Ugyanakkor a fiskális oldalon a GDP több mint 200 százalékára rúgó hiány nem teszi lehetővé az élénkítést. Ez is jól mutatja, hogy csökken a mozgástér. Ez nemcsak a japánokra igaz, hanem az EKB-ra is, sőt a Fed estében az ébredő infláció a lassuló gazdasági aktivitással párosulva sem tűnik jó kompozíciónak a folytatás tekintetében. Ha valamilyen csoda folytán a világgazdaság mégis magára találna, akkor a részvénypiacok nagyon olcsók. Sőt még így is igaz az állítás, hogy a részvényárfolyamok sokkal többet estek, mint az idénre, illetve elkövetkező évekre vonatkozó eredményvárakozások. Így a mai napra kinéző csökkenés is inkább csak valamiféle korrekciónak fogható fel az elmúlt napok, sok esetben, közel 10 százalékos száguldásait követően.
Kamatdöntő ülést tart ma az MNB monetáris tanácsa. A piac arra számít, hogy marad az 1,35%-os alapkamat.
USA
Jó hangulatban telt a hét első kereskedési napja a tengerentúli börzéken, ráadásul az indexek fontos ellenállásokat törtek át (Dow Jones 1,4%, Nasdaq 1,48%, S&P500 1,47%). A Fitbit zárás után 15%-ot esett, hiába jelentették be, hogy Blaze néven okosórát dobnak piacra márciustól 200 dolláros áron, amit az Apple Watch versenytársának szánnak. A menedzsment ugyanakkor egy profit warningal is meglepte a befektetőket, hiszen a folyó negyedévre 2 centes részvényenkénti profitot, míg éves szinten 1,08-1,2 dolláros profitot vár, szemben az elemzők 23 centes és 1,14 dolláros várakozásával.
Európa
Az európai indexek közül a FTSE 100 index 1,5%-os, a CAC 40 index 1,8%-os, míg a DAX index 2,0%-os pluszt tudott felmutatni tegnap. Az orosz és az amerikai külügyminiszter szerint Barack Obama és Vlagyimir Putyin hamarosan bejelentheti a szíriai tűzszünetről szóló megállapodást, ami február 27-től léphet életbe. Ugyanakkor az Iszlám Állam dzsihádista szervezetére és az al-Kaidához köthető an-Núszra Frontra nem vonatkozik. A várakozásoknak megfelelő, 2,1%-os negyedik negyedéves német GDP adatot láthattunk reggel. A nap folyamán érkezik még német IFO üzleti bizalmi index statisztika és a svájci jegybank elnöke is beszélni fog.
Olaj, arany
A WTI 32,7 dollárra esett a legközelebbi határidőre (a legközelebbi határidős leszállítás ma változott márciusról áprilisra), ami mintegy 70 centes csökkenést jelent a tegnapi nagy emelkedés után. Az IEA jelentése szerint 2017 év közepéig maradhat a készletek globális emelkedése, a piac csak ekkor kerül egyensúlyba. A világ olajkészletei évtizedes csúcson vannak.
Az arany 1.216 dollárra erősödött. A piac megint aggódik a részvénypiacok jövője miatt, ezért az aranyat ma ismét vették. A dollárkamatok emelkedése lehet a fő kérdés az idei évben. Az arany számára ezért kedvező volt Janet Yellen legutóbbi nyilatkozata, ami sokkal óvatosabb volt az idei várható kamatemelésekkel kapcsolatban, mint amit korábban vallott a jegybankelnök. A pénzügyi befektetők is erőteljesen vásárolták az arany ETF-eket az elmúlt napokban.
Devizák
Tegnap ismét jó napja volt a forintnak. Bár mindkét irányba nagyobb kilengéseket láthattunk, a hazai fizetőeszköznek mégis sikerült 307,1-ig erősödnie az euróval szemben. Az árfolyam tavaly augusztus óta nem látott szintre zuhant, így újabb tere nyílt a forint erősödésének. A többi régiós deviza is jól teljesített a tegnapi kereskedésben.
A dollárnak tegnap is jó napja volt, nagyot erősödött az euróval szemben. Az 1,103-ig tartó zuhanással újabb támaszzónához érkezett az árfolyam, amely 1,1-1,05 között húzódik. Ráadásul a 30 napos mozgóátlag is itt található, ezért ez egy erős szint, ahol már érdemes figyelni a fordulós jelzéseket.
Nagy mozgás volt tegnap a GBP/USD devizapárban. A font tegnapi zuhanása ráadásul a mai kereskedésben is folytatódik, bár már a tegnapi kereskedésben is 2009 óta nem látott mélypontra esett a kurzus. Tegnap a brit EU népszavazással kapcsolatos hírek borzolták a kedélyeket.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,4%-ot, a Hang Seng 0,1%-ot, a Shanghai index 1,5%-ot esett. A Moody’s pozitívan értékelte, hogy a kínai kormány igyekszik átstrukturálni az önkormányzati hiteleket, ezzel a kínai feszültségek legalább egy ponton enyhülhetnek. Az elemzőház véleménye szerint 2450 milliárd dollárnál húzhatják majd meg az aggregát eladósodottsági szintet. Pozitívan értékelték a struktúra átalakítását, a futamidő hosszabbítását és azt is, hogy a hiteleket kötvénnyel igyekeznek kiváltani.
A jen az elmúlt pár nap erőtlen emelkedési próbálkozásait követően ismét erősödött, ami beütött a japán részvénypiacnak. A piaci szereplők egyre inkább tehetetlennek látják a japán jegybankot. A hozamok gyakorlatilag a végtelenségig tartó laza jegybanki politikát áraznak, de ezen túlmenően már nem nagyon van tere a japán jegybanknak, így a devizapiaci szereplők nem is bíznak abban, hogy képesek lesznek a jent visszagyengíteni a dollárral szemben.
A jen erősödésében jelentős szerepet játszhatott, hogy Kuroda önmagához képest pesszimistán nyilatkozott a monetáris politika hatékonyságáról. Nyilatkozata szerint a jegybank önmagában nem képes rövidtávon feltornázni az inflációt és az inflációs várakozásokat.
Határidős piacok
A főbb határidős piacok (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a negatív tartományban voltak ma reggel.