Ha ránézünk az indexekre (pl. Dow Jones) akkor pontosan azt látjuk, hogy nem változott a kotta. November eleje óta egy csökkenő sávot látunk, amelynek felső éléről jön most le az index. S persze az is igaz, hogy most jön majd az alapkezelők portfólió átrendezése. Így az első napokban még nem feltétlenül ők, hanem a „kisbefektetők” mozgatják a piacokat.
Míg a fejlett piacokon csak a korábbi mintázat folytatódást látjuk leginkább, addig itthon egy füles csésze alakzatot láthatunk a BUX indexen, amely összhangban van a négy nagy részvény pozitív kilátásaival. Ugyanakkor a jelenlegi negatív hangulatban nem valószínű a technikai kép beteljesülése. Persze a nemzetközi piacok esetleges megnyugvásával bekövetkezhet a technikai kép által sugallt 25.200 pont körüli szint megtámadása.
Mindent egybevéve az látszik, hogy a magyar index továbbra is felülteljesítő lehet a DAX-hoz vagy a Dow-hoz képest, legalábbis a technikai kép alapján. Sőt, a fundamentumok sem mondanak ennek ellent. Mindenesetre a mai napon mind a DAX, mind a BUX index esetében a méretesebb csökkenés borítékolható.
USA
Amerikában nem nyitott ki a tőzsde január 1-jén. A Tesla a negyedik negyedévben 17.400 autót szállított le a Modell S szárnyalásának köszönhetően, ami jelentős növekedés a harmadik negyedéves 11.603 darabos eladás után. A teljes éves eladások így 50.580 darabot tettek ki a csökkentett 50-52.000 darabos irányszámhoz képest. A Star Wars: Az ébredő erő 740,3 millió dollárt termelt eddig a Disney-nek Amerikában, így hamarosan lekörözheti a csúcstartó Avatart, mely 760,5 millió dollárt ért el korábban, igaz az Avatarnak 72 nap kellett a csúcsdöntéshez. Világszinten a film már 1,5 milliárd dollárnál tart.
Európa
Amerikához hasonlóan az európai tőzsdék is zárva voltak pénteken. A szeptemberi választások óta nem sikerült megállapodni a közös kormány összetételéről a katalán antikapitalista pártnak. A vasárnapi szavazás sem hozott eredményt, így ha január 9-ig nincs megállapodás, akkor új választást kell kiírni. Az eurózónás beszerzési menedzser indexeken kívül a decemberi német inflációs adatra lesz érdemes figyelnünk.
Olaj, arany
Szaúd-Arábia megszakította diplomáciai kapcsolatait Iránnal a szaúdi külügyminiszter vasárnapi tájékoztatása szerint. A teheráni szaúdi nagykövetség elleni támadásért ugyanis véleményük szerint Irán a felelős. Az olaj a hírre közel 2%-ot emelkedett. Az arany 1070 dollárig emelkedett a kedvezőtlen kínai adatok és a szaúdi-iráni konfliktus miatt.
Devizák
315 környékén zárta 2015-öt az EURHUF árfolyama, hasonlóan a tavalyi évhez, vagyis és/év alapon nem történt semmi, pedig az év folyamán, 295-ön és 325 fölött is járt az árfolyam. A technikai kép alapján ma gyengüléssel indíthatja a kereskedést a forint az euróval szemben.
Az elmúlt néhány kereskedési napban az EURUSD piacán sem volt tapasztalható élénk kereskedés. Ma reggel az 1,09-es árfolyamról indulhat a kereskedés. A Fed alelnöke, Stanley Fischer azt nyilatkozta, hogy a pénzügyi buborékok kialakulása ellen a kamatemelés lehet a megfelelő megoldás.
Távol-Kelet
A Shanghai index 7%-ot, a Nikkei 3,1%-ot, a Hang Seng 2,5%-ot csökkent. A kínai tőzsdefelügyelet már az első kereskedési napon élesben is tesztelhette az év elején bevezetett felfüggesztési rendszert. Ennek értelmében 5%-os esést követően 15 percre felfüggesztették a kereskedést, azonban ez csak felgyorsította az esést, így hamar elértük a napi felfüggesztéshez szükséges 7%-ot is.
A decemberi kínai PMI értékek alulmúlták a várakozásokat. A statisztikai hivatal közleménye alapján 49,7 pont lett az index értéke, míg a várakozás 49,8 pont volt. A piaci alapú Caixin PMI esetében még ennél is nagyobb az alulteljesítés mértéke. A múlt havi 48,6 pontról 48,2 pontra esett, szemben a várt 48,9 ponttal.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel.