Varázslat a piacokon

Megjött a fordulat, amit Mario Draghi beszédére is rá lehet fogni, de a valóság az, hogy a piacok már eléggé túladottá váltak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Még Tom DeMark is megszólalt, hogy 5-8 százalékos felpattanás jöhet, de a hosszú távú befektetők maradjanak még távol a piactól, mert utána nagy valószínűséggel újabb esés fog jönni. Ha fundamentális oldalról nézzük a helyzetet, akkor nem annyira Kínáért, hanem inkább az amerikai vagy az európai gazdaságért kell aggódnunk. Ugyanis az USA-ban már kamatemelés van, de a gazdaság továbbra is gyengécske, még ha növekszik is. Európában pedig inkább további stimulusokat kell bevezetni, ahelyett, hogy szárnyalna a gazdaság. Vagyis van miért aggódni a gazdasági teljesítmény tekintetében, és a hőn áhított fogyasztás élénkülés is moderáltabb maradhat. Különben ebben a folyamatban jelentős pozitív hatása van a kőolajár csökkenésnek, amely újabb pénzösszegeket, a két évvel előtthöz képest havi cirka 190 milliárd dolláros lazítást jelent a világ számára. Persze a gyors árfolyamesés újabb feszültségeket kelt. A megnyugvó és megpattanó olajárak viszont most szintén a megnyugvás irányába mutatnak, de érdemes továbbra is nyitva tartani a szemünket, hiszen valószínűleg nincs még vége a volatilis piacnak.

Kép:sxc

Nemzetközi hírek USA - Látványos emelkedéssel indult a tegnapi kereskedés a vezető tengerentúli börzéken, bár a nap végére lekonyultak az indexek, de így is némi pluszban zárták a napot (Dow 0,74%, Nasdaq 0,01%, S&P500 0,52%). - A szokásos heti friss segélykérelmek száma a vártnál gyengébben alakult a múlt héten. 279 ezer helyett 293 ezer kérelmet adtak be. - A Starbucks árbevétele 12%-kal 5,37 milliárd dollárra emelkedett, míg egy részvényre jutó eredmény 29%-kal 46 centre esett. A piac 5,39 dolláros bevételt és 45 centes eredményt prognosztizált. A minimum egy éve nyitva tartó boltok eladásai 8%-kal emelkedtek a negyedévben, ami nagyobb a várt 6,9%-os bővülésnél. Amerika 9%-kal, Ázsia 5%-kal nőtt, míg Európa 6%-kal esett. A kínai piacon való terjeszkedés (500 új üzlet) nem lehet véletlen, ugyanis az ázsiai régió bevételei 32%-kal nőttek év/év alapon. A folyó negyedévre 37-38 centes EPS-t vár a menedzsment, ami 2-3 centtel alacsonyabb a vártnál. A számokra 4%-ot esett a részvény. - Az American Express bevételei 7,6%-kal 8,39 milliárd dollárra estek, míg a tisztított EPS 1,23 dollár lett. Az elemzők 8,34 milliárdos bevételt és 1,12 dolláros részvényenkénti eredményt vártak. Az idei évi előrejelzés szerint 5,4-5,7 dollár lehet a profit, míg az elemzők a sáv alját várták. Ugyanakkor 2017-re az 5,99 dollár helyett már csak 5,6 dollár lehet az eredmény, amit orvoslandó 1 milliárd dolláros költségcsökkentést jelentett be a menedzsment. - A Valero 20%-kal 60 centre emelte a negyedéves osztalék kifizetését. A tegnapi záróár alapján ez 3,7%-os éves hozamnak felelne meg.

Európa - Az EKB sajtótájékoztatójának kicsengése miatt megvették a piacokat. A FTSE 100 index 1,8%-ot, a DAX és CAC 40 index 2,0%-ot emelkedett. - Az EKB szinten hagyta az alapkamatot, a betéti rátát és az eszközvásárlási programot. A sajtótájékoztatón ugyanakkor elismerte, hogy jelentősen nőttek a lefelé mutató kockázatok, ezért a márciusi ülésen felülvizsgálják a mostani programot. A testület arra számít, hogy még hosszabb ideig alacsonyan maradnak a kamatok, sőt csökkenhetnek. A márciusi ülésen új makrogazdasági előrejelzések érkeznek majd, amire szükség is van, hiszen a decemberben kiadott inflációs pálya 52 dollár/hordós olajár mellett lett kialakítva. - A davosi konferenciára nem érkezett meg az orosz jegybankelnök. Az orosz bankok igen komoly bajban vannak, miután a 40. legnagyobb orosz pénzintézet működési engedélyét vissza kellett vonni a tőkehiány miatt. Nagy valószínűséggel több banknál is komoly baj van a rubel leértékelődése miatt.

Olaj, arany - A WTI 30,8 dollárra ugrott ma reggel a negatív készletjelentés ellenére: 4 millió hordóval nőtt az USA nyersolaj készlete. A piac bízik abban, hogy az EKB által meghirdetett ösztönző program kedvezően hathat az olaj árára. Az ISIS felgyújtotta az egyik líbiai olajkikötőt, ami szintén az emelkedés irányába hatott. Szaúd-Arábia képviselője cáfolta azokat a szóbeszédeket, hogy az ország változtatna politikáján: továbbra is maximális kapacitás mellett fognak termelni és igyekeznek visszavenni a piaci részesedésüket. - Az arany ára kismértékben 1.100 dollár alá esett. A kedélyek megnyugvásával az arany iránt csökkent a kereslet. A piac továbbra is aggódik az emelkedő USA kamatok miatt, de a tegnapi EKB stimulus bejelentése segített a hangulaton. Devizák - Az EKB tegnapi kamatdöntő ülését követően a dollár szárnyalni kezdett az euróval szemben. Mario Draghi elnök a sajtótájékoztatón elmondta, hogy jelentősen romlottak az inflációs kilátások és a feltörekvő országok lassulása is negatívan érinti az eurózóna gazdaságát. Ezért a márciusi ülésen felülvizsgálják a jelenlegi eszközöket, ezzel pedig további lazításra utalt a jegybankelnök. Az EUR/USD devizapár 1,077-ig zuhant, ahonnan zárásra látványosan visszahúzták az árfolyamot 1,087-ig. A hajnali órákban azonban újból erősödni kezdett a dollár, és jelenleg már 1,083-nál jár a kurzus. - A hét eleje óta tart a forint erősödő trendje az euróval szemben. Tegnap 314,1-ig zuhant az árfolyam (bár napon belül 313-nál is járt), a reggeli kereskedésben pedig 313,6-ig folytatódott a hazai fizetőeszköz erősödése. A következő támasz 312,5-nél található. A régiós devizák piacán is nyugodtabb lett a hangulat, a lengyel zlotyi és a török líra is erősödni tudott.

Távol-Kelet - Turbófokozatba kapcsolt Ázsia. A Nikkei 5,9%-ot, a Hang Seng 3%-ot, a Shanghai index 1,3%-ot emelkedett. - A japán részvénypiacon hasonló mértékű emelkedésre 4 hónapja nem volt példa. A részvénypiac felpattanásához több tényező is hozzájárult. Egyrészt a részvényindex már masszívan túladott volt, valamint a short pozíciókat egyszerre zárták a befektetők, miután olyan hírek jelentek meg, hogy a BoJ lazító intézkedésről dönthet. - A japán jegybanki lazítás ismét napirendre kerülése váratlannak számít, mivel korábban folyamatosan olyan kommentárok jelentek meg, melyek alapján nem tűnt valószínűnek egy ilyen lépés. - A kínai felügyelet ismét olyan szabályozáson dolgozik, ami csökkentené a részvénypiac volatiitását. Év elején kísérletet tettek egy felfüggesztési szabály bevezetésére, azonban ezt a sikertelen próbálkozást alig néhány nap után visszavonták. Határidős piacok - Mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon negatív hangulat uralkodott ma reggel.

Vállalati hírek - Éjjel jelentős tűz ütött ki a TVK-nál, ami miatt komoly tűzoltó erő kezdte el az oltást. Személyi sérülés nem történt. Ha a MOL-nak le kell állítania a TVK-t, az jelentősen befolyásolja az eredményét, mivel a petrolkémiai marzsok jelentősen megemelkedtek az utóbbi időszakban. - A Richter 50%-ról 100%-ra növelte részesedését kínai vegyes vállalatában, a Gedeon Richter Rxmidas Joint Venture-ben, ezzel a fogamzásgátló és OTC termékvonalának kínai értékesítése felett teljes körűen rendelkezik. Bár a részesedés növelésére nem számítottunk, az beleillik a cég stratégiájába és megfelel a korábbi gyakorlatnak. A leányvállalat értékesítéssel és marketinggel foglalkozik, így a tranzakciónak nincs érdemi eredményhatása. A Richter értékesítéseinek hozzávetőleg 6%-a származik Kínából.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo