Persze ebben az is segített, hogy a K+F költségek átmenetileg drasztikusan csökkentek, mintegy lefeleződtek év/év alapon. Ugyanakkor a múlt év második felében a különböző régiókban bevezetésre került számos új gyógyszer az értékesítés árbevételének dinamikus bővülését sugallja. Ráadásul az értékesítés egyre inkább a nagyobb hozzáadott értékű termékek felé tolódik el. Így a negatív hangulat ellenére pozitív árfolyam reakciót várunk.
Mindeközben a DAX indexben eltört a támasz 9.300 pont környékén. Messziről nézve az indexet a 8.200 pont körüli szintet visszatesztelheti az index, sőt, ennek a támasznak nem kellene eltörnie. Ugyanakkor a tető formációból 6.000 és 7.300 pont közötti célárfolyam jön ki. Vagyis nagyon csúnyán néz ki az index. Mindeközben egy grafikon járja be a világot, amely szerint az állami alapok (olajtermelő országok) majdnem 50 százalékban bankokat tartanak, tartottak. Így meg is van a legújabb magyarázat arra, miért zuhannak a bank részvények.
USA
Nem indult jól a hét a tengerentúlon, az indexek komoly eséssel indították a kereskedést. A záráshoz közeledve megjelentek a vevők, de még így is jelentős mínuszban zártak az indexek. Tegnap is a Nasdaq index volt alulteljesítő, az S&P500 pedig már közel két éve nem látott mélységben van. Tegnap nem publikáltak fontos makrogazdasági adatokat, a befektetők a Fed elnökének szerdai és csütörtöki meghallgatására fognak figyelni. 9%-ot esett a Tesla tegnap az olajáresés, az értékesítések várakozásoktól elmaradó számai, illetve a papír túlértékeltsége miatt. A társaság holnap érkező gyorsjelentésével kapcsolatban egyesek már veszteséges negyedévet emlegetnek. A Bloomberg elemzői konszenzusa szerint 28,2 millió dollárt tehet ki a nettó profit.
Európa
Jelentős mínuszban zártak tegnap az európai részvények. A FTSE 100 index 2,7%-ot, a CAC 40 index 3,2%-ot, a DAX index 3,3%-ot esett. Az Eurasia Group politikai-gazdasági elemző cég szerint, ha Németország a menekültválságot a görög-macedón határ lezárásával oldaná meg, akkor felerősödnének az EU ellenes érzelmek, ami akár előrehozott választásokhoz is vezethetne. Az elemzés szerint a görögöknek júniusban 3,5 milliárd eurónyi adósságuk jár le, amihez még nincs meg a szükséges tőke. A német export-import adatok a vártnál gyengébbek lettek, ugyanis az export a várt 0,5%-os bővülés helyett 1,6%-ot esett, míg az import 0,5%-os visszaesés helyett ugyancsak 1,6%-kal esett.
Olaj, arany
A WTI 30 dollárig süllyedt ma reggel. A piacot az USA nyersolaj készletadata foglalkoztatja leginkább: a szerdai EIA adatra a várakozás 3,2 millió hordó bővülés. Az USA nyersolajtermelés tavaly április óta esik, viszont idén kikerült Irán a piacra, aminek hatására 500 millió hordó fölé nőtt az USA teljes készlete, ami mindenkori csúcsot jelent. A túlkínálat csak lassan tűnik el a piacról, a várakozások szerint még az év végéig nőhetnek a készletek.
Az arany 1.192 dollárra emelkedett. A piac a tőzsdei bizonytalanságokat tekinti a fő hajtóerőnek: a piaci pletykák szerint a szuverén alapok eladása viszi a prímet. A bizonytalanságot fokozta a Deutsche Bank bejelentése, mely szerint elég készpénz likviditással rendelkezik, hogy kifizesse adósságait. Más piaci szereplők szerint a Fed kamatemelések megakaszthatják az arany emelkedését.
Devizák
Jó hangulatban kezdte a forint a hetet, de a 308,5 alatti szinteket nem tudta sokáig megtartani az EUR/HUF devizapár. A nap második felében már látványosan elromlott a hangulat, és 310,8-ig gyengült zárásra a forint. A reggeli órákban is ez az irány folytatódik. A dollár tegnap 1,11-ig erősödött vissza az euróval szemben, de nem sokáig tartott ez a mozgás, zárásra 1,12-ig gyengült a dollár. Reggel ismét erősödni kezdett, és 1,118-ig süllyedt az árfolyam. A Fed elnök holnapi meghallgatása előtt 1,11-1,12 között folytatódhat az oldalazás.
Távol-Kelet
A Nikkei 5,4%-ot zuhant, míg a kínai és hongkongi részvénypiac nemzeti ünnep miatt továbbra is zárva tart. A japán 10 éves államkötvények hozama először esett a negatív tartományba, ami egyértelműen a befektetők menedékkeresését jelzi. A negatív jegybanki betéti ráta bejelentését követően még 22 bázispontos hozamon forogtak a japán államkötvények.
A japán jen jelentősen erősödött a dollárral szemben, ami elsősorban az export szektor számára negatív. Az export szektornál is gyengébb teljesítményt mutattak a bankok. A negatív jegybanki ráta bevezetése óta a bankszektor és az index teljesítménye szétvált, és a bankok egyértelműen alulteljesítővé váltak.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a negatív tartományban voltak ma reggel.