Az USA-ban ma Martin Luther King napja van, így komolyabb gazdasági adat sem jelenik meg. A magára hagyott piacokon vegyes mozgásokat láthatunk. A DAX fordulgat a 9.300-9.500 pontos tartományból. Ennek szerintünk erőteljesebbé kellene válnia, mert ha a 9.300 pont eltörne, akkor 3.000 pontos esés is jöhetne a formálódó váll-fej alakzat alapján. Ez pedig tényleg egy gazdasági összeomlásból jöhetne, ki, amelynek kis valószínűséget adunk. Egyrészt a döntéshozók Európában is felvették a kesztyűt a recesszió ellen. Másrészt Kínában sem eszik valószínűleg olyan forrón a kását, mint ahogy azt sokan lefestik. Pl. a 6,5 százalékos gazdasági növekedés nem a világ vége, másrészt a GDP 260 százalékára rúgó adóság hegy (állam+önkormányzatok+lakosság+vállalatok) félelmetesnek tűnik, de pl. az USA-ban ez a szám 220 százalék körül van. Azaz minden csak azon múlik, hogy ez belső hitel-e, vagy inkább külső. Mi a kínai pénzügyi piac zártsága miatt azt gondoljuk, hogy ez szinte teljes egészében jüanban fennálló hitel. Mindent egybevéve a DAX index esetében a nap végéig megmaradó emelkedésre számítunk, míg a BUX valószínűleg oldalazni fog azután, hogy pénteken visszaesett a bázisba, ami rossz hír.
USA
A pénteki kereskedésben is folytatódott a negatív hangulat a tengerentúlon, a nap eleji hirtelen zuhanás után a kereskedés végéig mínuszban stagnáltak az indexek (Dow -2,39%, Nasdaq -2,75%, S&P500 -2,18%). Ma Martin Luther King napja miatt zárva lesznek ma az amerikai piacok.
A decemberi ipari termelés 0,4%-os visszaesést mutatott a tengerentúlon, ami rosszabb mint az elemzők által várt -0,2%. A New York-i feldolgozóipari beszerzési menedzser index nagyot zuhant januárban, -19,37 pont lett a mutató, miközben az elemzők -4 pontra számítottak. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének januári előzetes értéke 93,9 pont lett, enyhén felülmúlva az elemzői konszenzust. A kiskereskedelmi forgalom a vártnak megfelelően 0,1%-ot zsugorodott decemberben havi alapon.
John Williams, a San Franciscó-i Fed elnök szerint a nemzetközi kockázatok jelentik a legnagyobb veszélyt az USA gazdasági növekedésre, és különösen Kína miatt aggódnak. Az infláció néhány év múlva térhet vissza a 2%-os szintre, Williams szerint a kamatemelési ciklus 3 évig fog tartani.
A Citigroup bevételei 3%-kal 18,46 milliárd dollárra emelkedtek a tavalyi 17,9 milliárdos értékről, ami egybeesett az elemzői várakozásokkal. Az egy részvényre jutó eredmény a várt 1,05 dollár helyett 1,06 dollár lett. A rengeteg egyszeri tétel elfedi az alapvető folyamatokban látható visszaesést (hitelezés 4%-kal esett éves alapon, 1%-kal bővült csak a betéti állomány, az előző negyedéves 2,94%-os kamatmarzs 2,92%-ra esett).
A Wells Fargo bevétele 21,8 milliárd dollár helyett 21,6 milliárd lett, míg az EPS 1,02 dollár helyett 1,03 dollár lett. A hitelezés 7%-kal, a betétállomány 6%-kal emelkedett, míg a 2,96%-os előző negyedéves kamatmarzs 2,92%-ra csökkent. A hitelekre képzett céltartalék pedig 703 millió dollárról 831 millióra nőtt.
Európa
A pénteki napon tovább estek az európai részvényindexek. A FTSE 100 index 2,0%-ot, a CAC 40 index 2,4%-ot, a DAX index pedig 2,5%-ot esett. A decemberi 40% után immár a Bloomberg felmérésben megkérdezett közgazdászok több, mint 60%- a újabb stimulus bejelentését várja az EKB-tól a mélybe zuhanó olajárak miatt. A szavazatok 45% szerint már márciusban megtörténhet a bejelentés.
A szlovén kormány is beállna a sorba Ausztria mögé, és átmenetileg újra bevezetné a határokon való ellenőrzést a migrációs helyzet miatt. Az Standard&Poor’s „A-”-ról „BBB+”-ba vágta Lengyelország adósbesorolását negatív kilátás mellett.
Olaj, arany
A WTI 29 dollár alatt nyitott ma reggel, miután a hétvégén kiengedték Iránt a világpiacra, mivel a nemzetközi közösség minden feltételének eleget tett a perzsa állam. Az irániak a hírek szerint 30 millió hordó nyersolajat dobhatnak azonnal piacra, míg az év végéig az iráni kínálat akár napi 1 millió hordó mértékben nőhet.
Az arany 1.090 dollárra emelkedett unciánként. Az arany főleg a részvénypiaci bizonytalanság miatt emelkedik. A kamatemelés valószínűleg laposabb pályát fog mutatni, mint amire a piac számít. Az idei évben az arany árfolyama jól lekövette a kínai részvényindex alakulását és a nyersanyagok áresését.
Devizák
A dollár pénteken is gyengüléssel kezdte a kereskedést az euróval szemben, az árfolyam 1,098-ig szúrt fel, ahonnan 1,09-ig korrigált zárásra. A reggeli kereskedésben is folytatódik a dollár erősödése, az EUR/USD devizapár már több mint egy hete sávozik, az emelkedési kísérletek már több alkalommal is kudarcba fulladtak.
A forint egyéves mélyponttal indította a múlt hetet, és a 319-es felszúrás után intenzív forinterősödés alakult ki. Péntekre már 314,8-ig korrigált az EUR/HUF árfolyama, a ma hajnali kereskedésben azonban egyelőre nem folytatódik a forint erősödése.
Távol-Kelet
Lejtmenettel kezdi a hetet Ázsia. A Nikkei 1,1%-ot, a Hang Seng 1%-ot esett, miközben a Shanghai index 0,4%-ot emelkedett. A japán és az ausztrál piac is közelít a medvepiaci státuszhoz, miután mindkét részvénypiac 18%-kal marad el az 52 hetes maximumától, medvepiacról pedig 20%-os csökkenést követően beszélhetünk.
A kínai jegybank a pénzügyi szereplők szélesebb körére terjesztette ki a tartalékráta alkalmazását. A kínai jegybank kismértékben, 0,07%-kal erősítette a jüan árfolyamát.
A kínai ingatlanpiac tovább folytatta lassú ütemű javulását. Decemberben a vizsgált 70 városból 39- ben emelkedtek az ingatlanárak, míg novemberben csak 33 városban volt emelkedés tapasztalható. A magyarázatok szerint a részvénypiaci zuhanás és a jen gyengítése miatt a megtakarítások egy része a stabilabbnak tekintett ingatlanpiacra áramlott.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A Dow, az S&P és a Nasdaq pluszban, míg a DAX mínuszban volt.