelő szakemberei a negyedik negyedévre.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Pixabay

Túl a Brexiten vegyes képet mutatnak a piacok, az elmúlt hónapokban nem látható konkrét trend. „Azt egyértelműen leszögezhetjük, hogy a britek kilépése nagy hatással volt a piacokra, ez azonban amilyen gyorsan jött, olyan gyorsan véget is ért, köszönhetően annak, hogy a nagy jegybankok szükség esetén egyértelműen ott vannak a piacok mögött. Ha azonban a gazdasági növekedést nézzük, már nem ilyen kedvező a kép a jegybankok élénkítését tekintve, hiszen nemhogy idén, de jövőre sem látható érdemi javulás a konjunktúra előrejelzésekben.

Így tehát tartós visszaesés nincs, de a növekedés sem indult be igazán, nem látható, hogy a jegybankok lélegezgetőgépe nélkül is érdemi bővülést tudna produkálni a világgazdaság” - mondta el Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere. Globális szinten akkor jöhet inflációs fordulat, ha az olajpiacon tartósan 50 dollár fölé kerül a Brent olaj hordónkénti ára. Ez azonban nagy valószínűséggel csak jövő év elején következhet be, amikor az olajár bázisa jóval alacsonyabb szinten lesz az idén év eleji árfolyamzuhanásnak köszönhetően.

Nemcsak a piacokon, de a növekedési előrejelzésekben sem látszódik tartós Brexit-hatás, a vállalati szektorban nem érzékelhető, hogy érdemben visszafognák teljesítményüket a cégek. Az eurozóna tavalyi 2%-os növekedése után az idei évre 1,5%-os növekedés várható, így az EKB részéről inkább kivárásra, semmint izgalmakra számítunk az év hátralevő részében.

USA: vigyázó szemetek Washingtonra…

Az első félév gyengébb teljesítménye után a második félév ígéretesebben alakul az USA-ban. A gazdasági folyamatok – élénkülő munkaerőpiac és fogyasztás – alapvetően rendben vannak, ugyanakkor néhány adat, mint például a feldolgozóipari kilátásokat mutató konjunktúraindex fél éves mélypontja, elgondolkodtató. Mégsem a gazdaság, hanem sokkal inkább az elnökválasztás lesz az, ami meghatározhatja a piacok irányát a következő hónapokban.

Miért nem szeretik az olajcégek Trumpot?
Az amerikai olajkitermelő óriáscégek évtizedek óta, hagyományosan a nekik kedvező republikánus párt jelöltjét támogatják az amerikai elnökválasztásokon. A demokrata párt nekik mindig túl zöld célkitűzéseket képviselt. Most mégis Clinton a favorit.
Ezt mutatja, hogy míg július-augusztusban egyértelműen nyugalom volt a fejlett részvénypiacokon, és egy viszonylag szűk sávban mozogtak az árfolyamok, addig az elmúlt 1-2 hétben már láthatóan idegesebbek lettek a piacok, megnőtt az árfolyam-ingadozás mértéke. A választás kimenetelét tekintve míg Clinton elnöksége ún. non-event a piacok számára, azaz várhatóan nem eredményez érdemi piaci hatást, addig Trump győzelme bizonytalanságot, ezzel együtt pedig erőteljes árfolyam-ingadozásokat és részvénypiaci korrekciót hozhat, ami a Fed decemberi kamatdöntésére is – halasztó erejű – hatással lehet.

Magyarország: három a magyar igazság

Itthon is tartogat izgalmakat az év vége, hiszen az infláció az utolsó negyedévben 2% közelébe gyorsulhat, miközben a Moody’s felminősítése szinte biztosra vehető. „Mivel az MNB az utolsó negyedévben már korlátozza a háromhavi betétállományt, ezért a jegybanki betétből kiszoruló likviditás a bankközi piacra és az állampapírpiacra áramolhat. Habár a novemberben esedékes harmadik felminősítés támogatóan hathat a forintra, a jegybank várhatóan nem hagyja majd tartósan erősödni a hazai fizetőeszközt, ezért az az év végére visszatérhet a 310-315 közötti sávba az euróval szemben” - mondta el Kovács Mátyás.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo