Ez a folyamat megborította a nyersanyag piacokat is, s így az olaj is emelkedésnek indult, amelyet azok az újabb nyilatkozatok is fűtöttek, hogy az OPEC és Oroszország mégis csak tárgyalna valamiféle együttműködésről. Persze ezt később cáfolták, de az olaj árfolyama így is emelkedni tud és a 30-20 napos mozgóátlagok környékén oszcillál.
Mindenestre szezonálisan is jöhet lassan a fordulat. Ez pedig nem csak az olajtermelők, hanem a piacok szempontjából is fontos dolog a folytatás tekintetében (emelkedési szignál). A mai napon mind a DAX, mind a BUX esetében emelkedést várnak elemzők a tegnap esti fordulatot követően. Remélhetőleg ez az emelkedés tartósabb maradhat.
USA
Eséssel indult a kereskedés a tengerentúlon, de már a nap első felében hirtelen nagyot fordult a hangulat és a nap végéhez közeledve még meredekebb száguldás kezdődött, ennek ellenére a Nasdaq indexnek nem sikerült ledolgoznia az esést (Dow 1,14%, Nasdaq -0,29%, S&P500 0,52%). Az olaj árfolyamának emelkedése táplálta a jó hangulatot, a Dow Jones komponensei közül az Exxon Mobil (4,5%) teljesített a legjobban.
Az ADP statisztikái szerint januárban 205 ezer fővel bővült a foglalkoztatottság a tengerentúlon. A decemberi értékhez képest ez a szám visszaesést jelent, de a 190 ezres piaci várakozást lényegesen sikerült felülteljesítenie az adatnak. Az ISM szolgáltatóipari indexe negatív meglepetést okozott, a várt 55,1 pont helyett 53,5 pontra süllyedt a mutató az előző hónapban, amely 2 éves mélypontot jelent.
19%-os mínuszban is jártak a GoPro részvényei tegnap, miután a cég publikálta a negyedik negyedéves gyorsjelentését. Az árbevétel a várt 496 millió dollár helyett csupán 437 millió dollárt ért el, az egy részvényre jutó eredmény pedig a nullszaldó helyett 8 centes veszteség szerepelt. A menedzsment a folyó negyedévre is kiábrándító adatokat közölt, ugyanis az elemzők által várt 291 millió dolláros árbevétel helyett 160-180 millió dolláros sávot adtak meg.
A Yum Brands bevételei 1,2%-kal 3,95 milliárd dollárra esett a várt 4,02 milliárd helyett. Az eredmény a tavalyi részvényenkénti 20 centes veszteségből 63 centes profitba fordult, míg a tisztított érték 61 centről 68 centre nőtt, ami 2 centtel magasabb érték a prognózisokhoz képest. A profit marzs 7,1%-ról 11,4%-ra emelkedett. A jól menő kínai operációt pedig még ebben az évben leválaszthatják a cégről.
Az amerikai olajfinomítók tegnap jelentősen estek, miután a finomítói marzsok tovább estek. Az EIA közlése szerint a középnyugati térségben 92,7-98,2% közötti kapacitással működnek a finomítók, ami akár a termelés visszafogását is maga után vonhatja egyes cégeknél a jövőben. 2016. február 4
Európa
Tovább estek az európai indexek tegnap. A CAC 40 index 1,3%-kal, a FTSE 100 index 1,4%-kal, a DAX index pedig 1,5%-kal került lejjebb. Az ukrán elnök Petro Poroshenko szerint egyre komolyabb a veszélye, hogy az oroszokkal újra nyílt háborúba kezdjenek. A német Bild hasábjain megjelenő interjúban azt állítja, hogy 8000 orosz katona van az országukban és a határok mentén folyamatos a katonai gyakorlatozás orosz részről. A mai napon brit jegybanki döntés és negyedéves inflációs riport érkezik, továbbá Mario Draghi egy frankfurti konferencián tart beszédet.
Olaj, arany
A tegnap megjelent készletadatok alapján a vártnál nagyobb mértékben növekedtek az olajkészletek. A várt 3,7 millió hordós növekedés helyett csaknem napi 8 millió hordóval növekedtek tovább az amerikai készletek. Ennek ellenére a WTI árfolyama ma reggel már a 33 dolláros szinttel kacérkodott, szemben a tegnap reggeli 30 dolláros értékkel. Az árfolyam megugrása mögött részben a gyengülő dollár áll, de a fő tényező az, hogy ismét olyan információk jelentek meg a piacon, hogy az OPEC és Oroszország tárgyalóasztalhoz ülhet. A jelentős short pozícionáltság miatt az OPEC ülés híre az ellentmondásos információk ellenére is elég volt az olaj emelkedéséhez. A gyengülő dollár hatására remek napja volt az aranynak. A nemesfém árfolyama 1143 dollárig ugrott és az emelkedés során áttörte a 200 napos mozgóátlagot is.
Devizák
Három hónapja nem látott mélypontra esett tegnap a dollár az euróval szemben. A tengerentúli fizetőeszköz tavaly december óta nem gyengült napon belül akkorát, mint tegnap. Az árfolyam 1,091- ről egészen 1,114-ig rallyzott, ahonnan sikerült 1,109-ig korrigálnia zárásra. A reggeli kereskedésben is enyhe dollárerősödés látható. Az EUR/USD kitört az év eleje óta tartó sávból, a következő erős ellenállás csak 1,15-nél található. Az ISM index két éve nem látott minimumértéke, mellet a New Yorki Fed elnök William Dudley azt mondta, hogy a jegybanknak egyelőre várnia kellene a következő kamatemeléssel, ezek is segítették a dollár gyengülését.
A forint erősödéssel indította a kereskedést az euró ellenében, az árfolyam 310-ig is leszúrt, de zárásra 311,2-ig kapaszkodott vissza az árfolyam. A forint mellett a lengyel zlotyi is gyengült a nap második felében. A reggeli kereskedésben azonban ismét erősödni próbál a hazai deviza.
Távol-Kelet
Alapvetően pozitív hangulat jellemezte az ázsiai kereskedést. A Nikkei 0,9%-ot csökkent, a Hang Seng 1,4%-ot, a Shanghai index pedig 1,6%-ot emelkedett. A japán részvénypiacra nem volt tartós pozitív hatása a negatív betéti ráta bevezetésének. Ma már ismét a bejelentés előtti szintekre tért vissza a Nikkei index értéke.
Tovább száguld a Sharp árfolyama, miután a menedzsment is támogatja a Foxconn felvásárlási ajánlatát. Újabb likviditásnövelő intézkedésről döntött a kínai jegybank. Ezúttal egy relatíve kisebb, 80 milliárd jüan (12 milliárd dollár) értékű likviditásnövelésről van szó.
A kínai részvénypiaci zuhanása ellenére is tovább lazítaná a tőkeszabályozást a QFII program keretein belül. Ennek eredményeként egyszerűbb lenen a Kínába be, illetve onnan kiáramló tőkeáramlás.
Határidős piacok
Emelkednek a határidős indexek ma reggel.