A félelem gyilkolja a piacokat

A Goldman Sachs saját gazdasági indikátorával riogatta a befektetőket, amely már azt jelzi, hogy recesszióban van az USA gazdasága. Ezután a Merrill Lynch jutott hasonló következtetésre a kötvénypiaci mozgásokból.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: SXC

A Merrill Lynch azt vizionálja, hogy hamarosan jöhet egy recesszió az USA-ban. Így viszont felmerül a kérdés, hogy akkor mit csinál a Fed. Ha összerakjuk, Soros, vagy éppen más nagy legendás befektetők utóbbi időszakban elhangzott nyilatkozatait, na meg azt is hozzávesszük, hogy valahogy éppen mostanában (fél éve) sikerült a vezető hatalmaknak (USA) megegyezni Iránnal, amely olcsó olajat hozott a piacra, akkor kicsit árnyaltabbá válik a kép.

Megvolt a pénzöntés, ami gazdasági növekedést hozott magával, de nem lehet a végtelenségig ezt infláció nélkül csinálni. Most kellene az USA gazdaságának a saját lábára állnia. Ha ez nem sikerülne, s közben mégis beindulna az infláció, akkor lennénk igazán bajban. Ugyanis akkor a két gazdasági centrumnak (fiskális és monetáris) egymás ellen kellene dolgoznia. A Fed kamatot emelne, miközben a kormányzatnak gazdaságot kellene élénkítenie. Az első még rendben van, de a másodikkal az a baj, hogy még mindig több mint a GDP 100 százalékára rúg a központi kormányzat adósága. Így pedig nem lehet élénkíteni. Vagyis jöhet egy újabb mélyebb recesszió, hiszen a kamatemelés is a gazdaság lassításának irányába mutat. Egyre inkább úgy tűnik, hogy az ettől való félelem az, amely a piacokat gyilkolja.

Hozzá kell tenni, hogy jogosan, hiszen míg nem kapunk tényeket arra nézve, hogy rendben muzsikál az amerikai gazdaság, addig ezek a félelmek várhatóan fenn is fognak maradni, s a piacok sem fognak tudni igazán emelkedni. Amely most aggasztja a befektetőeket, az az amerikai ipari beszerzési menedzser index, ami már második hónapban zárt 50 pont alatt, ráadásul tovább gyengült, ahelyett, hogy fordulatot hozott volna. Igaz, hogy a szóban forgó menedzser index manapság már a gazdaság kisebb részét monitorozza mint régen, de akkor is aggasztó az irány.

Technikai alapon tehát egyelőre érdemes óvatosnak lenni, A tartósabb piaci fellendülés még odébb lehet, és ha fundamentálisan nézzük, akkor sok múlik majd a mostanában megjelenő makrogazdasági adatokon. Egy biztos: az alacsony olajár most olyan az USA-nak, mint egy falat kenyér, hiszen havonta 1-1,5 milliárd dollárt hagy a fogyasztók zsebében. Ez éves szinten 0,1 százalékos „fiskális élénkítésnek” felel meg, miközben az inflációs folyamatokra is hatással van. Persze mint a számokból is jól látszik, ez nem az a méret, amelyre azt mondanánk, hogy brutális az élénkítő hatás.

Ma oldalazásra számítunk a BUX esetében, míg a DAX korrigálhat. Persze nem mindegy, hogy mekkorát. 9.600 pont alá nem igazán kellene mennie ahhoz, hogy azt mondhassuk ez még egészséges korrekció az előző két napi emelkedés után.

USA

A hét utolsó kereskedési napja jó hangulatban telt a tengerentúli börzéken, az olaj komoly korrekciójának köszönhetően a piacok is látványos emelkedéssel zárták a napot (Dow 1,33%, Nasdaq 2,66%, S&P500 2,03%). A függőben lévő lakásértékesítések decemberi számai lényegesen jobbak lettek a várakozásoknál. 5,2 millió darab helyett 5,46 millió ingatlan jelent meg a statisztikákban, ami havi alapon 14,7%-os bővülés a várt 9,7% helyett.

Az Apple kínai beszállítójának, a Foxconn-nak a gyárában tűz ütött ki vasárnap este, ami a cég bejelentése szerint nincs hatással a termelésre. Az Apple-höz köthető hír még, hogy távozik a cégtől Steve Zadesky, aki az elektromos autó projektet vezette. A General Electric bevételei 1,4%-kal 33,89 milliárd dollárra nőttek, ami hajszállal több, mint a várakozás. A negyedéves profit részvényenként 52 cent lett a várt 49 cent helyett, így egy sikeres gyorsjelentést könyvelt el a cég annak ellenére, hogy az olaj- és gázüzletág profitja 19%-kal, megrendelései 35%-kal estek.

A Twitter egyes információk szerint a médiatevékenységért felelős vezető, a termékfejlesztési vezető, a műszaki vezető és a HR vezető leváltását tervezi. A személyi változásokat akár már ma bejelenthetik.

Európa

Emelkedéssel zárták a múlt hetet az európai tőzsdék. A DAX index 2,0%-os, a FTSE 100 index 2,2%- os, míg a CAC 40 index 3,1%-os pluszban zárt. Németország közbenjárásának köszönhetően Ukrajna mégis megállapodhat Oroszországgal a 3 milliárd dolláros tartózásának kifizetéséről. A hírek szerint tárgyalóasztalhoz ülnek a felek, és Ukrajna megpróbálja a nemzetközi hitelezőkkel kötött adósság átstrukturálási (20%-os leírás) program alá bevonni ezt a tételt is. Klass Knot, az EKB Igazgatótanácsának tagja szerint az alacsony olajárak negatív hatással vannak az inflációs folyamatokra, ami miatt a jelenleg futó program felülvizsgálata márciusban szükséges.

A Standard & Poor’s „CCC+”-ról „B-”-ra minősítette fel Görögország adósbesorolását. Az indoklás szerint az államháztartási kiadások jelentősen csökkentek, és a bankok feltőkésítése sikeres. Az eurózóna üzleti aktivitást mérő indexe tavaly február óta a legalacsonyabb szintre, 53,5 pontra esett. Az esést elsődlegesen a jelenlegi piaci helyzet okozta félelmek válthatták ki.

Olaj, arany

A WTI 32,5 dollárra emelkedett, ami több mint 9%-os emelkedés a péntek reggeli árakhoz képest. Ekkora egynapos emelkedésre 2008 óta nem volt példa. Az emelkedésnek elsősorban technikai okai vannak: a piacon hatalmas mennyiségű rövid pozíció volt, ami az év eleji 20%-os esés után épült ki. Most ezeknek a pozícióknak a zárása okozott rekord mértékű szárnyalást.

Az arany 1.100 dolláron állt ma reggel. A piac továbbra is rendkívül nyugodt annak ellenére, hogy a nemzetközi piacokon továbbra is erős a hullámzás és bizonytalanok a befektetők. Az arany árára továbbra is a Fed kamatemelése lehet a legnagyobb hatással. A piac egyelőre 1-2 emelést áraz az idei évre. Az EKB piacot megnyugtató szavai nem okoztak áresést, igaz az arany ára az elmúlt napok piaci esése alatt sem tudott érdemben emelkedni.

Devizák

A dollár pénteken határozottan erősödött az euróval szemben. Az árfolyam az 1,087-es nyitást követően 1,097-ig süllyedt zárásra. Reggel még nem volt érdemi elmozdulás az EUR/USD devizapárban. A piac a Fed szerdai kamatdöntő ülésére fog figyelni, kamatemelésre most nem számítanak a befektetők.

Jó napja volt pénteken a forintnak, a hazai fizetőeszköz 314-ről 311,8-ig erősödött az euró ellenében. A következő támasz már 309 forint környékén húzódik, rövidtávon erősödhet tovább a forint. A régiós devizák is hasonlóan jól teljesítettek.

Távol-Kelet

A Nikkei 0,9%-ot, a Hang Seng 1,5%-ot, a Shanghai index 0,5%-ot emelkedett. Decemberben 8,0%-kal csökkent Japán export teljesítménye. A nagymértékű visszaesést a hanyatló kínai gazdasági kapcsolatok okozták. Az elemzői konszenzus ennél mérsékeltebb, 7%-os visszaesésre számított. Az import 18%-kal esett vissza, főként a csökkenő nyersanyagárak miatt. Japán olajimportja 1988-as szintre esett vissza. A kínai jegybank (PBOC) új adminisztratív eszközöket vezetett be a tőkekiáramlás megakadályozása érdekében.

Határidős piacok

Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) mínuszban voltak.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.
Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között 

A közélet újabb mélypontjához értünk, persze keresztény szellemben.
Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo