Egyre nagyobb a baj Kínában

Szánkázik az olaj, esik Kína, miközben folyamatosan értékelődik le a jüan. A decemberi zárás óta a kínai fizetőeszköz cirka 1,6 százalékkal értékelődött le a dollárral szemben, ráadásul a mozgások igencsak hevesek voltak.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

A korábban megszokott stabilitáshoz képesti heves mozgások (leértékelések) erőteljes eladási hullámot okoznak a részvénypiacon. Ez pedig valószínűleg visszahat a devizapiacra is, ami nem jó. Számos külföldi befektető (szerintünk elsősorban amerikai) kritizálta is a kínai tőzsdei vezetést a nem oly rég bevezetett felfüggesztések miatt, amelyek bizonyos árfolyam elmozdulás esetén lépnek életbe. Az ok, hogy ilyen esetben, mint ma is, nem tudnak kereskedni, és nem tudnak megszabadulni a részvényeiktől, ha szükséges.

Egy szó, mint száz, a jól ismert devizahatás is jelentős szerepet játszhat a részvénypiaci esésben. A nagyobb baj, hogy hasonlóan érzékenyen reagálnak a fejlett piacok, mint augusztusban. Akkor is megijedtek a jüan gyengülésére, az esetleges erőteljesebb kínai lassulásra. Aztán amikor ebből semmi nem látszott a német gazdaság tekintetében, akkor szeptember-október folyamán jelentőset emelkedett a piac. Most a kotta ugyanaz.

Tovább szigorítják a részvények eladási tilalmát Kínában. Az 5%-ot meghaladó részesedéssel rendelkező befektetők 3 hónap alatt legfeljebb a teljes részvénymennyiség 1%-át adhatják el. A kínai tőzsdefelügyelet és a piaci szereplők előre nem egyeztetett találkozót tartottak ma a részvénypiac helyzetének megvitatása céljából, azonban új intézkedés bevezetéséről nem született döntés. A megbeszélés összehívásában jelentős szerepet játszott, hogy idén már kétszer fel kellett függeszteni a kereskedést, mert a Shanghai index 7%-ot esett.

A Világbank a korábbi 3,3%-ról 2,9%-ra csökkentette az idei évi globális növekedési kilátásokat. Ennek okaként többek között a kínai növekedés lassulását is megjelölték, ami tovább fokozta a kínai gazdasággal és részvénypiaccal kapcsolatos félelmeket.

Ma reggel eltört a 10.122 pont körüli támasz a DAX indexben. Egy kisebb támasz van 9.900 pont környékén, de a komolyabb támasz 9.300 pont környékén van. Ma már a BUX sem tud ellenállni a piaci turbulenciáknak, de azt gondoljuk, hogy a magyar index továbbra is felülteljesítő lesz.

USA

Rossz hangulatban indult tegnap a kereskedés a tengerentúlon, és zárásig nem enyhült az eladói nyomás. A tovább zuhanó kőolaj, a kínai gazdaság felől érkező hírek, illetve egyéb geopolitikai feszültségek alapozták meg a negatív hangulatot a börzéken, de több makrogazdasági adat, illetve a Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyve is napvilágot látott (Dow Jones 1,47%, Nasdaq -1,13%, S&P500 -1,32%).

Az ADP által közölt munkaerőpiaci adatok a vártnál lényegesen jobban alakultak decemberben. 257 ezer friss munkahely jött létre a statisztika szerint, ami 60 ezerrel haladja meg az előzetes várakozásokat. Ennél nagyobb bővülésre utoljára 2014 decemberében volt példa. Az ISM szolgáltatóipari index a várt 56 pont helyett 55,3 pontra esett vissza az előző hónapban. A Markit által publikált szolgáltatóipari beszerzési menedzser index 54,3 pont lett, ami megfelel a piaci konszenzusnak.

A tegnap megjelent jegyzőkönyv szerint az infláció terén nézeteltérések vannak a jegybankárok között. A legtöbb résztvevő már úgy gondolta, hogy az áremelkedés elérheti a 2%-os szintet középtávon, de volt néhány olyan hang is, hogy az infláció veszélyesen alacsony szinten ragadhat. A decemberi kamatemelés is kompromisszumos megoldásnak mondható. A Fed döntéshozói négy 25 bázispontos kamatemelésre számítanak idén, de arról is szó esett a jegyzőkönyvben, hogy ha elmarad az infláció emelkedése, akkor több tanácstag is óvatosan áll majd a kamatemeléshez. A legtöbb tanácstag további béremelkedésre, illetve a foglalkoztatottság bővülésére számít, de a gyenge globális kereslet, a kínai lassulás, illetve a dollár erősödése is kockázatot jelent az USA gazdaságára.

Stanley Fischer, a Fed alelnöke tegnap azt mondta, hogy szerinte a piac által várt kamatemelések száma túl kevés, a piacok jelenleg alábecsülik a jövőbeli kamatpályát. Az alelnök szerint nem szabad, hogy a Fed-et a piac irányítsa a döntéshozatalban.

A Netflix Kelet-Európában, így Magyarországon is elindítja szolgáltatásait egy hónap ingyen használati jog mellett. Egyelőre angol nyelven kell élveznünk a szolgáltatásokat. Az alapcsomag havi 8 euróba, a sztenderd 10 euróba, míg a prémium kategória 12 euróba kerül majd.

A Macy’s-nél nem alakult jól a karácsonyi vásárlási szezon, ezért elbocsátások és boltbezárások jöhetnek, melytől 400 millió dolláros éves megtakarítást remél a menedzsment. A negyedik negyedéves eladások 5%-kal eshettek a korábban várt 2-3%-os sáv helyett. A Yahoo a hírek szerint minimum 10%-kal csökkentené a munkaerő szükségletét a Business Insider szerint.

Európa

Mínuszban zártak az európai tőzsdék tegnap. A FTSE és a DAX index 1% körüli, míg a CAC 40 index 1,3%-os mínuszt könyvelt el. Az EKB egyik döntéshozója, Peter Praet szerint nincs a szervezetnek B terve arra az esetre, ha az eszközvásárlási program és az alacsony kamatok politikája megbukna. A 2%-os cél elérése legutóbb 2017 végére lett belőve. Véleménye szerint a cél érdekében 2017 márciusáig, vagy ha szükséges, akkor tovább is folytatják a programot.

Az amúgy is ideges piaci hangulatot ma tovább tetőzheti az EKB legutóbbi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyve. A reggeli német kiskereskedelmi adat 3,7% helyett 2,3% lett novemberben, míg a gyáripari megrendelések 1,1% helyett 2,1%-kal nőttek.

Olaj, arany

A WTI 32,8 dollárra zuhant ma reggel. A fő ok a gyenge kínai növekedési adatok és a növekvő USA feldolgozott termék adatok. A kedden publikált kínai Caixin PMI adat 48,9 pont lett, ami csökkenő feldolgozóipari aktivitást jelent. Az USA nyersolaj készlete 5,08 millió hordóval csökkent, viszont a desztillátum készlet 6,3 millió hordóval, a benzin készlet pedig 10,57 millió hordóval nőtt. A növekvő termékkészlet a gyengébb keresletnek és szezonális hatásoknak tudható be.

A kínai lassulás miatti félelem az aranyra viszont kedvezően hatott: a kurzus majdnem 1.100 dollárig nőtt. Soros György nagybefektető aggodalmai, mely szerint krízis felé közeledünk, szintén hajtotta a nemesfém árát. Az arany árát még az erősödő dollár sem tudta fékezni. A piaci aggodalmak valószínűleg rövidtávon emelhetik az arany árát.

Devizák

Mérsékelt gyengüléssel zárta a forint a tegnapi kereskedést az euró ellenében, az árfolyam 314,3-ig kapaszkodott vissza. A reggeli órákban dinamikus emelkedés indult az EUR/HUF devizapárban, a régiós devizáknál is némileg jobban gyengül a forint, és az árfolyam már 315 felett jár, a következő ellenállás 316-nál található.

Véget ért tegnap a dollár erősödése, és az EUR/USD devizapár emelkedésnek indult. A Fed jegyzőkönyv publikálása után 1,078-ig emelkedett az árfolyam, ahol egy ellenállás is található. A hajnali órákban 1,083-ig kapaszkodott tovább az árfolyam, ahonnan hirtelen irányt váltott, és visszakorrigált 1,078-ig, vagyis a támasz alá. Ha ezt a mozgást fordulatnak értelmezzük, akkor ismét erősödhet tovább a dollár.

Távol-Kelet

Ismét gyenge napot zártak az ázsiai részvénypiacok, olyannyira, hogy a Shanghai index elérte a 7%- os felfüggesztési limitet is, így az első néhány percet követően már fel is függesztették a kereskedését. A Nikkei 2,3%-ot, a Hang Seng 3%-ot, a Shanghai index pedig 7%-ot csökkent.

Határidős piacok

Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.
Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között 

A közélet újabb mélypontjához értünk, persze keresztény szellemben.
Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo