Sőt további alapkamat csökkentés is benne van a pakliban, de továbbra is elsősorban a nem konvencionális lépésekben gondolkoznak. Ráadásul az infláció is alacsonyabb pályát futhat be idén, mint korábban gondolták. Míg a tegnapi MNB közleményre nem gyengült a forint, a fentebb elmondottak már beindították a befektetők fantáziáját, és a kora reggeli órákban már egy jelentősebb gyengülésen ment keresztül a forint az euróval szemben.
Másrészt volt egy MOL eredményünk, amelynek esetében az egyik szemünk sír, a másik nevet. A leírások jelentősen meghaladták az általunk és a piac által várt értékeket, ugyanakkor a cég tisztított teljesítménye mind a kitermelés mind a finomítói részen jól alakult. Ugyan a leírások mintegy 1.700 forinttal nagyobbak egy részvényre vetítve, mint amit a piac várt, de a másik oldalon nagy valószínűséggel már komolyabb leírásokra nem kell számítanunk. Így az elkövetkező negyedévekben már nagy valószínűséggel a számviteli eredmények is jól fognak alakulni. Ráadásul a cég eladósodottsága továbbra is alacsony, miközben a beruházások csökkentésre kerülnek. Így a szabad készpénztermelés nagyon erős lesz, amelynek köszönhetően nem zárható ki, hogy a cég a jövő évben megemeli az osztalék kifizetési rátát. Persze az utóbbi mondat jelen pillanatban még csupán fantázia.
A mai napon a BUX és a DAX esetében is kismértékű csökkenésre számítunk.
USA
Gyengén teljesítettek tegnap a vezető tengerentúli indexek, már a nyitás után erőteljes mélyrepülés kezdődött. Bár a záráshoz közeledve már átfordult oldalazásba a zuhanás, de így is látványos mínuszban zártak az indexek (Dow Jones -1,14%, Nasdaq -1,46%, S&P500 -1,26%). Esther George Kansasi Fed elnök tegnap azt mondta, hogy a márciusi ülésen a további kamatemelés is számításba jöhet. A köztudottan „héja” beállítottságú tanácstag szavai kevés hatást gyakoroltak a piacra.
Stanley Fischer, a Fed alelnöke szerint az elmúlt hónapokban látott piaci mélyrepülés nem fog nyomot hagyni a tengerentúli gazdaságban. Az elmúlt években is voltak már hasonló nagy volatilitású időszakok (például 2011 második felében), amelyek nem hagytak látható nyomot a gazdaságban, ezért a jelenlegi mozgások következményeit még túl korai lenne megítélni.
A Conference board fogyasztói bizalmi indexe a várt 97 pont helyett 92,2 pontra süllyedt februárban. Közel 6%-ot emelkedett a Macy’s kereskedelmi lánc tegnap, miután kijöttek a negyedik negyedéves számok. A társaság 5,3%-kal 8,87 milliárd dollárra esett, ami minimálisan haladta meg a várakozásokat, míg a tisztított egy részvényre jutó eredmény 1,89 dollár helyett 2,09 dollárt ért el. A legalább egy éve nyitva lévő üzletek értékesítései 4,8%-kal estek, holott a piac 5,1%-os visszaeséssel számolt. A 2016-os évben 1%-os csökkenést várnak az értékesítésben és 3,8-3,9 dolláros részvényenkénti nyereséget, ami egy hajszállal kedvezőbb a piaci értékítéletnél.
Európa
Lefelé vették az irányt az európai tőzsdék tegnap. A FTSE 100 index 1,2%-ot, a CAC 40 index 1,4%- ot, a DAX index 1,6%-ot esett. Marck Carney, a brit jegybank elnöke azt nyilatkozta, hogy amennyiben a gazdasági folyamatok megkövetelik, akkor hajlandóak nulláig vágni a kamatokat és tovább növelni az eszközvásárlási programban megvehető eszközök körét. A negatív kamat bevezetését azonban elvetette, mondván a hitelezési nyereséget sértené.
Olaj, arany
A WTI olaj ára 31,4 dollárra esett az áprilisi határidőre, miután az iráni kormány nevetségesnek titulálta a szaúdi és orosz megállapodást a termelés visszafogásáról és az iráni energiaminiszter nem reális elvárásokról beszélt. Ez azt jelenti, hogy Irán várhatóan napi 0,5-1 millió hordóval növeli idén a termelését, ami tovább növeli a túlkínálatot és a piaci egyensúly csak 2017-re állhat helyre.
Az arany ára 1.222 dollárra esett annak ellenére, hogy egyre erősebb az optimizmus az arany kilátásaival kapcsolatban. A piac a Fed kamatok változására és a piaci hangulatra figyel elsősorban. A kamatok emelkedhetnek idén, a Fed legalább 1-2 alkalommal emelheti az irányadó rátát. Ennek némileg ellentmond a múlt heti Janet Yellen nyilatkozat a kamatemeléssel kapcsolatban, ami óvatosságra intette a piaci szereplőket.
Devizák
Tegnap a vártnak megfelelően változatlanul hagyta az alapkamatot a jegybank. A közleményben viszont az szerepel, hogy a márciusi inflációs jelentés ismeretében tovább lazíthatja a jegybank a monetáris kondíciókat. A forint nem igazán reagált ezekre, bár a késő délutáni órákban gyengülni kezdett a tavaly augusztusi szintekről. Zárásra 308-ig gyengült a hazai fizetőeszköz az euróval szemben, ez a mozgás pedig további korrekciót is hozhat az EUR/HUF devizapár piacára.
A tegnapi kereskedés elég unalmasan telt az EUR/USD piacán. Egész nap egy szűk sávban folyt a kereskedés, végül 1,103-nál zárta a napot az árfolyam. A pihenő után a ma reggeli kereskedésben azonban folytatódik a dollár erősödése, egyelőre úgy tűnik, hogy az 1,1-es támasz nem állítja meg a dollár további erősödését. Tegnap is nyomás alatt volt az angol font a brit EU kilépési veszélyek miatt. A dollárral szemben újabb mélypontra zuhant a kurzus, és 1,4-ig esett az árfolyam.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,9%-ot, a Hang Seng 1,4%-ot esett, míg a Shanghai index minimális 0,2%-os emelkedést tudott felmutatni. A jen ma is tovább folytatta erősödését, ami ismételten eladói nyomás alá helyezte az exportorientált japán vállalatokat, például a Mazda és a TDK árfolyamát. Kínában januárban is magas maradt a tőkekiáramlás mértéke. A bankok januári adatai alapján 454,8 milliárd jüan, átszámítva 70 milliárd dollár áramolhatott ki, azonban a decemberi értékhez képest még ez is stabilizálódást mutat.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A Dow, az S&P és a Nasdaq a pozitív, míg a DAX a negatív tartományban volt ma reggel.