Azon túlmenően, hogy a G20-ak sok mindenre nem jutottak a péntek-szombati meetingen, a nap vezető híre egyértelműen a Saul fia Oscar díja! Ezzel magyar film olyan sikert ért el, mint eddig egy sem soha! Folyosói pletykák szerint, mikor Magyarországtól megkapta a film a támogatást az elkészítéshez, az volt a gondolat, hogy ugyan adunk rá pénzt, de nem lesz túl nagy sikere. Hát lett! S jó, hogy mi adtunk, míg mások nem. Ebből is látszik, hogy nem minding a „mainstream” a nyerő. Így van ez pl. a fizikában is. Nemrég kiderült, hogy a de Broglie-Bohm féle elmélet, s nem az eddig elfogadott kvantummechanikai leírás lehet az igazi. Persze vannak még elméleti leírásbeli problémák, de jól kivitelezett kísérletek azt mutatják, hogy a részecskék mégis pályát írnak le, és nem szétterülnek, mint eddig gondolták. Ez alapján mégiscsak igaz, hogy a részecskék hasonlóak a biliárdgolyókhoz. Miért írtuk ezt, ezeket le? Azért mert nagyon jól mutatja, hogy ugyan lehet a „mainstream”-mel együtt haladni, de sokszor az egyedi különc gondolatok vezetnek a megoldásra. Ez fokozottan igaz a tőzsde világában is.
Azután, hogy egyelőre semmi újdonságot nem láttunk a G20 találkozó után (ami nem jelenti azt, hogy a jegybankok vagy a kormányok nem fognak esetleg gazdaságélénkítő lépéseket eszközölni a közeljövőben) kis csalódás lehet úrrá a börzéken. Így a ma napon mind a DAX, mind a BUX index esetében csökkenésre számítunk.
USA
Jó hangulatban indult a kereskedés a tengerentúlon, de már a nyitás után elindultak lefelé az indexek, és egyedül a Nasdaq tudta mérsékelt pluszban zárni a napot (Dow Jones -0,34%, Nasdaq 0,17%, S&P500 -0,19%). A 0,7%-os előzetes becslés után a pénteken publikált adatok szerint évesített alapon 1%-kal bővül a tengerentúli gazdaság az év utolsó három hónapjában. Az adat pozitív meglepetést okozott a befektetőknek, mert az elemzők 0,4%-ot vártak.
Lael Brainard a Fed kamatdöntő testületének a tagja szerint a Fed alacsonyabban tartja a kamatokat, mint amire az elemzők számítanak. Ez pedig azért is érdekes, mert a piac a Fed legutóbbi előrejelzésénél alacsonyabb kamatpályára számít. Brainard szerint a külső piaci sokkoknak olyan hatása volt a tengerentúli gazdaságra, mint három kamatemelés. A Financial Times szerint a Bank of America befektetési banki üzletága 5%-os létszámcsökkentést jelenthet be.
Európa
Az európai indexek közül a FTSE 100 index 1,4%-ot, a CAC40 index 1,6%-ot, a DAX index pedig 2,0%-ot emelkedett. Francois Villeroy de Galhau francia jegybankelnök szerint első körben meg kell nézni a makrogazdasági adatokat, és utána kell csak az EKB-nak cselekednie, ha valóban szükséges. Elsődlegesen az alacsony olajár inflációra gyakorolt kettős hatását említette.
A G20-as találkozó után George Osborne, a brit pénzügyminiszter megszelőztette, hogy újabb körös kiadáscsökkentést hajthat végre a kormány, mert a makrogazdasági számok nem úgy alakulnak, ahogy korábban várták. A januári német kiskereskedelmi statisztika a várt 0,8%-os bővülés helyett ugyanekkora visszaesést mutatott. A nap folyamán még a februári eurózónás inflációs adat érkezik.
Olaj, arany
A WTI 32,9 dollár volt ma reggel, ami viszonylag stabil szintet jelent a múlt pénteki emelkedés után. A piacra kedvezően hatott, hogy az eladási pozíciók egy részét zárták a szereplők a korábbi termelésbefagyasztási megegyezés után. Másrészt az USA nyersolaj termelése napi 31 ezer hordóval csökkent a múlt héten, így a termelési többlet egyre kisebb. Másrészt a fúrótornyok száma is 2009 decembere óta a legalacsonyabb, 502 darabos értékre esett. A csúcson 2000 darab felett volt a fúróberendezések száma.
Az arany 1.230 dollárra ugrott. A hétvégi G20-as találkozón nem sikerült áttörő intézkedést elérni, ami azt jelenti, hogy Kína gazdasága tovább szenvedhet. A kínai bizonytalanság az arany árára is kedvezően hatott. A nemesfém 16%-kal emelkedett idén, ami a legjobb eszközosztályt jelentette. A nettó vételi pozíciók száma az idei évi maximumon van.
Devizák
A vártnál erősebb GDP adatnak köszönhetően pénteken ismét lendületbe jött a dollár az euróval szemben. Az árfolyam újabb mélypontra zuhant, és 1,093-nél zárta a kereskedést, ahol február elején járt utoljára. Az EUR/USD devizapár továbbra is fontos támaszzónában tartózkodik, ezért a fordulós jelzésekre is érdemes figyelni.
Mérsékelten tovább gyengült a forint pénteken az euróval szemben, a múlt komolyabb gyengülésről szólt, miután az árfolyam a 306,4-es lokális mélypontról 311,5-ig emelkedett. A devizapár így kitört a csökkenő trendcsatornából, vagyis rövidtávon van még tere a forint gyengülésének. A következő ellenállás 312,5-nél található.
Távol-Kelet
A Nikkei 1%-ot, a Hang Seng 1,4%-ot, a Shanghai index pedig 3,9%-ot esett. A Shanghai index 2014 óta nem járt ennyire alacsony szinten. A G20 találkozó csalódást okozott a befektetőknek, mivel konkrét gazdaságélénkítő bejelentés nem érkezett. A következő esemény, amire érdemes a kínai befektetőknek figyelni a szombaton kezdődő népi kongresszus.
Az előzetes januári adatok alapján a japán ipari termelés a várakozásoknak megfelelően 3,8%-kal esett vissza. A kiskereskedelmi forgalom tekintetében év/év alapon 0,1% volt a visszaesés, miközben azonos mértékű bővülésre számított a piac.
Határidős piacok
Negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.