Az olaj felpattanása sem tartott sokáig. Ma reggel már ismét 30 dollár alatt jár a WTI típusú kőolaj árfolyama, bebizonyítva azokat a feltételezéseket, hogy a pénteki száguldást csak a shortok zárása okozta, pedig a friss adatok alapján a hedge fundok a nyitott állomány mindössze 6%-át zárták. Ma a magyar piac is a globális hangulattal tarthat lefelé. Itthon az orosz kitettség apropóján ismét a Richter és az OTP lehet a befektetők figyelmének középpontjában, nem éppen pozitív értelemben.
USA
Nem tartott sokáig a jó hangulat a tengerentúlon, az olajár újbóli zuhanásának köszönhetően az eladók vették át az irányítást a piacon, és az energiaszektor vezetésével a piros tartományban zártak a börzék. Bár nap elején még tartották magukat az indexek, a nap második felében indult a mélyrepülés (Dow -1,3%, Nasdaq -1,59%, S&P500 -1,57%). Az amerikai hóvihar ellenére a Fed megtartja a ma kezdődő és holnap este záródó kamatdöntő ülését, de a résztvevők nem tudnak személyesen megjelenni, ezért videó konferencián keresztül fog zajlani az ülés.
Bejött a McDonald’s-nak a napi menü bevezetése, hiszen bevétel és egy részvényre jutó eredmény terén is felülmúlta a várakozásokat. A bevételek ugyan 3,5%-kal csökkentek (elsősorban dollár hatás) 6,34 milliárd dollárra, míg az elemzők 6,22 milliárd dollárt vártak. Az EPS pedig 1,23 dollár helyett 1,31 dollár lett. A legalább 13 ónapja nyitva tartó amerikai üzletek 5,7%-kal növekedtek (várt: 2,7%), globálisan pedig 5%-kal (várt: 3,2%).
Több mint 3%-ot esett a Tesla tegnap, miután a JP Morgan a Model X-re vonatkozó értékesítési előrejelzését csökkentette. Az elemzőcég szerint a Tesla által előre jelzett 4000 darab helyett csupán 3500 darabbal számol. Az átlagos célár a Tesla-ra 276,41 dollár, ezzel szemben a JP Morgan szerint csupán 180 dollárt ér a cég.
Európa
Zárásra pirosba fordultak az európai indexek. A DAX index 0,3%-ot, a FTSE 100 index 0,4%-ot, míg a CAC 40 index 0,6%-ot esett. Mario Draghi, az EKB elnökének tegnapi frankfurti beszédében kitért arra, hogy sokszor alacsony inflációs környezetben a piacok félnek a várakozások további csökkenésétől. Szerinte a problémák akkor kezdődnek, amikor a maginfláció (energia és élelmiszer áraktól szűrt infláció) is alacsony. A maginfláció követése nem jegybanki cél, de előrejelzi középtávon az inflációs folyamatokat.
Olaj, arany
A WTI 29,5 dollárig zuhant ma reggel, mivel a piac aggódik a kínálat további bővülésétől. A várakozások szerint az USA nyersolaj készletei 4 millió hordóval nőttek az elmúlt héten. Az iraki termelési adat is pesszimizmusra adott okot: az arab ország rekordszintű termelést ért el 2015-ben, a decemberi napi 4,1 millió hordó termelés lényegesen meghaladja az évekkel ezelőtti napi 2 millió hordós szintet.
Az arany 1.116 dollárra ugrott, mivel a piac egyre jobban aggódik a kilátások miatt, és a részvénypiacok és az olaj zuhanásával a menedéknek számító aranyat kezdték venni. Érdekesség, hogy eddig igazából nem emelkedett az arany ára, a növekvő részvénypiaci félelmek ellenére nem kezdték el korábban venni az aranyat. Most ez a trend megfordulni látszik.
Devizák
Nem indította jól a hetet forint az euróval szemben. Tegnap két és félhavi mélypontról kezdett gyengülni a hazai fizetőeszköz, bár napon belül 313,3-ig emelkedett az árfolyam, de zárásra sikerült 312,2-ig korrigálnia. Reggel újabb gyengülést láthattunk, a régiós devizák is rosszul kezdték a hetet. Ma az MNB kamatdöntő ülése lesz a legfontosabb a forint szempontjából.
Az orosz rubelt is megtalálták az eladók, a tegnapi gyenge teljesítmény után ma reggel már 2,5%-ot gyengült az orosz fizetőeszköz az euróval szemben. Az olajár esése rányomta a bélyeget a rubel árfolyamára, amely újra közelít a lokális csúcsához.
A dollár tegnap gyengült az euróval szemben, a reggeli kereskedésben pedig tovább emelkedett az árfolyam 1,087-ig. A múlt heti dollárerősödés korrekciója zajlik jelenleg, bár továbbra sincsen egyértelmű trend az EUR/USD devizapárban, még mindig tart az oldalazás. A holnap estig tartó Fed ülésre figyelhetnek leginkább a befektetők.
Távol-Kelet
Ismét tombolt a medve az ázsiai piacokon. A Nikkei 2,4%-ot, a Hang Seng 2,3%-ot, a Shanghai index 5,1%-ot csökkent. A kínai részvénypiac a mai teljesítményével 13 hónapos mélypontra zuhant. A kínai részvénypiac esését a tőkekiáramlás felgyorsulásával kapcsolatos aggodalmak mozgatták, miután több negatív előrejelzés is megjelent a kínai részvénypiac teljesítményét illetően.
A kínai jegybank 440 milliárd jüannyi likviditást nyújtott a piacok számára. Ennek nagy része 28 napos repo formájában jelent meg, hogy a kínai újév alatti megnövekedett pénzkeresletet ki tudja szolgálni. A japán jegybank néhány tagja szerint egyre közelebb kerülünk ahhoz, hogy a BoJ újabb beavatkozást jelentsen be. Valószínűleg még nem a mostani, pénteki ülés lesz ez az alkalom, de elemzők szerint az április már reális alternatíva lehet.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel.