Nem úgy mennek a dolgok, ahogy kellene

Már a tegnapi nap sem sikeredett úgy, ahogy elvárható lett volna. Ma pedig az újabb ázsiai méretesebb esések határozzák meg a hangulatot. Ezt segíti az IMF legújabb GDP növekedésre vonatkozó előrejelzése, amely 0,2 százalékponttal csökkent az idei és jövő évre, így most már csak 3,4 és 3,6 százalék.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: SXc

A DAX index kritikus szinten billeg. Ha eltörik a 9.300-9.350 pont körüli szint, akár 3.000 pontos esés is jöhet a technikai kép alapján, amihez komoly fundamentális romlásnak kellene tartoznia. Ez pedig eléggé hihetetlennek tűnik. Egy szó mint száz, a DAX az utolsó pillanatban van, hogy forduljon, de ennek semmi jelét nem adja egyelőre.

Itthon is folytatódik a csökkenés, amit a csúnya kitörés-behalás néhány nappal ezelőtt már sugallt. Az is hihetetlen forgatókönyvnek tűnt, mégis bekövetkezett. Ezt rá lehet fogni az olajáresés generálta, potenciálisan nagyobb orosz gazdasági visszaesésre, és az ehhez kapcsolódó rubelgyengülésből adódó negatív hatásra a Richterre illve az OTP-re nézve, de gyors számításaink azt mutatják, hogy ez mintha már túl lenne lihegve.

USA

A hétfői munkaszüneti napot követően vegyesen indult tegnap a kereskedés a főbb tengerentúli börzéken. Nagyobb mozgások nem voltak, oldalazással telt a nap (S&P500 0,05%, Dow Jones 0,17%, Nasdaq -0,26%). Nem érkeztek tegnap fontos makrogazdasági adatok, ma délután azonban decemberi fogyasztói árindexet, illetve megkezdett lakásépítéseket és kiadott építési engedélyeket publikálnak.

A Bank of America bevételei 4%-kal 19,8 milliárd dollárra nőttek. Az egy részvényre jutó eredmény a 27 centes várakozást 1 centtel haladta meg. A céltartalékok szinten maradása mellett a hitelek 6%- kal, a betétállomány pedig 8%-kal nőttek. A piac számára kedvező hír, hogy az előző negyedévben látott 2,1%-os kamatmarzs 2,16%-ra tudott emelkedni.

A Morgan Stanley 7,8 milliárd dollárról 7,7 milliárd dollárra csökkent, ami 100 millió dollárral több a becsléseknél. Az egy részvényre jutó eredmény pedig 10 centtel haladta meg a 33 centes értéket. A háttérben elsődlegesen a költségcsökkentés állt, hiszen a bérköltségek a végkielégítésekkel együtt is 30%-kal csökkentek év/év alapon.

Az IBM negyedik negyedéves bevétele 22,06 milliárd dollárt, az egy részvényre jutó eredménye pedig 4,84 dollárt tett ki. A várakozások 22,02 milliárd dolláros árbevételt és 4,81 dolláros EPS-t tartalmaztak, igaz az eredmény így is 17%-kal esett éves alapon. A szoftver bevételek 11%-kal 6,8 milliárd dollárra estek. A piacok közül Amerika 8%-kal, az európai, közel-keleti és afrika szegmens 9%-kal, Ázsia pedig 10%-kal esett. A dollár kereszt pedig 7 milliárd dolláros hatást jelentett. A bevételekből immáron 35%-os részarányt képviselő felhő, mobil, közösségi média és biztonsági szolgáltatások részleg idén 26%-kal nőtt. A menedzsment 2016-ra 13,5 dolláros EPS-t jelzett előre, miközben a piaci átlag 15 dollár volt, így nem meglepő a közel 4%-os árfolyamesés.

A Netflix 7%-os pluszba lendült a piaczárás után megjelenő gyorsjelentés számaira. A bevételek 1,82 milliárd dollárt, az EPS 7 centet tett ki. Az elemzők 1,83 milliárd dolláros árbevételt és 2 centes EPS-t vártak. A felhasználói létszám 5,59 millió fővel növekedett. Az amerikai piacon 1,56 millió fős, a külföldi piacokon pedig 4,33 millió fős volt a bővülés. Utóbbi esetében csupán 3,51 millió fő volt a prognózis. A menedzsment szerint a folyó negyedévben 6,1 millió fős lehet a bővülés, miközben a piac 4,94 millió fővel számolt.

Az AMD 4%-ot esett, miután a cég közölte, hogy az első negyedévben 11-17%-kal eshet a bevétele, ami több az elemzői várakozásoknál.

Európa

A kezdeti lendület a zárásra is kitartott, így pluszban fejezték be a kereskedést az európai indexek. A DAX index 1,5%-ot, a FTSE 100 index 1,7%-ot, míg a CAC 40 index 2,0%-ot emelkedett. Az IMF az októberi 3,6%-ról 3,4%-ra csökkentette az idei globális gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzését, a jövő évit pedig 3,8%-ról 3,6%-ra vágta le. A háttérben a feltörekvő piacok és Kína lassulása áll. A német termelői árindex 2,2% helyett 2,3%-kal csökkent decemberben.

Olaj, arany

A WTI 27,6 dollárra zuhant ma reggel, miután Ázsiában ismét jelentős eladási hullám indult el a részvénypiacokon, és a mai USA készletadatoktól is 2,75 millió hordós növekedést vár a piac. Az IEA tegnapi jelentése megerősítette a korábbi várakozásokat: a piac csak 2016 év végével kerülhet újra egyensúlyba, és emiatt közel 275 millió hordós készletnövekedés lehet idén.

Az arany 1.094 dollárig tudott erősödni a piaci félelmek miatt. A Citigroup szerint az idei az arany éve lehet, mivel a piaci félelmek elsősorban az ázsiai országok lassulása miatt továbbra is fennmaradnak, ami a menekülődevizának tekintett arany árfolyamára jótékony hatással lehet. Az arany esetében az 1.100 dollár lehet egy technikai szint.

Devizák

A tegnapi oldalazást követően ma reggel határozott gyengülésbe kezdett a dollár az euró ellenében. A tegnapi 1,09-es zárást követően 1,096-ig emelkedett az árfolyam. A múlt heti nagyon szűk árfolyamtartományból felfelé sikerült az EUR/USD árfolyamnak elindulnia.

Az EUR/HUF devizapárral tegnap a 20 és a 30 napos mozgóátlagok környékén kereskedtek, végül az árfolyam 315,1-nél zárta a napot. A hajnali kereskedésben enyhe forintgyengülés indult, és egyelőre csak 315,6-ig tudott emelkedni az árfolyam.

Mark Carney angol jegybankelnök tegnapi beszédében megerősítette, hogy még nincs itt az ideje a kamatemelésnek. Az angol deviza tovább gyengült az elnök szavait követően, az euróval szemben 0,773-ig emelkedett az angol font, a dollárral szemben pedig 1,41-ig esett, amely közel hétéves mélypontot jelent.

Távol-Kelet

A tegnapi kedvező ázsiai hangulat rendkívül rövid életűnek bizonyult, ma már újra a negatív hangulat lett úrrá a piacokon. A Nikkei 3,7%-ot, a Hang Seng 3,5%-ot, a Shanghai index 0,7%-ot esett.

A mai esés következményeként a Nikkei immáron medvepiaci fázisban tartózkodik, miután 20%-ot csökkent az index az 52 hetes maximumról. A Hang Seng index pedig 3,5 éves mélypontra zuhant. A kínai jegybank 600 milliárd jüan (91 milliárd dollár) értékű likviditást készül nyújtani a pénzügyi piacok számára a „szokásos” repo műveletek keretében. A jegybanki kommentárok alapján rövidtávon a jegybank nem tervezi a tartalékráta további csökkentését, helyette egyéb likviditás növelő intézkedéseket foganatosítanának.

Decemberben váratlanul csökkent a Kínába irányuló közvetlen működőtőke beáramlás (FDI). A várt 3,1%-os év/év alapú növekedés helyett 5,8%-os csökkenést hozott az év utolsó hónapja.

A japán jegybank elégedetlen a bértárgyalások eredményével, mivel a vártnál kisebb béremelést helyeztek csak kilátásba, ez pedig akár a jegybanki inflációs cél elérését is veszélyezteti. Egyúttal azt is mutatja, hogy a jegybank céljának ellenére továbbra sem jelentek meg az inflációs várakozások a magánszférában.

A hongkongi dollár 1999 óta a leggyengébb értékre gyengült, miután a piac arra spekulál, hogy eltörlik a mostani devizarögzítést. Jelenleg 7,75-7,85-ös sávban mozoghat a HKD a dollárral szemben, a 12 hónapos határidős árfolyam viszont ma már a sávon kívülre került, és a spot jegyzés is épphogy csak sávon belül tudott maradni.

Határidős piacok

Alapvetően negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.
Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között 

A közélet újabb mélypontjához értünk, persze keresztény szellemben.
Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo