Mindeközben a Közel-Keleten eszkalálódik a helyzet, amely mintegy 1300 éves sérelmekre alapul (Ali Kalifa, mint első vagy negyedik kalifa, illetve az őt megelőző kalifa meggyilkolása). Ez az ellentét a síiták és a szunniták között újra és újra fellángol, és többek között ez nehezíti az ISIS-szel kapcsolatos fellépést is (az ISIS és Szaúd-Arábia is szunnita). Szóval egy klasszikus puskaporos hordó, amely most éppen felrobbanni készül, amelynek beláthatatlan következményei lehetnek. Ehhez jön hozzá a kínai félelem, amely szerintünk egy kicsit túl van lihegve, akárcsak augusztusban láthattuk. Persze fontos tényező, hogy a vezető piacok részvényindexeit pont az ahhoz megfelelő állapotban találták ezek a hírek, hogy jelentősebb korrekció legyen. Összességében továbbra is úgy látjuk a dolgokat, ahogy tegnap leírtuk. Azaz az általános képbe teljesen beleillik a tegnapi DAX esés (talán kicsit nagyobb volt, mint gondoltuk), de ettől nem feltétlenül kell pánikba esni. Egyelőre az intézményi befektetők nem nagyon mocorognak, alapvetően a spekulánsok eladásai mozgatták a piacokat.
Itthon a MOL tette közzé ma reggel a finomító árrését, amely jelentősen csökkent novemberhez képest, de még így is kicsit magasabban volt decemberben, mint egy évvel ezelőtt. Ráadásul a petrolkémiai árrés jelentősen javult. Vagyis a MOL továbbra is vonzó befektetési célpont lehet, pláne akkor, ha az új horvát vezetésnek köszönhetően esetleg megváltozik a „MOL vesztegetési” üggyel kapcsolatos kommunikáció, és esetleg az új tárgyalás kimenetele pozitív lesz a MOL számára. Persze ennyire ne fussunk előre. Egy szó mint száz, a piacok továbbra is gyengék, de középtávon inkább emelkedést várunk.
USA
Látványos eséssel indult az év első kereskedési napja a tengerentúlon, de a nap végére sikerült szépíteniük az indexeknek. Ha kitartott volna a 2,5%-os esés a Dow Jones indexben, akkor 84 év óta a legrosszabb évkezdet lehetett volna a tegnapi kereskedés. Az S&P500 illetve a Nasdaq pedig 2001 óta nem kezdte ilyen gyengén az évet (Dow Jones -1,58%, Nasdaq -2,09%, S&P500 -1,51%).
A San Francisco-i Fed elnök, John Williams tegnap egy interjúban azt mondta, hogy idén több alkalommal is lehet kamatemelés, de az emelések száma nagyban függ attól, hogy mi történik a gazdaságban. A Fed jegybankárai szerint egyébként négy alkalommal növekedhet idén az alapkamat, és az év végére elérheti az 1,35%-ot. Szerinte stabil növekedés, javuló munkanélküliség és erősödő infláció lehet 2016-ban, de számos nehézséggel is szembe kell néznie a tengerentúli gazdaságnak. A legvalószínűbb forgatókönyv szerint a Fed „2016-ban csendben a gázon tartja majd a lábát”. Williams idén nem szavazó tag a Nyíltpiaci Bizottságban.
Az ISM feldolgozóipari index decemberi értéke a várt 49 pont helyett 48,2 pontra süllyedt. A feldolgozóipari beszerzési menedzser index 51,2 pontos decemberi értéke megfelelt az elemzők előrejelzésének. A Tesla tegnapi negyedik negyedéves értékesítési adataira (sáv alját tudták csak teljesíteni) több mint 7%-ot esett a részvény árfolyama.
A Netflix papírjai is 7%-ot estek, miután a Baird Equity Research elemzője vétel helyett már csak tartásra ajánlja a cég részvényeit, és 128 dollárról 115 dollárra csökkentette a célárát. Marissa Mayer stratégiájának fő eleme, a Screen megszűnik a Yahoo-nál. Az elmúlt időszakban távozó felsővezetők és a stratégia átalakítása után talán már csak az lenne a meglepőbb, ha Mayer maradna a vezérigazgatói székben. A General Motors 500 millió dollárt fektet a Lyft nevű vállalkozásba (Uber versenytársa), az önvezető autók fejlesztése miatt.
Európa
Méretes esést láthattunk tegnap Európában. A FTSE 100 index 2,4%-ot, a CAC 40 index 2,5%-ot, míg a DAX index 4,3%-ot veszített értékéből. A Capital Economics elemzői szerint a decemberi gyáripari beszerzési menedzser index 48,7 pontos értéke a feldolgozóipar kibocsátásának visszaesésére utal. Ha az olajár 35 dollár környékén ragad, akkor a GDP az elemzőház kalkulációja szerint 1,5%-kal esne vissza. A tegnapi vártnál gyengébb német decemberi inflációs adat után a mai eurózónás érték is elmaradhat a várt 0,4%-tól év/év alapon.
Olaj, arany
A befektetők kockázatkerülő attitűdjének előtérbe kerülésével 1077 dollárig emelkedett az arany árfolyama, ami áttörte a 20 és a 30 napos mozgóátlagot is. Ma reggel pedig további árfolyam emelkedés szemtanúi lehetünk.
Nem volt hosszú életű az olaj felpattanása. A WTI típusú kőolaj a 30 napos mozgóátlag 38,2 dolláros értékének érintését követően lefordult, és egyenesen a 20 napos mozgóátlagra, 36,7 dollárig esett. Az amerikai DOE olajkészlet adatok holnap jelennek meg, a várakozás enyhe további növekedés.
Devizák
Az év első kereskedési napját gyengüléssel kezdte a forint az euróval szemben. A 313,9-es nyitás után 316,2-ig emelkedett az EUR/HUF árfolyama, ahonnan a nyitószint közelébe korrigált vissza zárásra. A reggeli kereskedésben pedig enyhe forintgyengülés látható. Nagy volt a volatilitás tegnap az EUR/USD devizapárban. Az árfolyam 1,078-1,094 között mozgott, de zárásban erősödni tudott a dollár. Ez az irány a ma reggeli kereskedésben is.
Távol-Kelet
Kis mértékben, de ma is tovább folytatódott az ázsiai részvénypiacok esése. A Shanghai index 1,4%- ot, a Hang Seng 0,7%-ot, a Nikkei 0,4%-ot csökkent. A Bloomberg értesülései szerint direkt részvénypiaci intervencióval állították meg az árfolyamok zuhanását. Az állami alap elsősorban a pénzügyi szektor és az acélipar részvényeit vásárolta stabilizálási céllal. Ezen túlmenően a kínai jegybank 130 milliárd jüan értékben nyújtott 7 napos forrást a pénzügyi szektor likviditásának helyreállítása érdekében.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban voltak.