Ha az amerikai indexekre nézünk, akkor azt látjuk, hogy támaszszinteket közelítenek. Az indikátorok szerint kezdenek kissé túladottá válni, és a P/E értékeltségük közel van az 5 éves átlaghoz, vagy pl. a Nasdaq esetében már 10 százalékkal az alatt is van. A DAX esetében is igaz, hogy a P/E ráta az 5 éves átlagértéken áll (amelyben egy olyan válság is volt, ami 100 évente szokott lenni). A mai 9.800 pont visszatesztelését követően az elkövetkező hetekben szerintünk nagyobb valószínűséggel emelkedik 10.500 pont környékére, minthogy eltöri a támaszszintet és leesik 9.300 pont környékére.
A BUX tegnap a rossz hangulat ellenére megtartotta a kitörést. Sőt, ma reggel is tartja magát a kitörési szint fölött. Ez azt sugallja, hogy az index belátható időn belül 25.100- 25.200 pont környékére emelkedhet. Ez azt sugallja, hogy az OTP is megtartja a kitörését, ehhez viszont az kell, hogy 6.160 pont fölött zárjon.
USA
Ismét hatalmas eséssel fejezték be a kereskedést a vezető tengerentúli indexek. A nyitás után rögtön lejtőre kerültek a piacok, és zárásig nem enyhült az eladói nyomás (Dow -2,21%, Nasdaq -3,41%, S&P500 -2,51%). A Fed Bézs könyve szerint a 12 körzetből 9 esetében növekedést regisztráltak, New York és Kansas City esetében azonban stagnálás látható, Boston viszont egyértelműen jobban teljesít a többi körzetnél. A fogyasztás és a lakáspiac jobban alakul, a munkaerőpiac helyzetével elégedett a Fed. Összességében azonban vegyes képet fest a gazdaság. Az erős dollár és az energiaárak esését emelte ki a jegybank negatívumként.
Eric Rosengren, a Bostoni Fed elnöke szerint a jegybank által idénre várt 4 kamatemelésnek azért vannak kockázatai. A 2018-as 2%-os inflációs cél elérését egyelőre nem sok tényező támogatja. Rosengren idén szavazó tag a Nyíltpiaci Bizottságban.
A GoPro részvényei 25%-ot estek tegnap, miután a cég bejelentette, hogy a negyedik negyedéves eladások a korábbi becslések alatt maradhatnak. Az elemzők által várt 512 millió dolláros összeg helyett csupán 435 milliós számot láthatunk majd a február 3-án megjelenő gyorsjelentésben. A cég bejelentette továbbá, hogy létszámának 7%-át levágja. A General Electric 6500 embert küldene el Európában a következő két évben. A Twitter 5%-ot esett tegnap. A Deutsche Bank elemzője ennek ellenére továbbra is úgy gondolja, hogy a lojális 150 millió fős ügyfélbázis miatt jó vétel a papír. A Goldman Sachs a kötvénykereskedőinek és értékesítőinek 10%-ától még ebben a negyedévben megválna. A papír 4%-ot esett tegnap.
Ma zárás után az Intel, napközben pedig a JPMorgan Chase teszi közzé eredményét.
Európa
Vegyesen zártak az európai tőzsdék tegnap. A DAX index 0,3%-ot esett, miközben a CAC 40 index 0,3%-ot, a FTSE 100 index pedig 0,5%-ot emelkedett. Az orosz pénzügyminiszter bejelentése szerint meg kell fontolni az állami bankok (Sberbank, VTB) bizonyos eszközeinek eladását az alacsony olajárak alatt. A VTB-ben 60,9%-os, a Sberbankban 50%-os részesedéssel rendelkezik az állam. A 2015-ös deficit GDP arányosan 2,6%-ot tehet ki, mivel a költségvetés 82 dollárnál lenne egyensúlyban. A mai napon brit kamatdöntő ülésre kerül sor, ahol sem az alapkamatban, sem az eszközvásárlási program keretösszegében nem vár a piac változást.
Olaj, arany
A WTI tegnap ismét a 30 dolláros árat közelítette, miután a napvilágra került USA készletadatok a disztillátumok és benzin készletek drasztikus emelkedését mutatták 6,1, illetve 8,4 millió hordóval. A nyersolaj készletek mindössze 200 ezer hordóval nőttek. Az USA finomítói teljes kapacitáskihasználtság közelében működnek, miközben a piaci kereslet ennél gyengébb. A piac várja az iráni szankciók feloldásának pontos időpontját, miután az ország eleget tesz a nemzetközi közösség kívánalmainak. Az arany 1.089 dollárra tudott erősödni. A gyenge részvénypiaci teljesítmény és a nyersanyagok árzuhanása a Fed kamatemelésének elhalasztását okozhatja. A piac emiatt egyre inkább az arany felé fordul.
Devizák
A nap első felében erősödni tudott a dollár az euróval szemben. Az EUR/USD devizapár napon belül 1,08-ig esett, ahonnan a nap végére visszakapaszkodott 1,087-ig. A 20 és 30 napos mozgóátlag fogta meg az emelkedést, de a csökkenő trendcsatorna felső éle is a közelben húzódik. A reggeli kereskedésben azonban ismét dollárerősödés indult.
Távol-Kelet
A Shanghai indextől eltekintve gyenge napon vannak túl az ázsiai részvénypiacok. A Nikkei 2,7%-ot, a Hang Seng 0,4%-ot csökkent, a Shanghai index viszont 1,4%-ot emelkedett. A mai emelkedés ellenére a medvepiac határán táncol a Shanghai index, hiszen közel 20%-ot esett a korábbi, decemberi csúcspontjához képest. Vártnál kisebb mértékben bővültek a japán gépipari megrendelések. A tavalyi év azonos időszakához képest csak 1,2% volt a növekedés mértéke, míg a piac 6,3%-os fellendülésben bízott. 6,7-es erősségű földrengés rázta meg Japánt. A földrengés ellenére azonban nem alakult ki szökőár. Több halálos áldozatot is követelt ma reggel az indonéziai terrortámadás. Jakartában robbantás sorozatot hajtottak végre. Bár a támadásokat még senki nem vállalata magára, több feltételezés is az ISIS-t sejti az akció mögött.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A Dow, az S&P és a Nasdaq pluszban, míg a DAX mínuszban volt.