Olajár: csak spekuláció a kitermelés csökkentése

Januárban tovább emelkedett az OPEC olajkitermelése. Napi 48 ezer hordóval bővült a kitermelés, így az már eléri a napi 33,113 millió hordót. A londoni és amerikai elemzőházak véleménye szerint hiábavalóak Oroszország törekvései az OPEC kitermelésének visszafogására, és spekulációnak tartják a múlt héten megjelent 5%-os kitermelés csökkentésről szóló híreket.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

Vegyesen alakult a kínai beszerzési menedzser index. Míg a hivatalos adat tovább csökkent 50 alatt, addig a piaci kis emelkedést tudott felmutatni az előző havihoz képest, de továbbra is elmarad az expanzió-kontrakció határát jelentő 50-es értéktől. Így a mai tőzsdenyitás inkább óvatosnak mondható, mint örülősnek. A pénteki amerikai GDP adat ugyan kicsit elmaradt a várttól, de még így is örülni lehetett annak, hogy az elmúlt napok múltra vonatkozó adatainak fényében nem lett rosszabb.

Ugyanakkor, ha a bontást megnézzük, akkor láthatjuk, hogy valamit nagyon benézett a Fed, mert még a maginflációs nyomás is csökkent, illetve a piaci alapú maginflációs index szinten maradt (1,2%). Ezek az adatok nem az infláció irányába mutatnak. Ha az elemzők előrejelzéseiből összerakott gazdasági adatokra tekintünk, akkor is hasonlót látunk: nevezetesen már nincs jelentős különbség az európai és az amerikai makrogazdasági pálya között. Így egyre inkább úgy tűnik, hogy hiba volt a Fed-nek decemberben kamatot emelnie. Ettől függetlenül, reméljük, nekik lesz igazuk, mert különben nagy lesz a baj.

Mindenesetre a technikai kép, na meg a (jegybanki) „lazítós” hangulat alapján a mai napon emelkedést várunk a DAX és a BUX indexben is. Sőt kíváncsian nézzük a DAX indexet, hogy megpróbálkozik-e a 9.880- 9.900 pont körüli szint ostromával.

USA

Jó hangulatban telt a hét utolsó kereskedési napja a tengerentúlon. Az indexek nyitás után észak felé vették az irányt és meredek emelkedéssel zárták a kereskedést (Dow Jones 2,47%, Nasdaq 2,38%, S&P500 2,46%). A legfontosabb makrogazdasági adat pénteken a negyedik negyedéves GDP volt, a gazdaság 0,7%- kal bővült, amely 0,1 százalékponttal maradt el az elemzők várakozásától. A lakossági fogyasztás 2,2%-os bővülése illetve az export 2,5%-os zsugorodása is elmaradt a várakozástól. A személyes fogyasztás árindex 1,3%-ról 0,1%-ra esett vissza, ez pedig a kamatemelési várakozásokat tovább gyengítheti.

A San Francisco-i Fed elnök, John Williams szerint jelenlegi helyzetben kisebb a mozgástere a további kamatemelésnek, mert erősödtek a lefelé mutató kockázatok. Bár jelenleg még reális forgatókönyv, hogy idén folytatódik a kamatemelési ciklus, amennyiben viszont a dolgok rosszabbra fordulnak, akár jelentősen is lassulhat a szigorítás üteme. Egy jelentős sokk elszenvedése után pedig kamatcsökkentésre vagy további lazító intézkedésre is számítani lehet. Williams idén nem szavazó tagja a Nyíltpiaci Bizottságnak.

2002 óta nem volt példa arra, hogy veszteséges negyedévet publikáljon a Chevron. Az árbevételek 37%-kal 29,3 milliárd dollárra estek, a várakozásokban 28,7 milliárdos szám szerepelt. A nettó eredmény 3,5 milliárd dolláros nyereségből 588 millió dolláros veszteségbe fordult, ami részvényenként 31 centes mínuszt jelent, holott a piac 45 centes pluszra számított.

Warren Buffett tovább veszi a Phillips 66 nevű finomító részvényeit. Az elmúlt héten elköltött 198 millió dollárért cserébe 2,54 millió darabnyi részvényt vett, amivel befolyása 13,6%-ra emelkedett. A társaság pénteki gyorsjelentésből kiderült, hogy a működési eredmény a várakozásokat meghaladta, így jó vételt csinált az omahai bölcs.

A Mastercard bevételei 4%-kal 2,5 milliárd dollárra emelkedtek, míg a fizetési forgalom 12%-kal 1200 milliárd dollárra bővült. Az egy részvényre jutó eredmény 69 centről 79 centre nőtt, miközben a piac a tavalyi értékkel számolt.

Európa

Az európai indexek vaskos pluszban zártak pénteken. A DAX index 1,6%-ot, a CAC 40 index 2,2%-ot, a FTSE 100 index 2,6%-ot emelkedett. Az Európai Tanács elnöke és David Cameron brit miniszterelnök tárgyalása nem zárult egyezséggel a hétvégén. A Brüsszeltől követelt szabályozási reformokról ma tovább folytatódik a diskurzus.

Angela Merkel német kancellár szerint csökkenteni kell a Németországba érkező menekültek számát, és európai uniós szintű megoldást sürget. Leszögezte továbbá, hogy a menekülteknek haza kell térniük, ha a háború véget ér hazájukban. Eurózónás beszerzési menedzser indexek érkeznek ma.

Olaj, arany

Januárban tovább emelkedett az OPEC olajkitermelése. Napi 48 ezer hordóval bővült a kitermelés, így az már eléri a napi 33,113 millió hordót. A londoni és amerikai elemzőházak véleménye szerint hiábavalóak Oroszország törekvései az OPEC kitermelésének visszafogására, és spekulációnak tartják a múlt héten megjelent 5%-os kitermelés csökkentésről szóló híreket. Ezek eredményeként a WTI típusú kőolaj árfolyama ismét délnek fordult. Ma reggel 32,9 dolláros hordónkénti árfolyamon jegyzik. A kedvezőtlen kínai PMI adat ismét az arany felé terelte a befektetőket, melynek értéke 1123 dollárra emelkedett, és ezzel már a 200 napos mozgóátlag 1131 dolláros értékét közelítette meg a jegyzés.

Devizák

A forint kéthavi csúcson is járt pénteken az euróval szemben. Napon belül 309,9-ig erősödött a hazai fizetőeszköz, bár zárásra 311,3-ig korrigált az árfolyam, és összességében némi gyengüléssel zárta a hetet. Ennek ellenére nem lehet ok panaszra a forinttal kapcsolatban, mert az erősödése az év eleje óta tart, és grafikon alapján van tere a további forinterősödésnek. Jelentős erősödéssel zárta a pénteki kereskedést a dollár. Bár a GDP adat a vártnál gyengébb lett, illetve a kamatemelési várakozások csökkenése sem tudta elrontani a jó hangulatot. Az EUR/USD devizapár 1,093-nál kezdte a kereskedést, és zárásra 1,083-ig esett az árfolyam.

Távol-Kelet

A pénteki váratlan kamatcsökkentést követően ma is tovább folytatódott a japán részvénypiac menetelése. A Nikkei 2%-ot emelkedett. Kedvezőtlen kínai makroadatok hatására a Hang Seng 0,7%- ot, a Shanghai index 2,5%-ot csökkent. A hivatalos kínai statisztikák alapján a beszerzési menedzser index értéke tovább folytatta a lejtmenetet. Az iparban a PMI értéke a múlt havi 49,7 pontról 49,4 pontra csökkent, egyre nagyobb mértékű gazdasági lassulást tükrözve. A szolgáltató szektorban egyelőre még némileg jobb a helyzet, ott 54,4 pontról 53,5 pontra esett az index értéke.

Némileg árnyalja a képet, hogy a piaci alapú Caixin PMI értéke váratlanul 48,4 pontra emelkedett a múlt havi 48,2 pontról. Makaón tovább szakad a kaszinók árbevétele. Januárban 21,4%-kal kevesebb bevételt termeltek, mint a tavalyi év azonos időszakában. Kulcsfontosságú lesz majd a jövő hét, amikor a kínai holdújév egyhetes ünnepe miatt szezonálisan erős szokott lenni a kaszinók látogatottsága.

Határidős piacok

Az amerikai határidős piacok a pozitív, míg az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.
Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között 

A közélet újabb mélypontjához értünk, persze keresztény szellemben.
Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo