Az európai piacok is inkább lefelé kacsingatnak reggel, miközben technikailag akár fölfelé is mehetnének. Látjuk tegnap is mi lett ebből! A DAX- nak sikerült egy napközbeni mélyrepülést produkálnia. Megnézve egy pár instrumentumot, mintha agyhalál kezdene kialakulni. Egyre több esetben láthatunk oldalazó mozgást.
A mai napon további enyhe erősödést várunk a BUX indexben, amelyet a forint erősödése is segíthet. A DAX esetében ugyanakkor bizonytalanok vagyunk. A gyalázatos viselkedés (lásd. pl. tegnapi nap) és a negatív határidős kereskedés ellenére valamiféle emelkedést még mindig belelátunk az indexbe.
USA
Eséssel indult a kereskedés a tengerentúlon, de gyorsan pozitív irányba fordultak az indexek, viszont a közel zárásig tartó emelkedés ellenére csak a Nasdaq zárta pluszban a napot (Dow Jones -0,11%, Nasdaq 0,13%, S&P500 -0,006%).
Stanley Fischer, a Fed alelnöke tegnap azt mondta, hogy nehéz megmondani a nyersanyagárak esésének, illetve a kínai piacon látható bizonytalanság amerikai gazdaságra gyakorolt negatív hatásait. A piacokon kialakult volatilitás átmenetileg akár az amerikai növekedési kilátásokat is ronthatja. Az alelnök azt mondta, hogy nem tudja mi lesz a jegybank következő lépése márciusban. A Fed korábban 4 kamatemelésre számított az idei évben, de a piac jelenleg már csak egy kamatemelést áraz. A zuhanó olajár inflációra gyakorolt negatív hatása enyhülhet az alelnök várakozásai szerint, az amerikai munkaerőpiac pedig tovább erősödhet.
Az ISM által publikált feldolgozóipari index gyengébb lett a várakozásoknál, a mutató 33,5 pont lett, miközben a piac 34,7 pontot várt. Az Alphabet (Google) piaczárás után érkező gyorsjelentése megverte a piaci várakozásokat, aminek köszönhetően immáron nagyobb piaci kapitalizációval rendelkezik a cég, mint az Apple. A bevételek a tavalyi 14,5 milliárd dollárról 21,3 milliárdra emelkedtek, holott a piac csupán 16,9 milliárddal számolt. A tisztított egy részvényre jutó eredmény pedig 8,1 dollár helyett 8,67 dollár lett. A Wall Street Journal értesülései szerint a Yahoo ma érkező negyedik negyedéves gyorsjelentése után Marissa Mayer 15%-os létszám leépítést jelenthet be költségcsökkentés címszó alatt.
Európa
A kezdeti pluszok után nap végére elfáradtak az európai indexek. A FTSE 100 és a DAX index 0,4%- ot, a CAC 40 index pedig 0,6%-ot veszített értékéből. Donald Tusk szerint nagy előrelépés történt a brit és uniós tisztségviselők közötti tárgyaláson, de még mindig vannak rendezetlen kérdések. Az új megállapodás tervezetet mind a 28 uniós tagállam megkapja, a kérdéseket a február 18-19-i EU-s csúcson vitatják majd meg.
Olaj, arany
A WTI 31,2 dollárra süllyedt a tegnapi kínai ipari termelési adatok hatására, míg a piac a holnapi készletadatokra is spekulál. A várakozások szerint 3,7 millió hordóval nőttek az USA nyersolaj készletei, ami továbbra is azt mutatja, hogy jelentős túlkínálat van a piacon. Az alacsony nyersanyagárak a BP eredményére is negatívan hatottak, mivel a negyedéves eredmény az utóbbi évek leggyengébbje lett.
Az arany 1.125 dollárra süllyedt. A pénzügyi piacok kezdik újra felfedezni az aranyat: 12,7 tonnával nőtt az ETF-ekben és más piaci alapokban tárolt arany mennyisége. Az aranyra kedvezően hat a piaci zuhanás, mivel a növekvő félelmek a menekülővalutának tekintett arany felé viszik a befektetőket.
Devizák
Töretlenül erősödik a hazai fizetőeszköz az euróval szemben. Bár tegnap felszúrt 312-ig az EUR/HUF árfolyama, de végül 310,3-nál zárta a kereskedést. A forint erősödő trendje folytatódik, a következő támasz 309-nál található. A régiós devizák közül a lengyel zlotyi is jól teljesített tegnap. A pénteki dollárerősödés után tegnap ismét látványos gyengülésbe kezdett a tengerentúli fizetőeszköz az euró ellenében. Az EUR/USD árfolyama az 1,083-as nyitást követően 1,089-nél zárta a kereskedést. Az árfolyam az év eleje óta az 1,08-1,10 közötti sávban mozog, a jelenlegi piaci hangulat miatt távolodhat a következő kamatemelés az USA-ban, és ez érezhető is a dollár mozgásában.
Távol-Kelet
Az ázsiai piacok jellemzően csökkentek ma. Ez alól kivételt képez a Shanghai index, ami 1,7%-ot emelkedett. A Nikkei 0,6%-ot, a Hang Seng 0,8%-ot csökkent. A kínai részvénypiac felpattanása főleg annak köszönhető, hogy a kínai jegybank ismételten többletlikviditást nyújtott, ezúttal 100 milliárd jüan (15 milliárd dollár) értékben. Várakozások szerint a héten legalább még egy hasonló tranzakcióra sor kerül a jövő heti ünnep miatt.
Bár a kínai részvénypiac kimondottan gyengén teljesít az elmúlt időszakban, az új szabályozások eredményeként az IPO piacon őrületes érdeklődés tapasztalható. A jelenleg érvényes szabályok szerint legfeljebb 23-as P/E értékeltségen lehet cégeket tőzsdére vinni, ami bőven a kínai részvények értékeltségének mediánja alatt van, ráadásul a jegyzéshez szükséges összeget is csak akkor kell befizetni, ha a kibocsátás során a befektető ténylegesen részvényekhez jut. Ezért egyes cikkekben olyan lottóhoz hasonlítják a kínai IPO piacot, ahol csak akkor kell a szelvény árát befizetnünk, ha kiderült, hogy nyertünk a lottón. A meglehetősen egyedi szabályozás miatt az elmúlt két hétben átlagosan 1800-szoros túljegyzés alakult ki. Az ausztrál jegybank a várakozásoknak megfelelően 2%-on hagyta az alapkamatot.
Határidős piacok
Alapvetően negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.