Januárban 151 ezer fővel bővült a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma, amely lényegesen elmarad a 190 ezres piaci várakozástól. A vártnál gyengébb adat ellenére a munkanélküliségi ráta a decemberi 5%-ról 4,9%-ra esett, amelyre utoljára 2007 novemberében volt példa. A piac ebben az esetben nem számított változásra. Az aktivitási ráta 0,1 százalékponttal 62,7%-ra emelkedett. Ez pedig kedvező az inflációs pálya szempontjából. Nem meglepő módon a dollár erősödéssel reagált, és a piac ismét visszaárazta az igencsak pengeélen táncoló decemberi kamatemelést.
Közben az OPEC tagok főznek valamit a kondérban. A venezuelai olajminiszter Szaúd-Arábiába utazott. Ugyan nem lehet tudni, hogy pontosan miről egyeztetnek, de a körvonalakat lehet sejteni. Ennek köszönhetően erősödik az olaj.
Holnap jelent a Richter, amelynek eredményét lehúzhatja a rubelgyengülés. A negatív hatás az orosz kintlévőségek átértékelődésén keresztül hat. Ugyanakkor az árbevétel tekintetében a gyógyszergyár valószínűleg felülmúlta a korábbi prognózisokat. Így az eredmény mind az előző negyedévi értéket, mind az előző év azonos időszakát meghaladhatja, hiszen akkor negatív volt az érték. A DAX index esetében továbbra is recsegnek-ropognak a támaszok. Remélhetőleg a mai jobb hangulatban fordul innen az index. A BUX esetében pedig oldalazást várunk ma.
USA
Rosszul sikerült a hét utolsó kereskedési napja a tengerentúlon. Az indexek már a nap elején mélyrepülésbe kezdtek és zárásig nem enyhült az eladói nyomás. A Nasdaq volt a nap vesztese 3% feletti mínusszal (Dow -1,29%, Nasdaq -3,25%, S&P500 -1,85%).
Az Apple hamarosan megkaphatja az indai kormány jóváhagyását hivatalos boltok nyitására. A cégnek nem lesz egyszerű a terjeszkedés, hiszen Indiában az olcsóbb telefonokból fogy mennyiség, amit jól példáz, hogy az Apple piaci részesedése csupán 2%. A Samsung, az Intex Technologies India és a Micromax Informatics a piac 50%-át fedi le. A Business Insider hasábján megjelentek szerint Elon Musk a Tesla után elektromos repülőgép fejlesztésébe kezdene.
A GoPro papírjai 6%-ot emelkedtek arra a hírre, hogy a Microsoft-tal partneri megállapodást kötött a kamerákban található fájlok tárolásával kapcsolatban.
Európa
Mínuszban zártak pénteken az európai indexek. A CAC 40 index 0,7%-ot, a FTSE 100 index 0,9%-ot, a DAX index pedig 1,1%-ot esett. A Citigroup elemzői szerint a britek EU-ból való kilépése a legnagyobb politikai bizonytalanság a piacokon. A kilépés kockázatának mértéke szerintük 20-30% közötti értéket vesz fel.
A francia államfő és a német kancellár a menekültválságról és a brit reformigényekről egyeztetett. A brit reformigények tekintetében az újabb tárgyalásokat elutasítják, míg a menekültkérdésben elég nagy az egyetértés. Az oroszok vizsgálják annak lehetőségét, hogy euróban denominált kötvényt dobjanak a piacra a szankciók óta először. A Sberbank, a VTB és a Gazprombank mellett 25 nyugati befektetési bank is a megkeresettek listáját bővíti.
Olaj, arany
A WTI 31,15 dolláron állt, miután a venezuelai olaj miniszter, Eulogio Del Pino a hétvégén találkozott a szaúdi olajipari vezetővel, al-Naimivel. A venezuelai miniszter korábban már arab termelő államokat és az orosz minisztert is meglátogatta. A hírek szerint a látogatás célja, hogy egy egységes fellépést készítsen elő az OPEC tagállamok között, mivel a mostani olajár katasztrofális hatással van Venezuela pénzügyi helyzetére. Az országban rendkívüli állapotot vezettek be. Venezuela ráadásul jelentős diszkonttal tudja csak olaját eladni, így ők hordónként 25-27 dollár kapnak csak a kitermelt nyersanyag után.
Az arany 1.165 dollárra süllyedt vissza a múlt heti jelentős áremelkedést követően. A pénteki USA munkanélküliségi számok erősek lettek, és béroldali inflációra utalnak, ami az amerikai kamatemelés esélyének növekedését mutatja. Ez pedig kedvezőtlen lehet az arany számára. A nemesfém jelentős áremelkedésen van túl idén, főleg a negatív részvénypiaci események miatt.
Devizák
Jelentősen gyengült múlt héten a dollár az euróval szemben. A hét elején még 1,083 környékén volt az árfolyam, pénteken nap elején pedig 1,125-ig emelkedett a devizapár. Innen korrekció indult a péntek délutáni munkaerőpiaci adatokat követően, és 1,115-ig süllyedt az árfolyam.
A forint a hét második felében tudott látványosan erősödni az euróval szemben. 312 környékéről 309- ig esett az árfolyam, hónapok óta nem zárt már ilyen mélyen a kurzus. 308,5 forintnál egy erős támasz húzódik, a szint törésével a 306,8-as lokális mélypontot vehetné célba az EUR/HUF devizapár.
Távol-Kelet
1,1%-ot emelkedett a Nikkei részvényindex a gyengülő jen hatására. A pénteki amerikai munkaerőpiaci adatokra a dollár ismét erősödni kezdett a fő devizákkal szemben, ami pozitív a japán exportszektor számára.
Kínában elkezdődött az egyhetes ünnep, a kínai holdújév. Ezért a shanghai tőzsdén egész héten szünetel a kereskedés, Hongkong viszont csütörtökön már újra kinyit. A részvénypiacok szempontjából az egyhetes időszak fogyasztási adatai lesznek majd jelentősek, hiszen azok jól mutatják a kínai gazdaság állapotát és a lakosság fogyasztási kedvét és erejét.
Januárban a kínai devizatartalék 100 milliárd dollárral csökkent, de ez még így is kedvezőbb, mint a 120 milliárd dollárról szóló piaci várakozás. A devizatartalék jelenlegi szintje 3 éves minimumot jelent. Decemberben év/év alapon mindössze 0,1%-kal nőttek a japán bérek, miközben a várakozás ennél lényegesen magasabb, 0,7% volt, ami kedvezőtlen hír a BoJ inflációs pályájára nézve.
Határidős piacok
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.