Janet Yellen tegnapi meghallgatásán nyitva hagyta a negatív kamatláb bevezetésének lehetőségét. Jelenleg azt vizsgálják, hogyan tudna segíteni a gazdaságon a negatív alapkamat a mostani feltételek romlása esetén. A Fed elnök azt mondta, hogy felkészültek akarnak lenni, ha a helyzet megkívánja a negatív ráta alkalmazását. Vagyis valamiféle kapituláció indult a piacokon. Így az amerikai indexek hatalmas eséssel kezdték a napot, amelyet az mentett meg, hogy az Emirátusok olajminisztere belengette az OPEC fellépését az alacsony olajárak mellett. Ide tartozik, hogy 35 dolláros kőolajár mellett a világ kitermelésének csak 4 százaléka nem termel profitot. Ha ennyi kitermelés megszűnne, az kb. 2,8 millió hordó kiesést jelentene, ami stabilizálni tudná a nagyjából 2 millió hordós túltermeléssel küzdő olajpiacot. Persze 35 dollár fölött lehet, hogy ezek a termelők visszajönnének.
Két fontos hírünk van ma reggel. Az egyik az amerikai kamatemelésre vonatkozik, míg a második, a távoli jövő szempontjából sokkal fontosabb felfedezés, amelyben magyar kutatók is részt vettek. Neveztessen, felfedezték az Einstein által 100 éve megjósolt gravitációs hullámokat. 1916-ban írta az első tanulmányát az általános relativitás elméletről, majd 1918-ban egy második dolgozatban javított bizonyos számításokon. Egy valójában nagyon nagy energiájú „gravitációs rengést” sikerült kimérni, amely 1,3 milliárd fényévre, s kb. ugyanennyi idővel ezelőtt történt. Két fekete lyuk összeolvadásának pillanatát sikerült elkapni (csak részecske méretű megnyúlása a térnek!). Hatalmas tudományos, de még hatalmasabb technikai teljesítmény. Einstein azt gondolta, hogy ezt soha nem fogjuk tudni kimérni. Ez is azt mutatja, hogy ugyan a piacok félnek, hogy nem növekszik a termelékenység, a hatékonyság, de a tudomány fejlődése nem állt meg, hanem újabb és újabb tudományos eredmények születnek, amelyek előbb vagy utóbb beépülnek a mindennapi életbe, s ezzel is jobbá teszik a világunkat.
A mai napon enyhe emelkedést várunk mind a DAX, mind a BUX index esetében, de még nem feltétlenül van vége a negatív periódusnak. Komolyabb fordulatra nagy valószínűséggel még várni kell.
USA
Folytatódott a mélyrepülés a tengerentúli börzéken, bár a kezdeti mínuszok után záráshoz közeledve javult a hangulat, de még így is jelentős mínuszban zártak a piacok (Dow Jones -1,6%, Nasdaq 0,39%, S&P500 -1,23%). A heti munkanélküli segélykérelmek száma némileg jobb lett a piaci várakozásoknál. Múlt héten 287 ezer helyett 269 ezren fordultak első alkalommal a munkaügyi hivatalhoz.
Januári kiskereskedelmi forgalmi adatot illetve a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének februári előzetes számait publikálják ma. Carl Icahn és John Paulson aktivista befektető és az AIG között kialakult harc egyelőre a végéhez ért, és nem fogják feldarabolni az amerikai biztosítót.
Európa
Az európai piacok újabb pofonba szaladtak bele. A FTSE 100 index 2,4%-ot, a DAX index 3,0%-ot, a CAC 40 index pedig 4,0%-ot esett. Az EU-val kötött megállapodást nem sikerült a spanyoloknak betartaniuk, ugyanis a deficit 4,2% helyett 4,5% lett. Az Európai Bizottság gazdasági biztosa a költségvetés kiigazítását sürgeti, amit a spanyol kormány élből elutasított legutóbb. Az idei év végére 3% alatti hiányt kellene mutatnia a számoknak.
A 2014. májusi portugál mentőcsomagból való kilépés óta nem járt a 10 éves kötvény ott, ahol tegnap, egészen pontosan 4,53%-on. Ennek oka, hogy Brüsszel figyelmeztetést adott ki az idei költségvetés miatt, de a terveket egyelőre nem vétózták meg, viszont további hiánycsökkentést várnak el Lisszabontól. Az új baloldali kormány ezzel szemben nem erőlteti annyira a megszorításpárti politikát.
A német negyedik negyedéves GDP adat 1,7% helyett 2,1% lett. A mai napon további eurózóna országok GDP adata érkezik.
Olaj, arany
A WTI tegnap 26,1 dollárig süllyedt. Innen egy kommentár hatására azonban lendületet vett az olaj, és ma reggel 27,4 dollárra emelkedett a kurzus. Az Egyesült Arab Emirátusok vezetője szerint az OPEC tagállamok készen állnak termelésük csökkentésére, hogy megállítsák az olajárak zuhanását. Az OPEC most is 1,7 millió hordóval a kvóták felett termel, ami a fő oka az olajárak zuhanásának.
Az arany 1.241 dollár volt ma reggel, de tegnap ennél a szintnél is magasabban volt a jegyzés. Az arany emelkedésében jelentős szerepet játszott a piaci bizonytalanság: a részvény- és nyersanyag piacok egyaránt jelentős változékonyságot mutattak. Janet Yellen belengette a negatív kamatokat az Egyesült Államokban, ami ismét lendületet adott az aranynak.
Devizák
A tegnapi kereskedést gyengüléssel indította a forint az euróval szemben. A 200 napos mozgóátlag áttörését követően 313-ig szúrt fel az árfolyam (kedden is erről szintről fordult le a devizapár), ahonnan gyors erősödés vette kezdetét. A zárás jól sikerült, az árfolyam 310,8-ig esett, ahonnan már elérhető lehet a jövő héten a 308,9-es mélypont.
A dollárnak nyugodtabb napja volt, bár a kereskedés első felében 1,137-ig gyengült a tengerentúli fizetőeszköz, ahonnan 1,132-ig korrigált zárásra. Az EUR/USD devizapár emelkedő trendje továbbra is érvényben van, a következő erős ellenállás 1,15-nél található.
Távol-Kelet
A hét utolsó napjára is kitartott a negatív hangulat Ázsiában. A tegnap zárva tartó Nikkei ma 4,8%-ot zuhant, a Hang Seng 1,1%-ot esett. A Shanghai index hétfőn nyit ki újra, az elmúlt napok részvénypiaci mozgásai alapján nem várható szép nyitás. A dél-koreai kiskapitalizációs részvényindex 8%-ot esett, így felfüggesztették a kereskedést.
Piaci pletykák szerint a japán jegybank interveniált a jen gyengítése érdekében, azonban ez csak átmenetileg bizonyult sikeresnek. Összességében a jen továbbra is erősödik a dollárral szemben, ami negatív a japán részvénypiac számára.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban voltak.