A robbantás tényét a kínai és dél-koreai intézetek is megerősítették. A hidrogénbomba megléte meglepetésnek számít, hiszen eddig is voltak utalások a létezésére, azonban azt szakértők nem tartották reálisnak. A kialakult helyzet hatására összeül az ENSZ Biztonsági tanácsa. Mindenesetre arra jó a hír, hogy hátráltassa a fejlett piacok magára találását. Szerintünk a DAX index esetében ez az esemény hátráltathatja a lassan ébredő fordulatot az árfolyamban. Így ma újra csökkenhet a DAX index, de 10.122 pont alá nem kellene esnie, hiszen ott van a korábbi lokális mélypont. A BUX index estében ma is felülteljesítésre számítunk, mint ahogy az elmúlt két napban is láthattuk. Még az is előfordulhat, hogy a nap végén újra a pozitív tartományban zár a magyar piac.
USA
A pozitív nyitás után elindultak lefelé a vezető tengerentúli indexek, de napközben megérkezett a fordulat, és zárásig kitartott az emelkedés. A Nasdaq indexnek azonban így sem sikerült a pozitív tartományba visszakapaszkodnia (Dow Jones 0,06%, Nasdaq -0,25%, S&P500 0,22%). 15 éves csúcsra emelkedtek tavaly az amerikai autóértékesítések. 17,5 millió autót adtak el összesen, ami 7,5%-os bővülést jelent. Az alacsony üzemanyagárak is segítették a kedvező számokat.
A Nikkei értesülései szerint az Apple az első negyedévben 30%-kal csökkentheti az iPhone 6s és az iPhone 6s Plus gyártását. Az ok az értékesítőknél felhalmozódott jelentős készletállomány a kínai, a japán, az európai és az amerikai piacokon is. A hírek szerint az erős dollár befolyásolja negatívan az iPhone értékesítéseket, ami azért furcsa, mert az előző negyedévben kimondottan magas, 670 dollár volt az átlagos értékesítési ár, illetve mert az amerikai piacról is magas készletről szólnak a hírek, pedig ott a dollár árfolyama nem befolyásolja az iPhone értékesítési árát. A csökkenő termelésről szóló hírre, melyet az Apple hivatalosan nem erősített meg, a részvényárfolyam 2,5%-os csökkenéssel reagált.
Nem rajonganak a befektetők a Fitbit új okos órájáért. Az új terméknek tegnap volt a bemutatója, azonban a részvényárfolyam csaknem 20%-os zuhanással fejezte ki nemtetszését. Bár az új okos óra hardverben kimondottan erősnek tűnik (elsősorban üzemidő tekintetében), azonban felhasználói oldalról már közel sem ennyire lenyűgöző a helyzet, például 200 dolláros ára ellenére sem használható harmadik fél szoftvereivel, amit már mindegyik nagy rivális tud. A verseny pedig már régóta nem a hardverről, hanem a szolgáltatásokról szól. Ráadásul például a Samsung órája képes lesz akár az Apple iOS rendszerével is kommunikálni. A Fitbit árfolyama történelmi mélypontra esett.
A Twitter átalakítja üzenetküldési szolgáltatását, és az üzenetek hosszát a jelenlegi 140 karakterről 10.000 karakterre tervezi növelni. A fejlesztés a negyedév végén élesedhet, azonban már addig is több alkalommal nőhet az üzenetek hossza. Várhatóan még a héten új vezérigazgatót nevez ki a több botrányba is keveredett Valeant, hogy igyekezzen megnyugtatni a befektetőket, és az új menedzsment segítségével visszaszerezze a bizalmat.
Számos makrogazdasági adat érkezik ma a tengerentúlról. Az ADP publikálja a decemberi foglalkoztatottsági adatokat, illetve beszerzési menedzser indexek is érkeznek. A Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyvét is ma teszik közzé.
Európa
Jó volt a hangulat az európai börzéken, bár napközben láthattunk egy visszaesést, de zárásra sikerült ledolgozni a veszteséget a piacoknak (FTSE100 0,72%, DAX 0,25%, CAC40 0,34%). Decemberi inflációs adat érkezett az eurózónából, amely a vártnál gyengébb lett. A 0,2%-os áremelkedési ütem 0,1 százalékponttal múlta alul az elemzői konszenzust. A maginfláció pedig 0,9% lett, ami szintén a vártnál gyengébb szám. A decemberi előzetes számok alapján a német fogyasztói árak emelkedése 20 éves mélypontra került a tavalyi évben. A német munkanélküliségi ráta a vártnak megfelelően 6,3% volt az előző hónapban.
Olaj, arany
A WTI 35,9 dollárig süllyedt ma reggel annak ellenére, hogy az Irán és Szaúd-Arábia közötti feszültség továbbra is erős. Az ár az elmúlt két hét legalacsonyabb jegyzése. Az USA nyersolaj készletei a várakozások szerint 500 ezer hordóval növekedtek, az EIA adat ma lát napvilágot. Az iparág által finanszírozott API szerint 5,6 millió hordós csökkenés volt a múlt héten, ami némileg ellentmond ennek a várakozásnak.
Az arany ára 1.080 dollár körül állt. A piac a heti Fed jelentésre vár, és a dollár árfolyam alakulására figyel elsősorban. A Fed jelentés rávilágíthat a decemberi kamatemelés hátterére, amiből becslés adható, hogy a döntéshozók később milyen lépésre szánják el magukat. A dollár erősödött az év elején a főbb devizákhoz képest, ami gyengíti az arany árát.
Devizák
Gyengüléssel kezdte a tegnapi kereskedést a forint az euróval szemben, de még a délelőtt során irányt váltott az árfolyam, és a 315,5 forintos napi maximumhoz képest 313,3-ig esett vissza az EUR/HUF. Délelőtt a forint gyengébben teljesített, mint a régiós devizák, viszont délutánra behozta a lemaradását.
A dollár ismét jól teljesít az euróval szemben. Negyedik napja esik egyhuzamban az EUR/USD devizapár, tegnap az 1,085-nél található 30 napos mozgóátlag alá került az árfolyam, és 1,074-ig esett zárásig. A reggeli kereskedésben is folytatódik a dollár erősödése, ma délután piacmozgató adatok érkeznek a tengerentúlról. A következő erős támasz 1,056-nál található.
Távol-Kelet
Tovább folytatódott az ázsiai piacok csökkenése, azonban a Shanghai index magára talált. A Nikkei 1%-ot, a Hang Seng index 0,9%-ot csökkent, miközben a Shanghai index csaknem 2%-ot emelkedett. A kínai szolgáltató szektor PMI értéke 50,2 pontra csökkent decemberben az előző havi 51,2 pontról a Caixin felmérése alapján. A csökkenés a hó eleji ipari PMI adatok tükrében nem számít igazi meglepetésnek.
5 éves mélypontra gyengült a kínai jüan, miután a jegybank váratlanul nagymértékben módosította a referencia rátát. A jüan leértékelése azt mutatja, hogy a kínai kormányzat a gyengébb árfolyamot is tolerálja a növekedés érdekében.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel.