Mindeközben újabb siralmas gazdasági adatot láthattunk. A hét eleji gyenge kínai kereskedelmi adatokat követően Japánban is tragikus számokat láthattunk, vagyis a piac most megelőlegezi a javulást, mint ahogy év elején megelőlegezte a romlást (és igaza is lett). Ugyanakkor a mai napon a DAX megérkezett a 20 és a 30 napos mozgóátlagok közé. Itt megy el a csökkenő trend felső élvonala is, így ne lepődjünk meg azon, ha innen egy újabb korrekciót láthatunk majd. Ez egy kicsit nagyobb lehet majd, mint a két nappal ezelőtti.
Mindeközben az USA-ban a Dow Jones és az S&P500 index esetében is follow-through szerűséget láthattunk tegnap, amely komoly fordulós jelzés szokott lenni. (pl. 2009 tavaszán, a féléves hatalmas esések után sok ilyen jelzéssel találkozhattunk, és komoly rally is lett belőle.) Most az a baj, hogy a forgalmi kritériumok nem teljesülnek. Hasonlót láthattunk a DAX index esetében is, de ott sem teljesült a forgalmi kritérium. Ennek ellenére érdemes figyelni a tegnapi kereskedési minimumokat. Ugyanis ha ezek alá nem mennek már be az indexek a közeljövőben, akkor tartósabb fordulatot láthatunk.
USA
Tegnap is sikerült emelkedéssel zárnia a kereskedést a vezető tengerentúli börzéknek. Karácsony óta nem történt ilyen, hogy három egymást követő napon emelkedtek az indexek. Az emelkedő olajárfolyam is hozzájárult a jó hangulathoz, illetve a Fed ülés jegyzőkönyve szerint a jegybankárok egyelőre kivárnak a kamatemeléssel (Dow Jones 1,59%, Nasdaq 2,21%, S&P500 1,66%).
Tegnap került nyilvánosságra a Fed januári kamatdöntő ülésének jegyzőkönyve, amely szerint a jelenlegi negatív piaci folyamatok óvatosságra adnak okot. A decemberi kamatemelés után komolyabb turbulencia alakult ki a tőkepiacokon, ezért az újabb kamatemelés helyett jelenleg érdemes kivárni és figyelni az eseményeket. A jegyzőkönyvben az is szerepel, hogy a monetáris politika nem rendelkezik sok hatékony eszközzel, az inflációt és a gazdasági aktivitást csökkentő sokkokkal szemben. Több jegybankár is csak akkor támogatna további kamatemelést, ha meggyőződne a 2% közelébe emelkedő inflációról. A következő ülésre március közepén kerül sor, a piac várakozása szerint nem valószínű kamatemelés.
Több Fed döntéshozó is aggódott amiatt, hogy a piac túlságosan kőbe vésettnek tartja a Fed tagok decemberi kamatemelési várakozásait, pedig az teljes mértékben adatfüggő. Ezért a jövőben igyekeznek a jelenleginél jobban kommunikálni a jegybank bizonytalanságát a gazdaság állapotával kapcsolatban.
Az ipari termelés pozitív meglepetést okozott, havi alapon 0,9%-os emelkedést láthattunk, szemben a 0,3%-os várakozással. Elon Musk 10 millió dollár értékben vásárolt SolarCity részvényeket, amivel a cégben birtokolt részesedése 22,5%-ra nőtt. A papír több mint 13%-ot emelkedett tegnap.
A Yahoo tovább farag a költségeken, ezúttal 7 digitális magazinjától válna meg, ami a munkaerő létszámra is negatívan hatna. A Marathon Oil bevételei 2,5 milliárd dollárról 1,48 milliárdra estek, míg az egy részvényre jutó eredménye a tavalyi 1,37 dolláros plusz után 48 centes mínuszt tartalmazott, ezzel minimálisan felülteljesítve a várakozásokat. A társaság a tavalyi évben elköltött 3 milliárd dollár értékű beruházási keretét lefelezte idénre, illetve akár 1 milliárd dollár értékű eszközeladást is végrehajthat.
Európa
A DAX index 2,7%-ot, míg a FTSE 100 és a CAC40 index 2,9%-ot emelkedett tegnap. Moszkva a londoni felsőbíróságra adott be keresetet Ukrajnával szemben, aki nem fizette ki az Oroszországgal szembeni 3 milliárd dolláros adósságát. Ukrajna a nemzetközi hitelezőkre vonatkozó feltételekkel (20%-os leírás) hajlandó csak tárgyalni, míg Moszkva 3 év alatt szedné be a teljes összeget.
A török miniszter lemondta a ma induló kétnapos EU csúcsot, miután Ankarában bomba robbant. Az ülésen Németország és Franciaország vezetésével a migrációs kérdésekben egyeztetnek a tagállamok.
Olaj, arany
Irán is egyetért a dohai megállapodással az olajkitermelés befagyasztását illetően, igaz az Iránra nem vonatkozik annak speciális helyzete miatt, ugyanis a szankciók eltörlését követően az ország még csak most tér vissza újra a nemzetközi olajpiacra. Mindenesetre az olaj továbbra is emelkedéssel reagál arra, hogy az OPEC tagok legalább a nulladik lépésben kezdenek egyetérteni. A WTI típusú kőolaj árfolyama 31,3 dollárra emelkedett. Az arany árfolyamában nem történt jelentősebb elmozdulás. Lényegében továbbra is a tegnap reggeli 1205 dollár környékén tartózkodik egy uncia értéke.
Devizák
Forintgyengüléssel indult a tegnapi kereskedés az euróval szemben, az árfolyam megközelítette a 312-es szintet. Innen gyors fordulat érkezett, és már a kora délutáni órákra 309,3-ig esett az EUR/HUF árfolyama. A tegnapi nagy volatilitásra utal, hogy zárásra 310-ig kapaszkodott vissza a kurzus. A devizapár továbbra is a 309-312 közötti sávban mozog, innen akár egy újabb letörés jöhet a közeljövőben.
Az EUR/USD devizapár tegnap egy nagyon szűk sávban mozgott. Az esti órákban érkező Fed jegyzőkönyv már nem okozott nagy mozgást a dollár piacán, a fizetőeszköz zárásig némi erősödést mutatott, és 1,113-ig erősödött.
Távol-Kelet
Tomboltak a bikák Ázsiában is. A Nikkei 2,3%-ot, a Hang Seng 2,2%-ot emelkedett, míg a Shanghai index enyhén erőtlenül 0,7%-kal került magasabbra. A kínai jegybank újabb monetáris lazításról döntött. A bankok számára nyújtott középtávú finanszírozási csatorna kamatkondícióin lazított a jegybank, de az alapkamatot ezúttal nem változtatták meg. A lépés eredményeként az egy éves jegybanki finanszírozás költsége 3,25%-ról 3%-ra csökkent.
A kínai infláció a vártnál minimálisan nagyobb mértékben emelkedett. Januárban 1,9% volt a decemberi 1,6%-hoz és a várt 1,8%-hoz képest. Elsősorban az élelmiszerárak emelkedtek az egyhetes nemzeti ünnepet megelőzően. A japán export 12,9%-kal, az import 18,0%-kal esett vissza év/év alapon. Mindkettő a vártnál nagyobb mértékű csökkenés. Az export visszaesése mögött elsősorban a Kínába (Japán legnagyobb exportpartnere) irányuló szállítások csökkenése áll.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok a pozitív tartományban voltak ma reggel.