Vagyis megkezdett valamiféle óvatos visszavonulást már a kamatemelési ciklus első lépése után. Számunkra egyelőre úgy tűnik, hogy hibás volt a decemberi kamatemelés. Persze nincs olyan nagy különbség 25 és az 50 bázispontos alapkamat között, viszont innen nehéz megfordulni, hiszen kijelölték maguknak az irányt, ami éppen az emelések irányába mutat.
Nehéz bevallani a hibát még magunknak is, hát még ország-világ előtt. Pontosan ez az, ami miatt félnek a tőzsdék. A nagyobb házak folyamatosan csökkentik az USA növekedési kilátásait, miközben a Fed által figyelt PCE index, azaz a finoman hangolt inflációs mérőszám egyelőre nem túl erős, hiszen 0,6 százalék körül jár. Igaz ennek a mag indexe 1,4 százalék körül van, de még ez sem vészes. Szóval egyelőre nem látszik az az inflációs nyomás sem, amire kamatot kellene emelni. Az is igaz, hogy a Fed-nek már jó előre, cirka fél-egy évvel előre kell látnia a folyamatokat. Most úgy tűnik, hogy ez nem sikerült. Így továbbra is marad az aggodalom a piacokon.
A DAX és a BUX index esetén is csökkenést várunk a mai napon. A DAX index esetében kíváncsian figyeljük a 8.200-8.300 pont körüli támaszt, amely nagyon nagy szint, onnan nagy valószínűséggel kellene jönni egy fordulatnak. Mostanra egyébként 27,5 százalékot csökkent az index a csúcsához képest, amely már igencsak méretesnek mondható. Csak összehasonlításképpen: a 2008-2009-es váláságban 50 százalékot csökkent az index. Ennek a felén már túl van a piac, sőt már a mennyiségi lazítás megkezdése alatti szinteken jár! Vagyis a pénzpumpa jótékony hatása már rég a múlté.
USA
A nap elején felfelé indultak el a vezető tengerentúli börzék, de gyorsan elromlott a hangulat, és a nap végéhez közeledve begyorsult az esés. Egyedült a Nasdaq tudott a pozitív oldalon zárni (Dow Jones - 0,62%, Nasdaq 0,36%, S&P500 -0,01%).
Janet Yellen Fed elnök tegnapi kongresszusi meghallgatásán azt mondta, hogy nem zárja ki teljesen az idei kamatemelés lehetőségét, és arra készülnek, hogy folytatódik a lassú kamatemelési ciklus. Jelenleg azonban nem gondolja, hogy ismét kamatot kellene emelni. A negatív kamatot 2010-ben már mérlegelték, de egyelőre nem tisztázott kérdés, hogy jogilag van-e erre lehetőség. A március közepén esedékes ülésig a döntéshozók nem fognak nyilatkozni a kamatemelés kérdésével kapcsolatban.
Óriási csapkodást láthattunk a Tesla árfolyamában tegnap a zárás után megjelenő gyorsjelentésre. A vártnál jóval gyengébb eredmény láttán 5% feletti mínuszban is volt a papír, amiből a kedvező kilátások miatt végül 10%-os plusz lett. A bevételek 1,85 milliárd dollár helyett 1,75 milliárdot értek el, míg a várt 9 centes részvényenkénti nyereség helyett 87 centes veszteséget kaptak a befektetők. Ebben nagy szerepe volt annak, hogy a modellek árának csökkenése és a megnövekedett gyártási költségek miatt a bruttó marzs új mélypontra esett elérve a 20%-ot. A cég a negyedik negyedévben 14.037 kocsit gyártott, viszont 17.478 darabot adott el. Elon Musk a kedélyeket a következő ígéretekkel csillapította le. Idén 80-90 ezer Tesla Model S és X kerülhet leszállításra megnövekedett ár mellett. Az olcsóbb Model 3 gyártása 2017 végén elindul 30%-os bruttó marzs mellett. Az energia üzletág már a folyó negyedévben profitot termelhet, míg a cég maga a US GAAP, azaz az amerikai számviteli szabályok értelmében 2016-ban profittal zárhat.
A Cisco megverte az elemzői várakozásokat tegnap. A vállalat bevételei mondhatni szinten maradtak a tavalyi évhez képest és a várt 11,75 milliárd dollár helyett 11,93 milliárdot tettek ki. A tisztított eredmény 7,5%-kal emelkedett 57 centre, holott a konszenzus 54 centet tartalmazott. A negyedéves osztalékot 24%-kal 26 centre emelte a cég, illetve 15 milliárd dollárral megemelte a részvény visszavásárlási programját.
Az Amazon 5 milliárd dolláros részvény visszavásárlási programot jelentett be. A Twitter a negyedik negyedévben 320 millió aktív felhasználóval rendelkezett, szemben a befektetők által várt 324 millióval. Az, hogy nem sikerült a felhasználói létszámot növelni, csalódást jelentett a befektetők számára. Szintén kiábrándító volt az első negyedévre adott bevételi várakozás is. A társaság 595 és 610 millió közötti árbevételt vár, szemben a piaci konszenzusban szereplő 627,6 millió dollárral. Ennek hatására a részvények a zárás utáni kereskedésben 11%-os mínuszban is tartózkodtak. A felhasználói szám lassú emelkedése 2013 óta folyamatos kritika tárgyát képezi, ami a mostani stagnálással csúcsosodott ki.
Európa
A sok eső nap után végre pluszban zártak az európai tőzsdék. A FTSE 100 index 0,7%-ot, a DAX és a CAC 40 index pedig 1,6%-ot emelkedett. Az olasz kormány jóváhagyta azt a javaslatot, miszerint a kis bankokat egy holding alá vonják be, mely eszközértéke minimum 1 milliárd euró, ezzel erősítve a bankszektor helyzetét. Matteo Renzi miniszterelnök szerint a következő 18 hónapban hozzávetőlegesen 400 bankból megalakulhat a szervezet.
Olaj, arany
A WTI 27,1 dollárig esett ma reggel, annak ellenére, hogy tegnap kismértékben csökkentek az USA nyersolaj készletei, azonban a finomított készletek tovább bővültek. A cushingi tárolók majdnem teljesen megteltek: 64,7 millió hordó kőolajat tárolnak szemben a 73 millió hordó kapacitással. A WTI idén már 27%-ot esett, miután Irán kikerült a piacra és a keresleti oldal gyengülése miatt aggódnak a befektetők. Az arany 1.207 dollárra ugrott, miután tegnap Janet Yellen sokkal visszafogottabban nyilatkozott a jövőbeli kamatemelésekkel kapcsolatban. A Fed aktívan figyeli a piaci hangulatot, amely alapján dönt majd a későbbi kamatemelésről. A világgazdasági és piaci feltételek mindenesetre szigorodtak, ami csökkenti az esélyét a jövőbeli emelésnek.
Devizák
Janet Yellen kongresszusi meghallgatása erősödést hozott a dollár piacára az euróval szemben. Az árfolyam 1,129-ről egészen 1,115-ig szúrt le, ahonnan gyorsan megfordult, és nyitó szintre kapaszkodott vissza a kurzus. Ismét csúcs közelben van a devizapár, a dollár gyengülése folytatódhat rövidtávon.
A japán jen nyolc kereskedési napja erősödik a dollárral szemben. Napokkal ezelőtt új mélypontra esett az árfolyam, és jelenleg már két éve nem látott szinten kereskednek az USD/JPY devizapárral. Két napi gyengülést követően tegnap nem találta az irányt a forint az euró ellenében. Napon belül 310,4-312,8 közötti szinteket is megjárta az árfolyam, de zárásra 311,5-ig zuhant vissza a kurzus. Rövidtávon folytatódhat tovább a forint gyengülése.
Távol-Kelet
A japán részvénypiac folytatta gyenge teljesítményét. A Nikkei 2,3%-ot esett. A 3 napos szünetről visszatérő Hang Seng index 4,1%-ot csökkent. Ez 1994 óta a leggyengébb teljesítménye a hongkongi börzének a holdújév utáni első kereskedési napon. A Shanghai tőzsde továbbra is zárva tart, az majd csak hétfőn nyit ki újra.
Az USDJPY árfolyama 112,6-ig zuhant. Az elmúlt szűk két hét alatt gyakorlatilag a teljes 2015-ös gyengülését visszaerősödte a jen, utoljára 2014. november elején láthattunk ennyire erős jent. Ezt pedig az eddig húzóágazatnak tekinthető export szektor is megsínyli.
Határidős piacok
A főbb amerikai és európai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel.