Az elemzők szerint meg nem lett volna elégséges kereslet a papírokra ilyen alacsony hozam mellett. Sőt, ez a jövőben is problémát fog okozni, mert egyesek szerint az idei évben mínusz 0,1 százalékra csökkenhet a 10 éves hozam. Ez persze azt is jelenti, hogy a hatalmas államadóság finanszírozásában egyre inkább megjelenhetnek más piaci szereplők. Eddig azért nem féltünk a GDP több mint 200 százalékára rúgó adósság hegytől, mert a belföld, azon belül is a lakosság finanszírozta.
Tegnap megint vegyes eredményeket láttunk az USA-ból. Az S&P500 esetében eddig 280 cég jelentett, és az „egy részvényre” jutó eredmények gyakorlatilag stagnáltak. Ez szinte pontosan 1 százalékkal haladja meg a várakozásokat. Még leírni is siralmas ezeket a sorokat. Egy egészséges környezetben legalább 5, de inkább 10-20 százalék között bővülnek a profitok. Ennek most mintha vége szakadna. Persze az elemzők optimisták, és az idei első negyedévre már újra 5 százalék fölötti (6,7 százalékos) profitbővülést várnak.
Németországban rosszabb a helyzet. Eddig csak 5 cég jelentett a 30-ból, de azok profitja 16 százalékkal csökkent, ami mintegy 25 százalékkal marad el a várakozásoktól. Pedig a piac 20 százalékos bővülést vár. (a korábban készült előrejelzések szerint) Ez azt jelenti, hogy ha „tartani akarjuk az ütemtervet”, akkor kellene egy kis tűzijátéknak jönnie a közeljövőben, legalábbis ami az eredményeket illeti.
A tegnapi nagyobb esések ellenére továbbra is a maci az úr a piacokon (pedig egy jobb BMI indexünk is volt Kínából, ráadásul piaci).
USA
A zuhanó olajárfolyam illetve a Kansasi Fed elnök további kamatemelést támogató beszéde sem javította a rossz hangulatban kezdődő kereskedést a tengerentúlon. A nap végére látványos mínuszt sikerült az indexeknek összehozniuk (Dow -1,79%, Nasdaq -2,24%, S&P500 -1,88%).
Esther George, a Kansasi Fed elnöke szerint a piacon látható pánik nem meglepő, és emiatt nem fogja a jegybank elhalasztani a további kamatemeléseket. George a Nyíltpiaci Bizottság szavazó tagja, aki tegnap azt is kiemelte, hogy a jegybank túl későn kezdte el kamatemelési ciklust. A munkaerőpiac stabil, a gazdasági növekedés is kedvező, és van tere a további kamatemelésnek. Ma délután az ADP munkaerőpiaci statisztikája érkezik.
A Yahoo bevételei 15%-kal 1 milliárd dollárra csökkentek, ami 52 millió dollárral kisebb esésnek felel meg, mint amit a piac várt. A 4,4 milliárd dolláros nettó veszteséget számos leírás rontotta, csak az akvizíciókhoz kapcsolódóan 1,2 milliárd dollárt írt le a cég. A tisztított eredmény részvényenként 13 cent lett a várt 12 cent helyett. A cég az előzetes várakozásoknak megfelelően 15%-kal csökkenti munkaerő létszámát, amitől évi 400 millió dolláros megtakarítást vár, továbbá eszközöket értékesítene. Marissa Mayer az Alibaba részesedés leválasztását vagy kiszervezését továbbra is támogatná. A befektetőket nem hatották meg a bejelentések. Az Amazon 300-400 könyvesboltot nyitna országszerte a Wall Street Journal értesülései szerint.
A biotechnológiai szektor egyik nagyágyúja, a Gilead Sciences bevétele 8,51 milliárd dollárt, míg egy részvényre jutó eredménye 3,32 dollárt ért el. A prognózisok 8,16 milliárd dolláros árbevételt, és 3 dolláros EPS-t tartalmaztak. A menedzsment a teljes évre 30-31 milliárd dolláros árbevétel sávot határozott meg a várakozásokkal megegyezően. Emellett 10%-os osztalékemelés és egy 12 milliárd dolláros részvény visszavásárlási program is érkezik.
7%-ot esett a GoPro a ma piaczárás után érkező gyorsjelentés előtt. Az elemzők a tavalyi 99 centes profit után csupán 5 centtel számolnak, holott egy hónapja még 32 cent volt az érték. A cég némileg orvosolva a problémát 7%-os munkaerő leépítést jelenthet be. A Standard & Poor’s a csökkenő olajárak miatt számos olajcéget leminősített. A nagyok közül az Exxon Mobil maradt „AAA” besorolású, de most negatív figyelőlistára került, a Chevron, az EOG, az Apache és a Devon egy fokozattal lejjebb került, de még így is befektetési kategóriában maradt.
Európa
Az európai piacok újra délnek vették az irányt. A német DAX index 1,8%-ot, a FTSE 100 index 2,3%- ot, míg a CAC40 index 2,5%-ot veszített értékéből. A Donald Tusk által szétküldött verziót jónak minősítette David Cameron brit miniszterelnök, viszont véglegesnek még nem ismerte el. Az EU munkavállalók négy éves kizárása a brit szociális ellátásból valóban bekerült a szövegezésbe. A brit pártok politikusai azonban nem ennyire elégedettek a felszólalások alapján.
Yves Mersch, az EKB Igazgatótanácsának tagja szerint nemcsak az olcsó olajár, hanem a kínai és a feltörekvő piaci növekedési kilátások is kockázati faktorként jelentkeznek az EKB számára. Szerinte az eszközök vásárlása terén a „határ a csillagos ég”.
Olaj, arany
Újra 30 dollár alatt a WTI típusú kőolaj ára. A tegnapi 5%-os esés a kínálati oldal erősségének és a várakozások elülésének köszönhető, miszerint mégsem sikerül megegyezni a kitermelő országoknak egy esetleges kvótavágásban. Az API adatok tegnap 3,8 millió hordós emelkedést mutattak, ma az EIA esetében 4,7 millió hordós emelkedést várnak az elemzők a legutóbbi 8,4 millió hordós növekedés után.
Az arany egy 5 dolláros sávban mozgott tegnap, és továbbra sem tud kitörni a 2015 februárja óta tartó eső trendből. A kínai fogyasztás 3,7%-kal 985,9 tonnára nőtt a China Gold Association adatai szerint.
Devizák
Nagy utat járt be tegnap a forint az euróval szemben. A nap erősödéssel indult, az árfolyam leszúrt 310 forint alá, ahonnan éles fordulat következett. Kora délutánra már 312-ig kapaszkodott az EUR/HUF devizapár, és zárásig már nem is mozdult innen. A tegnapi korrekció egyébként nem meglepő, az árfolyam visszakapaszkodott a 200 napos mozgóátlag fölé, de a forint erősödő trendje egyelőre nem sérült.
A dollár minimális mértékben tegnap is gyengült az euró ellenében, de 1,094-nél elakadt az EUR/USD emelkedése, és zárásra 1,091-ig korrigált vissza az árfolyam. Továbbra is bizonytalanság látható a devizapárban, folytatódik az oldalazás az 1,08 és 1,097 közötti sávban.
Távol-Kelet
A pesszimista hangulat átterjedt Ázsiára is. A Nikkei 3,2%-ot, a Hang Seng 2,3%-ot, a Shanghai index 0,4%-ot csökkent. A negatív ázsiai hangulatra még rátett egy lapáttal, hogy a Nomura 11%-ot esett a negyedéves eredmény közzétételét követően. Hasonló mértékű csökkenésre 2011 novembere óta nem volt példa. A Caixin közzétételei alapján a kínai szolgáltatóipari PMI 52,4 pontra emelkedett a decemberi 50,2 pontról. Japánban szintén kismértékben növekedett a szolgáltató szektorban a beszerzési menedzser index értéke.
Határidős piacok
Alapvetően negatív hangulat uralkodik a határidős piacokon ma reggel.