Ugyanakkor a DAX indexben a dinamikus indikátorok alapján inkább azt mondanánk, hogy egy tartós fordulat van kialakulóban, amely akár egy 20 százalékos emelkedési potenciált is magában hordoz az elkövetkező hónapok tekintetében.
Mindeközben az USA piacai az elnökök napja miatt zárva tartanak, így a tengerentúli indexek nem adnak irányt a mai kereskedésnek. Sőt valószínűleg a forgalmi adatokon is láthatjuk majd az amerikai befektetők hiányát. Ettől függetlenül kirobbanó a hangulat Európában, s ez a nap végéig kitarthat.
USA
Az energia és a pénzügyi szektor segítségével emelkedtek pénteken a vezető tengerentúli börzék. Egész nap meredeken kapaszkodtak felfelé az indexek, így sikerült komolyabb pluszban zárniuk a piacoknak (Dow Jones 2%, Nasdaq 1,67%, S&P500 1,96%).
A jó hangulatot egy vártnál kedvezőbb makrogazdasági adat is segítette, a kiskereskedelmi forgalom 0,2%-kal emelkedett az előző hónapban a várt 0,1% helyett. Szintén jó hír, hogy a decemberi adatot - 0,1%-ról 0,2%-ra javította a Statisztikai Hivatal.
William Dudley New Yorki Fed elnök pénteken arról beszélt, hogy a döntéshozóknak számos lehetősége van a tengerentúli növekedés támogatására, mielőtt a negatív kamatszintek mellett döntenének. Ma az Elnökök napját ünneplik az USA-ban, így nem lesz kereskedés a tőzsdéken.
Európa
Vaskos pluszban zártak az európai indexek pénteken. A DAX és a CAC 40 index 2,5%-ot, míg a FTSE 100 index 3,0%-ot emelkedett. Az orosz kormányfő a nyugati államokat hibáztatja a szíriai háború le nem zárása miatt és elfogadhatatlannak nevezte, hogy Oroszországot a bombázások leállítására köteleznék, míg a nyugat légicsapásokat indíthat. A francia miniszterelnök arról beszélt, hogy nem támogatják a kötelező elosztási mechanizmust menekültügyben, ami Angela Merkel politikájának mond ellent. A német kancellár nagy bajban lesz, ha az eddigi szövetséges Franciaország is kivonul mögüle a február 18-19-i EU csúcstalálkozó előtt.
Petro Porosenko ukrán elnök újra beszélt az amerikai alelnökkel, és a reformintézkedések mielőbbi végrehajtásáról egyeztettek, hogy az IMF újabb hitelrészletéhez hozzájussanak. Az IMF vezetője már múlt héten figyelmeztette Ukrajnát, hogy leállítják a támogatást, ha nem haladnak tovább a megkezdett úton.
A brit jegybanki emeléssel kapcsolatos várakozások is jelentősen megváltoztak. A Bloomberg felmérése szerint 10% az esélye annak, hogy kamatvágásra kerül sor. A piaci kamatlábakból becsült valószínűség ezzel szemben több mint 60%-on áll, és 2018 augusztusáig nem is érkezik kamatemelés. Mario Draghi ma 15 órakor beszél az Európai Parlament Gazdasági Bizottsága előtt.
Olaj, arany
A WTI pénteken napközben hatalmas, 12%-os emelkedést mutatott egészen 29,4 dollárra annak ellenére, hogy a kínai olajimport adat gyenge lett, és Irán az első olajszállítmányát adta el Európába. A kőolajkészletek továbbra is 500 millió hordó felett vannak az USA-ban, és világszinten is felette vagyunk a sokévi átlagnak. A piaci egyensúly várhatóan az év végéig nem áll helyre.
Az arany 1.212 dollárig süllyedt, miután pénteken a piac megnyugodott, és a befektetők ismét a kockázatos eszközök felé fordultak. Az arany idén jelentős emelkedésen ment keresztül, és az egyik legjobb eszköz volt a piacon. Az arany emelkedéséhez hozzájárult a kamatemelési várakozások csökkenése, mivel a piac korábban már négy Fed kamatemelést vár, most pedig a piac nem áraz már emelést.
Devizák
Múlt hét ismét a forint erősödéséről szólt. Pénteken a vártnál jobb GDP adat ismét újabb lendületet adott a hazai fizetőeszköznek, így sikerült 310-ig süllyednie az EUR/HUF devizapárnak, bár napon belül 308,9-nél is járt a kurzus. Reggel is folytatódik a forint erősödése, a következő támasz 308,5-nál található.
Pénteken megtört a lendületes dollárgyengülés és határozottan erősödni kezdett a tengerentúli fizetőeszköz. Napon belül 1,121-ig süllyedt az EUR/USD devizapár, majd zárásra 1,126-ig kapaszkodott vissza. Reggel ismét lefelé indult az árfolyam, így folytatódhat tovább a dollár erősödése.
Távol-Kelet
Tombol a pozitív hangulat az ázsiai részvénypiacokon. A Nikkei 7,2%-ot, a Hang Seng 2,9%-ot emelkedik ma reggel. Az egy hét szünetről visszatérő Shanghai index pedig minimális, 0,7%-os eséssel megúszta, hogy kihagyta a viharos múlt hetet. Pedig az ázsiai makroadatok kimondottan negatívak lettek. Dollárban számolva a kínai export 11,2%- kal, az import pedig 18,8%-kal csökkent. Előbbire mindössze 1,8-os, utóbbira pedig 3,6%-os csökkenés volt a várakozás. Az export ilyen méretű visszaesése bizonyára látszani fog majd a GDP számokban is. Azonban a megjelent kommentárok szerint az adatokat torzíthatja a kínai holdújév miatti egyhetes szünet eredményeként felborult üzleti menetrend.
A negyedik negyedéves GDP adatok alapján a japán gazdaság ismét hanyatlott. Évesítve 1,4% volt a visszaesés, míg a piac csak 0,8%-os csökkenésre számított. A gyenge adat fő oka a lakossági fogyasztás visszaesése, amit nem volt képes kompenzálni a vállaltok növekvő kiadása sem.
A kínai jegybank sikerrel igyekezett stabilizálni a jüan árfolyamát, 2005 óta nem látott mértékben erősödött a jüan a dollárral szemben, ugyanis a hétvégén megszólalt a kínai jegybank elnöke, aki szerint nincs szükség a jüan fokozatos leértékelésére, a tőkekiáramlást normálisnak jelezte és alapvetően stabilnak tartja a jüant. A nyilatkozat hatására az USDCNY árfolyam 6,57-ről 6,48-re esett.
A japán részvénypiac már erősen túladott volt, ami miatt időszerű volt a felpattanás. Ráadásul ezt még felerősítették olyan spekulációk is, hogy a gyenge negyedik negyedéves GDP adatok miatt a kínai jegybank további stimulusokat vezethet be. Utóbbi érv erejét azért csökkenti, hogy a jen ennek ellenére is képes volt erősödni, és hogy mindössze néhány hete hozott új lazító intézkedéseket a japán jegybank.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős tőzsdéken pozitív hangulat uralkodott ma reggel.